Е-social: електронна система соціальної підтримки

17 липня 2019 року разом із Е-пенсією Кабмін схвалив ще два кроки на шляху до надання людям послуг через інтернет. Постановою № 676  було ухвалено два положення, а саме:
1) про Єдину інформаційно-аналітичну систему управління соціальною підтримкою населення України (E-SOCIAL) та
2)  про Єдиний державний реєстр соціальної сфери.
Далі по порядку розглянемо кожне з двох нововведень.

  1. E-SOCIAL (Єдина інформаційно-аналітична система управління соціальною підтримкою населення України) — система, через веб-портал якої тепер особа зможе оформлювати та керувати наданням їй усіх видів соціальної підтримки (в тому числі соціальні послуги, адресна допомога ВПО, субсидії, тощо). Головна зміна для отримувача соціальної підтримки – процес надання послуг. Тепер через цю систему можна здійснити електронну подачу документів з допомогою електронного цифрового підпису. У кожного тепер буде свій електронний кабінет. 

В Міністерстві соціальної політики розповіли про ряд нововведень, які несе запровадження системи. 

Всі дані про особу із усіх систем, які стосуються соціальної підтримки будуть внесені до цієї системи. 

Серед них:

— Державна міграційна служба

— Пенсійний фонд

— Податкова.

 У самому Порядку закріплено, що суб’єктами надання інформації є «міністерства, інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, банки та інші фінансові установи незалежно від форми власності» (п.4). Тобто, якщо будь-які дані внесені цими суб’єктами до урядових інформаційних систем стосуються надання особі соціальної підтримки, то їх буде інтегровано у Е-SOCIAL. 

Після запуску системи відпаде потреба у верифікації, оскільки всі дані в будь-який час будуть доступні для перевірки. 

Важливо!  Ця система не буде стосуватися страхових виплат, тобто пенсії та страхові соціальні виплати (як-от допомога по безробіттю).

Система повинна почати працювати з 1 жовтня 2020 року.

  1. РЕЄСТР

Єдиний державний реєстр соціальної сфери (далі Реєстр) — це система обліку інформації про отримувачів і надавачів соціальних виплат, допомоги, пільг, соціальних послуг та житлових субсидій (далі — соціальна підтримка), інформації про відносини надавачів та отримувачів соціальної підтримки. Реєстр формуватиметься на основі інформаційно-аналітичної системи управління соціальною підтримкою населення України (E-SOCIAL) (п.7). Реєстр створюється на виконання ст.15 Закону України “Про соціальні послуги”.

У Реєстрі буде інформація як про  надавачів, так і отримувачів соціальних послуг. 

Реєстр надавачів це:

  1. органи соціального захисту;
  2. надавачі (юридичні особи та фізичні особи-підприємці);
  3. надавачі-фізичні особи (без здійснення підприємницької діяльності). 

Інформація, яка буде вноситися до Реєстру про надавачів: 

  • перелік соціальних послуг, які має право надавати надавач соціальних послуг, їх зміст та обсяг, умови і порядок отримання;
  • дата і результати здійснення уповноваженими органами контролю за дотриманням надавачем соціальних послуг вимог, установлених законодавством України про соціальні послуги

Тобто здатність надавача, як-от приватного підприємства, надавати соціальні послуги регламентуватиметься та контролюватиметься державою, а дані про це будуть у Реєстрі.

Щодо Реєстру отримувачів. то там буде вся історія надання соціальних послуг отримувачу. При цьому, вноситися до нього будуть лише дані отримувача, необхідні для отримання соціальної підтримки відповідно до законодавства. 

Ідентифікатори об’єкта Реєстру

  • ідентифікаційний код, юридичної особи чи фізичної особи-підприємця, 
  • код платника податків або паспортні дані, 
  • унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (п.10). 

Інформація з Реєстру, буде доступна лише їх власнику (п.11).

Вхід у систему буде здійснюватися за електронним підписом (п.12).

Аби стати надавачем соціальних послуг, особа (фізична/юридична) має бути зареєстрована в Реєстрі. Для надавачів внесення до Реєстру надає змогу працювати офіційно і претендувати на отримання фінансування з державного бюджету, зокрема шляхом соціального замовлення. 

Як формується реєстр?

Формування Реєстру здійснюється шляхом внесення до нього відповідної інформації уповноваженими органами системи надання соціальних послуг та надавачами соціальних послуг (крім фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності) (ч.6, ст.15 Закону України “Про соціальні послуги”). 

До уповноважених органів належать:

Рада міністрів Автономної Республіки Крим

— Місцеві державні адміністрації

— Виконавчі органи міських рад міст обласного значення

— Ради об’єднаних територіальних громад (ст.11 Закону). 

Ким здійснюється внесення даних?

Внесення даних до Реєстру здійснюється саме працівниками вищезазначених органів (п.2 ч.7 ст.15 Закону).

 Для реєстрації в Реєстрі надавачі мають відповідати критеріям діяльності, що встановлюються Кабінетом Міністрів (які ще не було розроблено). 

Водночас уже з положень Закону можна вивести наступні вимоги:

  • наявність статутних документів, цивільно-правових договорів (для фізичних осіб — підприємців);
  • дотримання державних стандартів соціальних послуг;
  • відповідний фаховий рівень працівників тощо.

Доступ до Реєстру мають і працівники надавачів соціальних послуг (як приватних, так і державних), окрім фізичних осіб, що надають соціальні послуги без здійснення підприємницької діяльності. Однак, на відміну від уповноважених органів, їх доступ полягає лише у частині внесення інформації про отримувачів їх послуг та перегляду внесеної ними інформації (п.1 ч.7 ст.15 Закону). 

Внесення відомостей до Реєстру здійснюється протягом однієї доби з моменту настання відповідної події (ч.6 ст.15 Закону). Дані про отримувачів соціальних послуг зберігаються у Реєстрі протягом трьох років після завершення отримання ними соціальних послуг, про надавачів — протягом трьох років після завершення надання ними соціальних послуг (ч.10 ст.15 Закону).

Підсумовуючи, варто сказати, що обидва нововведення мають значною мірою спростити отримання соціальної підтримки, зменшити корупційну складову, а також сприяти контролю за якістю надання соціальної підтримки. Щодо саме Реєстру, то для отримувачів соціальних послуг його запровадження забезпечить збереження історії отримання особою соціальних послуг. Це спростить отримання соціальних послуг при переїзді чи втраті письмових документів.