Затверджено нові вимоги для отримання статусу переселенця

4 березня 2015 року Кабінет Міністрів України затвердив Постанову № 79 «Деякі питання оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції» (далі — «Постанова»).

Вона  зобов’язує громадян, які були змушені залишити свої домівки у зв’язку з веденням бойових дій, в обов’язковому порядку повідомляти Державну міграційну службу України (далі – «ДМСУ») про своє фактичне місце проживання.

Порядок інформування є наступним:

Для переселенців, що тільки стають на облік:

  • Управління праці та соціального захисту населення (далі – «УПСЗН») щоденно направляє територіальним підрозділам ДМСУ списки осіб, що зареєструвалися як переселенці та отримали відповідну довідку.
  • Особа, що отримала таку довідку, повинна протягом 10 днів сповістити про своє фактичне місце проживання відповідний територіальний підрозділ ДМСУ.
  • Після цього ДМСУ в триденний термін проводить перевірку такої інформації, шляхом відвідування переселенця.
  • Якщо інформація підтверджується, представники ДМС ставлять штамп на зворотній стороні довідки. У випадку відсутності переселенця за вказаною адресою, робітник ДМСУ того ж дня повідомляє УПСЗН, що особа не проживає за цією адресою. Відсутність є достатньою підставою для зняття з обліку відповідної особи.
  • Для поновлення на обліку таких осіб є наявність інформації від ДМСУ про підтвердження їх фактичного місця проживання. Порядок отримання та передачі такої інформації у Постанові не зазначено.

 
Для вже зареєстрованих осіб:

  • Зареєстровані раніше переселенці у двомісячний термін мають пройти зазначену перевірку та отримати штамп на зворотній стороні довідки.
  • В разі відсутності особи, що перебуває на обліку за вказаною у довідці адресою, вона може протягом 10 днів звернутися до відповідного територіального підрозділу ДМСУ. Форма звернення поки що не затверджена.
  • Якщо не буде доведено, що особа проживає за вказаною адресою, УПЗСН має право зняти таку особу з обліку.

Довідка переселенця вважається недійсною без штампу територіального підрозділу ДМСУ.

Органи ДМСУ зобов’язані щомісяця на вибірковій основі здійснювати перевірку місцезнаходження не менш ніж 10% від загальної численності переселенців. В одноденний термін ці дані передаються до УПСЗН, яке приймає відповідне рішення щодо ануляції чи збереження статусу переселенця. Постанові не передбачено порядку інформування переселенця про зняття з обліку та механізму його оскарження.