Як одружитись або розірвати шлюб людям із пропискою в зоні АТО?

Реєстрація шлюбу

Відповідно до вимог ст. 28 Сімейного кодексу України жінка та чоловік, які бажають зареєструвати шлюб, подають особисто письмову заяву згідно встановленої форми в будь-який орган державної реєстрації актів цивільного стану на їх вибір. Тобто громадянам, що вимушено залишили своє постійне місце проживання, для подачі заяви на реєстрацію шлюбу, можна звернутись в той орган реєстрації актів цивільного стану, де вони тимчасово проживають. Там також можна отримати формуляр відповідної заяви та заповнити його. Державна реєстрація шлюбу відбудеться у тому ж органі.
Інша ситуація, коли один з майбутнього подружжя не може особисто бути присутнім на церемонії реєстрації шлюбу по поважнім причинам (поранення, хвороба і т.д.) У такому випадку, як виключення, по заяві нареченої (нареченого) реєстрація шлюбу може бути здійснена по місцю проживання, по місцю надання стаціонарної медичної допомоги або в іншому місці, якщо вони не можуть прибути по поважним причинам у РАЦС. Тобто при наявності поважних причин зареєструвати шлюб можна і в лікарні завчасно повідомивши про це орган реєстрації.

Розлучення

На відміну від процедури реєстрації шлюбу, його припинення відбувається в адміністративному або судовому порядку, і залежно від наявності або відсутності певних обставин. Так, коли подружжя має дітей, то шлюб розривається тільки в судовому порядку. Якщо ж обоє з подружжя не заперечують проти розірвання шлюбу, то оформлення його припинення здійснюється в органі РАЦСу за місцем проживання подружжя або одного з них.
А як бути у випадках зміни місця проживання? Наприклад, жінка виїхала із Луганської області та тимчасово проживає на території Рівненської області, а чоловік, з якім вона хоче розлучитись, тимчасово проживає у Дніпропетровській області і не має можливості приїхати для подачі спільної заяви про розлучення. Тут є кілька варіантів.
Перший варіант. Частина 1 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб» вказує, що внутрішньо переміщена особа має право на проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін в актові записи цивільного стану, їх поновлення та анулювання по місцю перебування. Тобто, в такому випадку жінка має право звернутись із заявою про розірвання шлюбу у відділ реєстрації актів цивільного стану Рівненської області, де вона тимчасово знаходиться. А чоловік, як один із подружжя, який по поважній причині не може особисто подати таку заяву, повинен її нотаріально засвідчити по місцю проживання і переслати у Рівненську область. Після цього від його імені заяву може подати жінка згідно правил частини 1 статті 106 Сімейного кодексу України.
Другий варіант. Якщо чоловік не може оформити довіреність та переслати її, тоді діє пункт 5 статті 3 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні. Він вказує, що відділ державної реєстрації актів цивільного стану не має права відмовити в державній реєстрації розірвання шлюбу, якщо один із подружжя звернувся з відповідною заявою не по своєму місцю проживання, а по місцю проживання другого представника подружжя. У цьому випадку місце проживання другого представника подружжя підтверджується його паспортним документом з відміткою про його проживання або відповідною довідкою, виданою компетентними органами.
Тобто, тоді вже жінка повинна переїхати до чоловіка в Дніпропетровську обл. та звернутись із ним в місцевий відділ реєстрації актів цивільного стану із заявою, паспортом та довідкою із управління соцзахисту, яка є підтвердженням її тимчасового перебування (проживання) у Рівненській обл.

 

Джерело: dn.vgorode.ua