Грузинський досвід для України: проблеми переміщених осіб і податкова реформа

Головний координатор Донбас SOS Олександр Горбатко взяв участь у дискусії на тему «Грузинський досвід для України: проблеми переміщених осіб і податкова реформа», яка відбулася 27 січня за підтримки Інституту світової політики спільно з «Кавказьким домом».
Грузинський експерт з питань переселенців Юлія Харашвілі розповіла про те, з чим зіткнулася їхня країна, вирішуючи питання переселенців:
1. Коли почалася хвиля переселенців, то вони відразу виділили чотири напрямки, за якими працювали: юридичне, соціальне, економічне, розселення.
2. Був створений Комітет з питань переселенців. Туди увійшли представники всіх міністерств, громадські активісти, представники міжнародних організацій, донори. Згодом комітет переріс у Міністерство.
3. Була розроблена стратегія спільно з міжнародними організаціями.
4. Комітет брав участь у законодавчих ініціативах, фандрайзингу, роботі з громадським сектором.
5. Нове житло, яке будували для переселенців, намагалися розташовувати поблизу кордону лінії конфлікту.
6. Позитивним фактором стало виділення землі під сільське господарство і будівництво нового житла з отриманням права власності переселенцями.
7. У Грузії було організовано 729 місць компактного поселення. В кожному поселенні визначався один координатор, який збирав всю інформацію з поселення (кількість переселенців, потреби, очікування). І кожен день увечері він відправляв інформацію до Комітету. Комітет з питань переселенців, на основі даної інформації оновлював базу потреб і надавав її на ранок донорам. Таким чином, донори знали, де і які проблеми є актуальними.
8. Міністерство з питань переселенців працювало над законопроектами; вирівняло в правах тих переселенців, які живуть у місцях компактного поселення, і окремо; розробило механізми з працевлаштування переселенців тощо.
9. Важливим механізмом, який продемонстрував хороший результат, стало створення окремих експертних комісій для вирішення окремих проблем. Тобто, збиралися профільні фахівці, розбирали проблему детально, визначалися з механізмом її вирішення, визначали джерело фінансування, виконавців.
10. На базі Міністерства була створена Гаряча лінія, громадська приймальня, служба психологічної допомоги.
11. Основними донорами в підтримці проектів з переселенцям стали Світовий банк, Європейський союз, USAID.

Окремо слід зазначити, що всі переселенці в Грузії отримали психологічний удар. Кожен переніс його по-своєму. Це серйозно позначається сьогодні на їхньому здоров’ї. Великий відсоток переселенців страждає від хронічних захворювань серцево-судинної системи, онкологічних проблем, важко переносяться навіть звичайні застуди.

Фотозвіт із заходу: http://iwp.org.ua/ukr/public/1374.html