Одноразова грошова допомога: хто має на неї право і як її отримати

На початку листопада ми проводили опитування серед наших читачів у соціальних мережах: Чи чули ви про одноразову грошову допомогу для внутрішньо переміщених осіб?

Безымянный

 

Воно викликало бурхливу реакцію: окрім власне результатів опитування ми отримали масу коментарів та відгуків.

Більшість переселенців, що взяли участь в опитуванні про допомогу навіть не чули і були щиро здивовані звісткою, що така взагалі існує.

Коментарі в соцмережах:

Первый раз слышу
Северодонецк. Первый раз слышу о такой помощи
Впервые. Львов.
Печаль… А ведь есть люди которым эта помощь жизненно необходима… Я тоже не слышала
Не слышала, хоть и вслушивалась!
Во как получается люди деньги жертвует а переселенцам они не доходят. Главное даже и не офишируют о такой помощи. Прикольно
Нічого не чула

Безымянный2

Були  випадки, коли люди знали про відповідну допомогу, а от Управління праці та соціального захисту  — чомусь ні.

Коментарі в соцмережах:

Я ходила в соц. защиту Святошинского района Киева по поводу этой помощи, на что мне ответили, округлив глаза, что ничего такого не члышали, а 535 постанова совсем не для переселенцев предусматривает помощь, а просто для всех льготных категорий граждан ( инвалиды, пенсионеры, многодетные и т. д)

Мне за эту помощь говорили на гор.линии Донбасс СОС,но когда я пошла в собес мне сказали,что за такое не слышали.

Я не только слышала, но и спрашивала в отделе соцзащиты днепровского р-на Киева. Мне ответили, что такого постановления не существует, а единоразавая помощь дается определенной категории граждан. теперь понимаю, что надо требовать письменного отказа.

Я слышала об этой помощи, но получить её целая проблема. Первый раз узнавала о возможности её получения ещё в начале 2015 года. Тогда мне работники совбеза ответили, что не знают об этом ничего, в следующий раз сказали, что такая помощь вообще есть, но в нашем городе её не дают т.к. нет денег в местном бюджете. Третий раз я уже пошла с распечаткой «Постанова №535 від 1 жовтня 2014р.» в которой как раз указывается порядок выдачи этой помощь и вопросом на кого писать заявление. Ответ меня просто шокировал!!! В начале зам. начальника мне ответила, что эта помощь только АТОшникам и тем, у кого разрушено жилье, затем (после совместного прочтения постанови) ответила, что эта помощь была, но в прошлом (2014) году, а сейчас уже эта Постанова не действует. После моего уточнения, что нигде не сказано об отмене этого постановления, последовал ответ, что эту помощь давали, но только тем кто в ней остро нуждался (очень интересно как это определяли ??? ) и инвалидам, и уже денег нет. Когда же я все таки начала говорить о том, что имею право написать заявление на эту помощь, мне ответили: » Пиши, что хочешь и на кого хочешь и все должно быть подтверждено документами и справками, но денег все равно нет.»

Були й такі (щоправда їх одиниці), кому вдалося написати заяву на отримання одноразової допомоги, але ось отримати  — поки що ні.

Коментарі в соцмережах:

Я оформила помощь для операции в Собесе, её одобрили и уже полгода жду… Говорят, что нет средств… Сумма около 1100 грн.

Пошли по месту жительства в соц.защиту,написали заявление именно на получение единоразовой помощи,стандартный пакет документов, обязательно только ощадбанк,сумму сказали сразу,не знаю,как она рассчитывается ,возможно она всем одинакова.Оформили в середине сентября,сказали в ноябре ждите,вот и ждем,пока ничего нет

Киев. мне отказали через 3 месяца!!! Недостаточно доказательств плохого положения материального.

Нас вразив такий стан речей і ми спробували розібратися в цьому заплутаному питанні: хто ж має право на таку допомогу і як її отримати?

Пропонуємо до вашої уваги наш огляд про благодійні рахунки при Міністерстві соціальної політики та процедуру отримання одноразової грошової допомоги.

Ще 10 листопада 2015 р. ми звернулися до Міністерства соціальної політики України з інформаційним запитом щодо залучених та розподілених на допомогу коштів, а також залишків на цих рахунках. Відповідь ми й досі чекаємо…

У 2014 році Мінсоцполітики повідомило про відкриття рахунку для надання одноразової грошової допомоги постраждалим особам та особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції. Усі бажаючі – фізичні або юридичні особи —  можуть зробити благодійний внесок на рахунок Мінсоцу в будь який з валют – гривні, євро та доларах. Постановою від 1 жовтня 2014 року № 535 Кабінет міністрів України затвердив Порядок використання коштів, що надійшли від фізичних та юридичних осіб, для надання одноразової грошової допомоги вказаним особам.

Якою має бути процедура оформлення допомоги відповідно до постанови?

Відповідно до Постанови, для отримання одноразової грошової допомоги внутрішньо переміщена особа (ВПО) має звернутися до структурного підрозділу з питань соціального захисту за місцем фактичного перебування з відповідною заявою, у якій зазначає причини необхідності надання грошової допомоги та реквізити рахунку, відкритого в банківській установі.

При цьому до заяви слід додати:

  • копію документа, що посвідчує особу (паспорт або документ, що його замінює);
  • копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (ІПН);
  • копії документів, що підтверджують родинні стосунки (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження дітей);
  • копію довідки про взяття на облік як тимчасово переміщеної особи;
  • медичну довідку про стан здоров’я особи або висновок медико-соціальної експертизи про встановлення інвалідності (у разі необхідності).

Якщо до документів немає зауважень і заявник раніше не отримував таку одноразову допомогу, заяву далі за процедурою передають на розгляд спеціально створеної місцевої комісії при райдержадміністрації або виконкомі. Саме ця комісія має приймати рішення про доцільність надання грошової допомоги, її розмір або відмову в наданні допомоги. У разі відмови заявникові мають надати витяг із протоколу засідання з відповідним рішенням. У разі позитивного рішення грошові кошти заявнику перерахують на особовий рахунок, відкритий у банківській установі.

Хто має право на таку допомогу і який її розмір?

Грошову допомогу сім’я зможе отримати лише один раз, незважаючи на те, що може мати у своєму складі декілька категорій отримувачів. У разі, якщо сім’я матиме декілька рекомендованих комісією ознак, комісії на місцях мають самостійно приймають рішення щодо того, яку допомогу отримає сім’я.

Вже станом на 18 грудня 2014 року Мінсоцу вдалося залучити на свій благодійний гривневий рахунок 1 млн. 479 тис. 673 грн, а на валютний рахунок – 100 тис. доларів США. Тоді ж було проведено перше засідання міжвідомчої комісії з питань розподілу зазначених коштів, за результатами якого було визначено категорії та розміри одноразової грошової:

— дітям-сиротам, батьки яких загинули під час проведення АТО, та дітям, батьки яких є полоненими або зниклими безвісти, — на одну дитину 1176 гривень;

— сім’ям, у яких є діти-інваліди або інваліди з дитинства, — 1764 гривні;

— багатодітним сім’ям – 2352 гривні;

— сім’ям, члени яких потребують невідкладного вартісного лікування, — 1176 гривень;

— сім’ям, у яких є інваліди 1, 2 груп — 1176 гривень;

— сім’ям, де є вагітні жінки, або один з батьків здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку (з числа сімей загиблих в АТО) 1764 гривні.

Варто підкреслити, що рішення комісії стосовно цих категорій осіб, яким слід надати допомогу у першочерговому порядку, мають рекомендаційний характер, а остаточні списки отримувачів допомоги мають формуватися саме на місцях.

Крім того, на засіданні міжвідомчої комісії було прийнято рішення щодо першого траншу в області та м. Київ в рівних розмірах, які склали майже по 60 тис. грн.

image00
Перший транш

 

 

12 лютого 2015 року був затверджений Наказ Міністерства соціальної політики № 140, яким регламентується робота комісії з питань розподілу коштів для надання грошової допомоги постраждалим чи внутрішньо переміщеним особам на рівні Міністерства. Саме ця Комісія має здійснювати розподіл наступних траншів із врахуванням заявок місцевих комісій з розгляду питань надання одноразової грошової допомоги постраждалим чи внутрішньо переміщеним особам.

Після цього почалося створення комісій на місцях. Формою роботи районних та міських комісій є засідання, які проводяться у разі потреби за пропозицією голови. Деякі комісії публічно звітують про свої засідання (приклади — Київ, Київ, Кременчук, Тростянець, Івано-Франківськ).

Серед коментарів до нашого опитування від тих, хто за допомогою таки звернувся, не рідко можна було зустріти відгуки, що отримання виплат при позитивному рішенні потрібно було очікувати від 3 до 6 місяців.

Однак навіть в разі позитивного затвердження місцевою комісією надання одноразової грошової допомоги ВПО, процедура отримання цієї допомоги доволі непроста та довготривала: з місцевого рівня реєстр одержувачів передають щомісяця 1 і 15 числа на регіональний. Звідти протягом пʹяти робочих днів подання про виділення коштів спрямують до Мінсоцполітики. Міністерство готує пропозицію про розподіл коштів між адміністративними одиницями й подає його на розгляд відповідної комісії всеукраїнського рівня. Та, у свою чергу, розглядає та затверджує розміри грошової допомоги й розподіл коштів між областями та м.Києвом. Коли вказані гроші надійдуть на місця, вони нарешті будуть перераховані на особові банківські рахунки отримувачів протягом трьох робочих днів із дня надходження коштів від регіональних органів соцзахисту.

Сподіваємося, що ми нарешті отримаємо відповідь на наш інформаційний запит, та з часом зможемо висвітлити ситуацію про поточний стан  благодійних рахунків Міністерства соціальної політики та роботу Комісії. Тож, чекаймо…

Довідково:

Для зарахування коштів від фізичних та юридичних осіб для надання одноразової допомоги постраждалим особам та особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, Мінсоцполітики відкриті рахунки:

1. Для зарахування коштів в національній валюті України (гривні)

Міністерство соціальної політики України
ЄДРПОУ – 37567866
рах. 31252301178737 в Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172

2. Для зарахування коштів в євро та доларах США

Міністерство соціальної політики України
ЄДРПОУ – 37567866
рах. 25302020054709 в АТ „Укрексімбанк” м. Києва, МФО 322313.