Прикордонна служба обіцяє у листопаді відкрити додаткові пункти пропуску

З середини жовтня Гаряча лінія ГО «Донбас СОС» стала все більше приймати дзвінків громадян про черги на пунктах пропуску (КПВВ). Перші повідомлення про збільшення кількості людей на пунктах пропуску (КПВВ) з’явилися в середині жовтня. А в четвер, 22 жовтня, контрольно-пропускні пункти Артемівського напрямку — КПВВ «Майорськ», КПВВ «Зайцево» — перетнуло більше восьми тисяч осіб. В деяких заявах фігурувала цифра 12 тисяч осіб, що є абсолютним рекордом для цього напрямку. За оцінками Державної прикордонної служби України наплив людей збільшився – в 2,5-3 рази.

Причина: необхідність переоформити документи, вирішити питання з соціальними виплатами, відвідати квартиру чи дім перед зимою, взяти теплі речі, купити продукти. Також свою роль у створенні черг відіграли чутки, що після виборів, які відбулися 25 жовтня, проїзд на межі розмежування закриють. Але найбільше вплинуло зменшення кількості діючих КПВВ із шести до двох та скорочення часу їхньої роботи з 14 годин (з 6.00 до 20.00) в літній час до дев’яти годин в зимовий час (з 8.00 до 17.00).

12111917_750174058449408_6418191613474620065_n

Через низьку пропускну здатність – працює тільки три КПП «Зайцево»,«Новотроїцьке» та «Гнутове» — утворилися кілометрові черги. Люди, серед яких — діти, вагітні жінки, інваліди та пенсіонери, — ночують в машинах при -2ᵒC. Всі вкрай обурені, не знають що робити, куди телефонувати, щоб їм дійсно допомогли, а не переадресували на іншу службу. Не виправдав сподівань відкритий два місяці тому в районі КПВВ “Зайцево” логістичний центр для жителів непідконтрольної території Донецької області. Причини — черги, відсутність необхідної кількості товарів, погано організована робота банків, пошти і аптек..

Саме тому Громадська організація «Донбас СОС» ініціювала проведення 28 жовтня прес-конференції – щоб привернути увагу ЗМІ і відомств, які відповідають за роботу КПВВ.
Як повідомив на ній перший заступник голови Державної служби прикордонної справи Василь Серватюк, сьогодні на лінії розмежування діють КПВВ «Зайцево» і КПВВ «Новотроїцьке». Через це практично всі громадяни, які проживають на неконтрольованій території Донецької та Луганської областей, мають можливість переміщатися тільки через ці два пункти пропуску (Донецька область, на території Луганської області жодне КПВВ не функціонує). Також, за його словами, в деякій мірі можна казати про функціонування КПВВ «Гнутово», а також 27 жовтня було відновлено роботу пішохідного КПВВ «Станично-Луганське». Але його пропускна спроможність – невелика: за день пропустили близько 500 осіб. Про збільшення кількості людей, які перетинають КПВВ говорять цифри: якщо 10 жовтня КПВВ «Новотроїцьке» перетнули 3,1 тисяча громадян і менше тисячі транспортних засобів, то 27 жовтня — 8,8 тисяч громадян і 3,1 тисяч засобів транспорту.

Основне, про що заявив пан Серватюк, що Державна прикордонна служба України запропонувала Раді національної безпеки і оборони, Аниттерористичному центру, СБУ та штабу АТО збільшити кількість працюючих пунктів пропуску на Донбасі. Мова іде про відкриття нових та відновлення старих КПВВ в межах Донецької та Луганської області. Зараз, спільно з головою військово-цивільної адміністрації Донецької області Павлом Жебрівським опрацьовується питання відновлення роботи КПВВ «Курахове» і «Георгіївка» у Мар’їнському районі під Донецьком. Також розглядається питання роботи КПВВ «Гнутово». За словами чиновника кадри для цього є, питання – в забезпеченні безпеки та більш менш нормальних умов для людей на цих КПВВ. Також, за словами Серватюка, іде мова й про збільшення пропускної здатності КПВВ «Гнутово» та планується відновлення КПВВ на Лисичанському напрямку в Луганській області. За найоптимістичними прогнозами, ці проблеми будуть вирішені в листопаді цього року.

12193315_10153814195102280_4545759950441174711_n

Як повідомив юрист Благодійного фонду «Восток СОС» Левон Азізян, Антитерористичний центр мотивує відтермінування відкриття нових КПВВ поганою дорогою та необхідністю її розмінування. Особливо це стосується Луганського напряму. Тут, за його інформацією, планується відновити роботу КПВВ «Золоте» та відкрити ще одне в Новотошівці. Також розглядається питання відкриття КПВВ в районі Констянтинівки.

Громадська організація «Донбас СОС» також попрацювала над ініціативами щодо покращення можливості пропуску людей на КПВВ в зоні розмежування. Координатор ГО «Донбас СОС» на прес-конференції звернувся до штабу Антитерористичного центру та Ради Національної безпеки та оборони України з такими пропозиціями:
1. Привернути увагу до проблем функціонування КПВВ представників ОБСЄ, а також всіх сторін переговорної групи в Мінську.
2. Відкрити додаткові коридори: не тільки задекларовані шість, а набагато більше.
3. Зробити роботу КПВВ цілодобовою, оскільки бойові дії, за винятком невеликих спалахів, припинені.
4. Оптимізувати роботу автобусного сполучення між українськими блокпостами та Артемівськом (збільшити кількість автобусів та здешевити ціну на проїзд).
5. Державній службі з надзвичайних ситуацій — створити умови для безпечного перебування людей на КПП у разі холоду, морозів чи інших погодних несподіванок.
6. Прикордонній службі рекомендовано ввести прикордонну поліцію: підрозділи, співробітники яких пройдуть відбір та будуть відповідально працювати.