Облік внутрішньо переміщених осіб: європейські стандарти чи знову бюрократія?

24 грудня 2015 року Верховною Радою України були прийняті зміни до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі – Закон). Закон декларує спрощення низки бюрократичних процедур для переселенців, але не може бути впроваджений внаслідок неприведення Міністерством соціальної політики України низки нормативно-правових актів у відповідність із нормами чинного законодавства та міжнародними стандартами. Так, через різне нормативне трактування та  відмови  місцевих управлінь соціального захисту населення у продовженні строку дії довідки або призначенні адресної допомоги та інших видів соціальної допомоги без відмітки ДМС, внутрішньо переміщені особи стали заручниками ситуації та опинилися в особливо скрутному становищі.

У зв’язку з цим 14 квітня о 13:30 в ІА «Інтерфакс-Україна» відбулася прес-конференція на тему «Облік внутрішньо переміщених осіб: європейські стандарти чи знову бюрократія?». На заході громадські активісти та представник  Уповноваженого ВР України з прав людини з питань дотримання прав внутрішньо переміщених осіб проінформували про обставини, в силу яких низка процедур і досі не була реалізована в Україні.

Спікерами заходу виступили: Тетяна Дурнєва, експерт з питань ВПО Інституту суспільно-економічних досліджень, Олександра Дворецька, координатор БФ«Восток-СОС», Ольга Гвоздьова, координатор з розвиткуГО «Донбас СОС», Вікторія Савчук, адвокаційний експерт ГО «КримСОС», Жанна Лук’яненко, Представник Уповноваженого ВР України з прав людини з питань дотримання прав внутрішньо переміщених осіб

З кінця лютого 2016 року на базі офісу Уповноваженого Верховної Ради України зправ людини функціонує робоча група, членами якої є представники Міністерства соціальної політики, Державної міграційної служби, Служби безпеки України, Національної поліції та громадських організацій, які опікуються питаннями внутрішньо переміщених осіб.

На останньому погоджувальному засіданні, яке відбулось 6 квітня 2016 року, представник Міністерства соціальної політики повідомив про розроблений з їх боку  альтернативний проект змін Постанови Уряду № 509, що на той час вже був направлений на погодження до ряду інших центральних органів виконавчої влади.

Від нашої команди було зазначено, що  «ще  13 січня 2016в силу вступив Закон № 2166   і Державна міграційна служба відразу заявила, що відповідно до нього, вони не беруть участі в процесі обліку ВПЛ і не ставлять штампи на довідці про статус переселенця. Відповідно ті переселенці, яким потрібно було подовжити дію довідки або робити нову, приходили в управління соцзахисту, отримували довідки і там їх направляли державну міграційну службу, тому що Мінсоцполітики зі свого боку вважало, що діє не закон, а постанова. В результаті переселенець йшов в ГМС, де йому відмовляли в проставленні штампу, а в управлінні соцзахисту говорили, що довідка без штампа є недійсною. Недійсність довідки в цьому випадку означає, що всі соціальні виплати, які має право отримувати ВПЛ, в цьому випадку не може їх отримати, тому що всі виплати прив’язані до довідки. Зараз Пенсійний фонд відмовляє особам, у яких немає штампу на довідці, в отриманні пенсії. Можливо, це ще один спосіб нашого Мінсоцполітики заощадити на менш захищених верствах населення …»

З урахуванням запропонованих Мінсоцполітики змін до зазначеної Постанови, громадські організації, що опікуються питаннями переселенців, наголошують на наступному:

  • Порядок перевірки місця проживання / перебування внутрішньо переміщеної особи має бути закріплений виключно у Постанові Уряду № 505 від 1 жовтня 2014 року та здійснюватися виключно у випадку отримання ВПО адресної допомоги без залучення  Державної міграційної служби, Національної поліції у процес перевірки місця проживання / перебування внутрішньо переміщених осіб.
  • Постанова Уряду № 509 не може регулювати питання отримання пенсії та інших видів соціальних виплат. Є необхідним відокремлення залежності соціальних виплат (у тому числі й пенсій) громадянам – внутрішньо переміщеним особам, від наявності у них довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, відповідно до Постанови про Рекомендації парламентських слухань на тему: «Стан дотримання прав внутрішньо переміщених осіб та громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України та на тимчасово неконтрольованій території в зоні проведення антитерористичної операції».
  • Дія довідки про взяття на облік не повинна бути припинена внаслідок пропущення місячного строку перереєстрації адреси місця проживання у довідці.
  • Довідка не може бути скасована через неповідомлення про зміну фактичного місця проживання / перебування уповноваженому органу за новим місцем проживання / перебування протягом 10 днів – це порушуватиме норми статті 33 Конституції України, статті 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”.
  • Положення Постанови Уряду № 509 повинні стосуватись обмеженого кола питань, а саме питань щодо порядку взяття на облік ВПО, які входять до компетенції Міністерства соціальної політики та місцевих органів соціального захисту населення.