Адресна допомога переселенцям: підводні камені оформлення карток в Ощадбанку

Відповідно до норм діючого законодавства, а саме: Постанов Кабінету Міністрів України №427 від 15.06.2015 р. та №428 від 15.06.2015 р. АТ «Ощадбанк» визначається уповноваженим банком для проведення виплат адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Згідно постанови КМУ № 505 адресна допомога призначається одному – уповноваженому члену сім’ї. Такий член сім’ї, повинен зареєструватись у Контакт–центрі (0 800 210 800) або на сайті АТ «Ощадбанк» відкривши вкладку «Форма реєстрації Одержувачів адресної допомоги» для призначення дати, часу та установи АТ «Ощадбанк» для оформлення виплати. Після того як робітники Ощадбанку оброблять заявку, заявник отримає  «Запрошення на отримання адресної допомоги», де буде зазначено день та час прийому для оформлення документів (якщо реєстрація відбувається на сайті Банку), або при телефонному зверненні співробітник Контакт – центру одразу вибере та повідомить таку інформацію.

У зазначений день та час у відділенні Ощадбанку здійснюється приймання документів. При собі обов’язково необхідно мати:

Якщо Адресна допомога призначається вперше:

  • Копія паспорта громадянина України;
  • Копія реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційний код);
  • Копія довідки всіх членів сім’ї про взяття на облік осіб, які переміщуються;
  • Копія свідоцтва про одруження;
  • Копії свідоцтв про народження дітей;

Письмова згода в довільній формі про виплату грошової допомоги уповноваженому представнику сім’ї від інших членів сім’ї.  Письмова згода нотаріального засвідчення не потребує, у ній обов’язково зазначається наступна інформація:

  • П.І.Б. члена сім’ї,
  • серія, номер паспорта,

Рекомендований текст згоди

Заява
«Я, _____________(П.І.Б. члена сім’ї, серія, номер паспорта), підписанням цієї заяви даю згоду на виплату грошової допомоги уповноваженому представнику сім’ї _________(П.І.Б., серія, номер паспорта), обробку, використання, зберігання моїх персональних даних відповідно до Закону України “Про захист персональних даних” з метою отримання щомісячної адресної допомоги».

Дата, підпис.

 

Якщо Адресна допомога призначається на наступний 6-місячний період:

  • Копія паспорта громадянина України;
  • Копія реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційний код)
  • Копія довідки всіх членів сім’ї про взяття на облік осіб, які переміщуються.

 

Звертаємо Вашу увагу, що на сайті Ощадбанку міститься інформація, що довідка не є дійсною без проставлення на її зворотньому боці відмітки територіального підрозділу ДМС про реєстрацію місця проживання осіб, зазначених у довідці. Така інформація викликана суперечливістю у діючому законодавстві, а саме: ЗУ «Про захист прав та свобод переміщених осіб» зі змінами від 13.01.2016р. передбачає, що довідка ВПО діє безстроково та не потребує проставлення міграційного штампу, однак до постанов КМУ 505 та 509 осі не внесено змін, в зв’язку з чим текст постанов містить необхідність проставлення відміток на довідці. На жаль, державні органи, у тому числі Ощадбанк користуються у своїй роботі постановами КМУ та вимагають відмітку про реєстрацію місця проживання ВПО на довідці . Для уникнення непорозумінь радимо у разі не прийняття АТ «Ощадбанк» документів на оформлення /переоформлення адресної допомоги, з підстав відсутності штампу міграційної служби на довідці ВПО, вимагати від відділення АТ «Ощдбанк» такої відмови у письмовому вигляді для можливості оскаржити неправомірні дії.

Після подання документів до установи АТ «Ощадбанк»  органом з питань соціального захисту населення за місцем фактичної реєстрації одержувачу буде призначено та зараховано на відкритий рахунок адресну грошову допомогу.

Також від ВПО, які вже оформили рахунки у АТ «Ощадбанк», надходять чисельні звернення з проханням роз’яснити ситуацію щодо кредиту, який обов’язково  надають при відкритті рахунків. На сьогодні вже існують випадки, коли  ВПО витратили кошти з картки, які, як виявилось, були кредитними. За роз’ясненнями ми звернулись на гарячу лінію АТ «Ощадбанк», де нам пояснили, що кредити у різних відділеннях банку можуть надаватися автоматично, однак людина має право від нього відмовитися.

Відповідно до отриманої інформації радимо для уникнення непорозумінь з кредитами виконати наступні дії:

— Спитайте представника банку чи передбачено у дійсному договорі автоматичне надання кредиту. У разі, якщо так – напишіть письмову заяву на ім’я начальника банку з відмовою від кредиту.

— Уважно продивіться договір, який Вам надають у відділенні, перед тим як якого підписати.

— У разі отримання від  робітника банку  пояснення, що кредит є обов’язковим – необхідно дізнатися  ПІБ робітника, номер та повну назву Вашого відділення, після чого одразу зателефонувати на гарячу лінію АТ «Ощадбанк» 0 800 210 800 та залишити скаргу.

Для уникнення неприємних ситуацій будьте уважні під час укладання договору та захищайте свої права.

Публікація підготовлена в рамках проекту «Забезпечення правового захисту внутрішньо переміщених осіб», який реалізується ГО «ДОНБАС СОС» спільно з ГО «Правозахисна РАДА УКРАЇНИ» за підтримки Європейського союзу. Зміст публікації не відображує офіційну позицію Європейського Союзу.