Актуальні виклики інтеграції внутрішньо переміщених осіб в Україні: брифінг для дипломатичних місій

18 липня 2018 року Донбас СОС в партнерстві з Посольством Чеської Республіки в Україні, та за участі БФ “Право на Захист” (ПНЗ), Громадського Холдинга “Група впливу” та агенції ООН у справах біженців в Україні (УВКБ ООН) провели брифінг для представників іноземних дипломатичних місій.

Метою зустрічі було надати останні дані стосовно дотримання прав ВПО, а також виклики інтеграції ВПО в нові громади, зокрема в доступі до соціальних виплат, прав на житло, голосування, свободу пересування та стосовно загальної системи взаємовідносин між ВПО та органами державної влади.

Представниця Донбас СОС на яскравому прикладі ситуації з припиненням пенсійних виплат колишньому полоненому Ігорю Козловському пояснила чому існуюча система призначення та контролю за виплатою соціальних виплат ВПО повинна бути докорінно змінена і чому прийняття законопроекту 6692 є нагальною проблемою, яка потребує вирішення. Крім того, нещодавнє рішення суду демонструє, що зараз саме час для таких системних змін.

Представниця УВКБ ООН наголосила на тому, що єдиною метою реєстрації як ВПО має бути визначення потреб цих людей для оцінки державних ресурсів для задоволення цих потреб, а також залучення додаткових ресурсів. Натомість в Україні  люди мають зареєструватися як ВПО, щоб отримати доступ до різних видів адміністративних послуг та соціальної допомоги, яка не пов’язана з внутрішнім переміщенням. Поступово уряд посилював цей підхід, що призвело до того, що деякі ВПО почали асоціювати свою довідку ВПО з жовтою зіркою, яку євреїв змушували носити в часи Другої Світової.

Експертка Громадського Холдинга “Група впливу” акцентувала увагу на тому, що відносно ВПО порушені виборчі права, які гарантуються статтями 70 та 71 Конституції України, оскільки ВПО досі не можуть голосувати на місцевих виборах та обирати представників до парламенту. Зареєстрований у Верховній Раді законопроект 6240 покликаний вирішити ці проблеми не тільки для ВПО, але і для економічних мігрантів, фактичне місце проживання яких відмінне від місця прописки.  

Не дивлячись на те, що Стратегія інтеграції ВПО була затверджена ще в листопаді 2017, план заходів ще досі не прийнятий Кабінетом Міністрів України. Експертка з Право на Захист також розповіла про існуючі в Україні програми вирішення житлових питань для переселенців, і що, на жаль, ці програми, фактично, існують тільки на папері, так як лише 7% ВПО можуть до них долучитися, а держава не приймає жодних кроків для запровадження нових програм, чи хоча б, належного фінансування вже існуючих.

Після блоку презентацій від експертів відбулась жвава дискусія стосовно можливих шляхів вирішення порушених питань. На зустрічі були присутні представники дипломатичних місій з ЄС, Франції, Великобританії, Бельгії, Польщі, Чехії, Угорщини, а також офісу ООН з координації гуманітарних питань.

 

Ми закликаємо уряд України:

  1. Скасувати Постанови Кабінету Міністрів №637 та №365 та прийняти нову систему призначення та контролю соціальних виплат ВПО, яка буде заснована на наступних принципах:
  • Відв’язки довідки ВПО від адміністративних послуг та соціальної допомоги, які не пов’язані з внутрішнім переміщенням;
  • Скасування вимоги надання довідки ВПО для отримання пенсійних виплат;
  • Механізми контролю мають відповідати чинному законодавству та не носити дискримінаційний характер;
  1. Затвердити та імплементувати механізм виплати пенсії громадянам, які проживають на тимчасово окупованій території Донецької і Луганської областей. Громадяни мають право на державні пенсії незалежно від того, де вони живуть, і тому від них не потрібно вимагати отримання будь-якого додаткового статусу;
  2. Розробити ефективну державну політику щодо сталих житлових рішень для ВПО, включаючи правовий механізм компенсації за пошкоджене або зруйноване житло через збройний конфлікт.

 

Ми закликаємо Верховну Раду терміново прийняти:

  • Проект Закону № 6692 «Про внесення змін до деяких законів України щодо права на отримання пенсій окремим категоріям громадян»;
  • Проект Закону №6240 «Про внесення змін до деяких законів України (щодо виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян)».

Матеріал підготовлений у рамках проекту “Правова підтримка та адвокація проблем жителів Донецької та Луганської областей”, який реалізується за підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки. Інформація та погляди, викладені в даному дайджесті є думкою автора (-ів) і не обов’язково відображають офіційну позицію Міністерства закордонних справ Чеської Республіки».