Єдина база ВПО: ми чекали, чекали і…

22 вересня Кабінет Міністрів України затвердив Порядок створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Єдина база — це електронний реєстр який міститиме не тільки загальні відомості (персональні дані, номер довідки ВПО, відомості про зареєстроване місце проживання), але і відомості про житлові, соціальні, медичні, освітні та інші потреби внутрішньо переміщених осіб, а також стан їх забезпечення. Інформація до Бази даних вноситься структурними підрозділами з питань соціального захисту.

Таким чином База має стати головним джерелом інформації для держави та донорів щодо існуючих потреб ВПО, а відтак і основою для розробки програм оптимальної підтримки — не тільки в забезпеченні соціальними виплатами, а і, на що ми дуже сподіваємося, в забезпеченні житлових потреб та потреб в працевлаштуванні.

Відповідальним за забезпечення формування та ведення Бази є Мінсоцполітики.

Як нам стало відомо, впровадження Бази відбуватиметься в два етапи:

Етап І. Доступ до бази матимуть Міністерство соціальної політики, управління соціального захисту, Державна прикордонна служба. Зараз ми саме на цьому етапі. 1 серпня Єдина база розпочала свою роботу в тестовому режимі: тестується система захисту, нюанси роботи співробітників УПСЗН з Базою — наразі це передусім представники Київських УПСЗН, у яких вже є доступ.

Перший етап завершиться, коли доступ до Бази матимуть всі управління соц.захисту в регіонах, що планується здійснити в найближчий місяць. Раніше Міністр соц.політики вже заявляв про проблеми роботи Бази на етапі тестування.

Тут варто зазначити, що також передбачається інтеграція з базою Державної прикордонною службою. І тут є один важливий нюанс — в ситуації, коли людина їде на непідконтрольну територію та не повертається протягом 60 днів, відомості про таку людину і факт переміщення і неповернення протягом 60 днів будуть автоматично відомими співробітникам УПСЗН, а отже і причиною для скасування дії довідки та зупинення соціальних виплат…

Етап ІІ. На другому етап доступ до Бази буде надано самим ВПО, іншим зацікавленим центральним органам влади та відомствам, а також громадським організаціям.

У кожного ВПО буде свій персональний кабінет в Базі, доступ до якого здійснюватиметься за допомогою електронного ключа. На цьому етапі ВПО самостійно може оновлювати інформацію про свою потреби, через персональний кабінет.

Громадські організації та волонтери не матимуть доступу до персональних даних ВПО, але матимуть користуватися Базою для пошуку цільової групи ВПО для надання їм  допомоги, а також вести інформацію про свою діяльність з актуальною інформацію про пропозицій з надання допомоги.

Таким чином ВПО за допомогою Бази зможуть не тільки перевірити стан довідки ВПО, а і актуальних пропозиції допомоги від волонтерів та громадських організацій.

За словами розробників, технічно створення персональних кабінетів для ВПО можливо ще до початку зими, а ось терміни, коли доступ до Бази буде у громадських організацій і того ж Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб — поки не відомий.

Хотілося б сказати про хорошу новину, але довге очікування і досі продовжується…