Крига скресла? Мінсоц говорить про забезпечення пенсій громадян ТОТ без довідки ВПО

13 листопада на базі Комітету Верховної Ради з питань прав людини відбулася робоча нарада щодо порядку забезпечення пенсійними та соціальними виплатами ВПО та громадян, які проживають на тимчасово окупованій території. Участь в нараді взяли члени Комітету ВР з прав людини та Комітету ВР з питань соціальної політики, представники Мінсоцполітики, Пенсійного Фонду, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України та представники громадських організацій, що опікуються правами внутрішньо переміщених осіб.

 

Ірина Суслова, член Комітету, голова Робочої групи з питань контролю за станом виконання Національної стратегії у сфері прав людини до 2020 року. Вона зазначила, що 18 квітня 2018 року на базі Комітету бути проведені слухання «Стан реалізації Національної стратегії у сфері прав людини щодо захисту прав внутрішньо переміщених осіб та осіб, які проживають на тимчасово окупованих територіях України, звільнення заручників та відновлення їхніх прав». І одним з найважливіших питань, яке там було підняте (і яке відображене у рекомендаціях комітетських слухань) – це питання належного забезпечення прав на соціальний захист осіб, що постраждали від конфлікту.

 

Координаторка з адвокації громадської організації “Донбас СОС” Ольга Гвоздьова зазначила, що до Кабінету Міністрів ще у жовтні були направлені пропозиції змін до декількох Постанов Кабінеті Міністрів України та Постанов Правління Пенсійного Фонду. Ці проекти  були розроблені представниками організацій, що опікуються правами постраждалих осіб. Серед основних принципів нової системи, запропонованої правозахисниками, є відв’язування можливості отримання пенсій мешканцями окупованих територій від вимоги реєстрації внутрішньо переміщеної особи. При цьому пенсіонери з окупованих територій повинні мати змогу звернутися до будь-якого підрозділу Пенсійного фонду України для відновлення виплати пенсії, а також проходити періодичну персональну ідентифікацію.

 

Тетяна Матюх, керівник Експертної групи з питань солідарної системи пенсійного страхування  Директорату розвитку соціального страхування та пенсійного забезпечення Мінсоцполітики, зазначила, що наразі в Міністерстві проводиться робота над розробкою Порядку, і ці зміни перекликаються із тими, що надані громадськими організаціями. Будуть розділені категорії осіб, що мають довідку ВПО, що відмовилися від неї, а також розглядається питання забезпечення пенсійними виплатами тих, хто проживає на окупованих територіях без необхідності отримання ними довідки про взяття на облік ВПО.

Заступник Голови правління Пенсійного фонду України Ірина Ковпашко зазначила, що Пенсійний фонд не влаштовує та ситуація, що наразі склалася у питанні отримання пенсії внутрішньо переміщеними особами. Існують п’ять критичних регіонів, де зараз надзвичайно важка ситуація — це Донецька, Луганська, Харківська, Дніпропетровська, Запорізька області і місто Київ. Найбільша кількість пенсіонерів знаходиться на обліку саме в цих регіонах.

Пані Ковпашко підтвердила, що щодо осіб, які проживають на окупованих територіях, то необхідно скасувати необхідність отримання ними довідки ВПО і виплачувати пенсію на підставі періодичної ідентифікації. Що стосується питання, до якого управління ПФУ має звертатися особа, то, на думку ПФУ, це може бути будь-яке відділення. Утім, звертатися за пенсійними виплатами необхідно буде або особисто, або через законного представника, щоб мати гарантію адресності отримання пенсії. Також залишається невизначеним порядок отримання пенсії тими мешканцями окупованих територій, не можуть звідти виїхати. В ПФУ є розрахункові дані щодо тих осіб, які за час конфлікту жодного разу не зверталися для отримання пенсій — це приблизно 124 тисячі осіб. Але виникає питання, скільки з цих осіб залишилися на сьогодні в живих, і скільки з цих людей виїхали за межі України. При цьому Ірина Ковпашко підтвердила, що сума боргу по пенсіях для мешканців окупованих територій, які її не отримують, складає близько 53 млрд гривень. Але ці кошти не закладені у бюджет Пенсійного Фонду України.

Щодо проведення верифікації Мінфіном, то після рішення Конституційного суду, Мінфін взагалі не дає жодних для верифікації, тому ПФУ користується системою “Аркан”.

За словами Ковпашко, питання виплати пенсії особам, що інтегрувалися і відмовилися у визначеному Законом порядку від довідки ВПО, взагалі не врегульовано в чинних нормативно-правових актах. І це не дає можливості особі отримувати будь-які виплати.

Для осіб, які зареєстровані на тимчасово окупованій території, але не мають довідку ВПО, досягають пенсійного віку і звертаються до відділень ПФУ за оформленням пенсії, необхідним є документально підтвердження факту проживання за певною адресою.

Присутні на зустрічі представники ДПСУ зазначили, що жодним нормативно-правовим актом не передбачено припинення виплат пенсій через наявність чи відсутність інформації в базі “Аркан”.  При цьому ДПС України разом з Мінсоцполітики, Пенсійним фондом України вже два місяці проводить роботу по правовому врегулювання питання міжвідомчого інформаційного обміну, і до 1 січня 2019 року це питання, попередньо, має бути вирішено.

На питання, коли слід очікувати нових “списків СБУ”, Роман Ляшев, представник СБУ, зазначив, що оскільки ці перевірки призупинені, то і списків більше не буде. Служба безпеки не бореться з переселенцями, а бореться із шахрайством при перетинах лінії зіткнення.

Наприкінці зустрічі, пані Тетяна Матюх  запевнила, що Мінсоцполітики наступного тижня надішле на розгляд учасників наради проект Порядку, який розробляється Міністерством на заміну Постанові КМУ 365. Учасники погодились провести наступну нараду через два тижні, після опрацювання проекту Мінсоцполітики.

Детальніше читайте на сайті Комітету ВР з прав людини за посиланням.