Чи скасовані перевірки?

4 липня 2018 року набула чинності Постанова Київського апеляційного адміністративного суду в справі №826/12123/16 .

Саме даною Постановою мають бути скасовані перевірки щодо внутрішньо переміщених осіб.

Це — одна із судових справ проти Постанови 365, яка оскаржує окремі положення, однак не всю Постанову. На черзі мають бути рішення проти всієї Постанови як такої, в тому числі і за результатом поданого позову Донбас СОС.

Публічним текст став значно пізніше…

Резолютивна частина Постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 04.07.2018 року звучить так:

“Апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 червня 2017 року залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.”

Резолютивна частина Постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 червня 2017 року звучить так:  

“Визнати нечинними пункти 7, 8, 9, 13  Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 р. № 365.

Визначити нечинним повністю Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 р. № 365.

Визначити нечинним абз. 10 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 5 листопада 2014 р. № 637.”

Які наслідки визнання нечинним зазначених вище положень?

Всі перевірки фактичного проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб для отримання соціальних виплат, які раніше були в рамках Постанови №365 скасовані.

Що б мало бути далі?

Далі мало бути б добровільне виконання Постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 червня 2017 року Кабінетом Міністрів України.

В чому полягає виконання рішення суду?

Кабінет Міністрів України мав би невідкладно опублікувати рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено. Станом на поточну дату на сайті Кабміну чи Мінсоцполітики таких публікацій немає.

Чи мають виконувати рішення суду УПСЗН, управління ПФ, інші фізичні та юридичні особи, якщо ще немає публікації про нечинність від Кабінету Міністрів України? —

Так. Чинним законодавством передбачено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду. Рішення набрало законної сили. Отже, не дивлячись на відсутність публікації про втрату чинності — всі перевірки фактичного проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб для отримання соціальних виплат, які раніше були в рамках Постанови №365, скасовані.

Проте Постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 04.07.2018 року може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Повний текст Постанови виготовлено 09 липня 2018 року отже до 09.08.2018 року Кабінет Міністрів України має право подати касаційну скаргу. Станом на сьогодні інформації про подання Кабінетом Міністрів України касаційної скарги у немає, однак в розмові з нами представники Мінсоцполітики підтвердили, що вони планують подати касаційну скаргу.  

При подачі касаційної скарги Кабінет Міністрів України може просити призупинити виконання рішення суду, проте з цього приводу рішення має прийняти Верховний Суд.

До поки Верховним Судом не буде прийняте рішення щодо призупинення виконання Постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 04.07.2018 року та Постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 червня 2017 року — всі перевірки фактичного проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб для отримання соціальних виплат, які раніше були в рамках Постанови №365, скасовані.

Таким чином, порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування більше не існує.

Що тепер робити?

Aлгоритм відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам наразі наступний:

  1. Особа отримує довідку ВПО (якщо така раніше не була отримана).
  2. Для призначення (відновлення виплат) особа або законний представник особисто подає заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування. До заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред’являється оригінал такої довідки.
  3. УПСЗН на наступний робочий робочий день після отримання надсилає запит про отримання електронної справи отримувача соціальної виплати./ Управління ПФ надсилає запит про отримання електронної справи пенсіонера.
  4. Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України протягом п’яти робочих днів надсилає справу в УПСЗН / Управління ПФ, яке отримало запит про надсилання електронної справи протягом п’яти робочих днів надсилає справу.  
  5. УПСЗН протягом трьох робочих днів з дня отримання електронної справи вносить на розгляд комісій подання про призначення (відновлення) або про відмову в призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати.
  6. Комісія розглядає подання про призначення (відновлення) або про відмову у призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати протягом п’яти робочих днів з дня отримання такого подання та не пізніше наступного робочого дня надсилає копію такого рішення органові, що здійснює соціальні виплати, та структурному підрозділу з питань соціального захисту населення.

Загальний час має становити з моменту подання заяви — 15 робочих днів (окрім пенсії — електронне пенсійне посвідчення має бути підготовлено до видачі протягом 30 робочих днів з дня прийняття заяви від одержувача).

Складання акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї, який залишився в п.9-1 та п.10 Постанови 365, на нашу думку, слід вважати технічною помилкою, оскільки порядок його складання визнано в судовому порядку нечинним та таким, що не відповідає Конституції України.

З цього приводу ми спілкувалися з представниками Міністерства соціальної політики України, які запевнили нас, що найближчим часом на офіційному сайті буде опубліковане роз’яснення.

А поки — чекаємо.

Матеріал підготовлений у рамках проекту “Правова підтримка та адвокація проблем жителів Донецької та Луганської областей”, який реалізується за підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки. Інформація та погляди, викладені в даному дайджесті є думкою автора (-ів) і не обов’язково відображають офіційну позицію Міністерства закордонних справ Чеської Республіки».