Дайджест: працевлаштування ВПО

В 2015 році держава запустила першу програму підтримки працевлаштування внутрішньо переміщених осіб: в березні 2015 року Закон України  «Про зайнятість населення» був доповнений статтею 24-1, яка окреслила заходи сприяння зайнятості внутрішньо переміщених осіб (ВПО). А в вересні 2015 року Кабінет Міністрів України Постановою № 696 затвердивПорядок здійснення заходів сприяння зайнятості, повернення коштів, спрямованих на фінансування таких заходів, у разі порушення гарантій зайнятості для внутрішньо переміщених осіб. До таких заходів, зокрема, відносяться компенсація витрат роботодавця на оплату праці за працевлаштування зареєстрованих безробітних з числа ВПО; компенсація витрат роботодавця на перепідготовку та підвищення кваліфікації (навчання) ВПО; компенсація зареєстрованому безробітному з числа ВПО на проходження попереднього медичного та наркологічного огляду або фактичних транспортних витрат на переїзд, якщо це необхідно для працевлаштування.

Постанова 696 набрала чинності 25 вересня 2015 — саме з цього часу центри зайнятості мали почати приймати заявки на компенсації та проводити інформаційно-роз’яснювальну роботу серед ВПО. Слід зазначити, що зазначена державна підтримка розповсюджується виключно на ВПО які стоять на обліку в центрах зайнятості. Детальніше про особливості порядку та процедуру отримання компенсації читайте в нашій окремій статті.

Варто зазначити що Державна служба зайнятості публікує щомісячні звіти про надання послуг внутрішньо переміщеним особам, з інформацією про кількість офіційно зареєстрованих безробітних з числа ВПО, кількість ВПО, які були працевлаштовані та отримують послуги центрів зайнятості. Однак в таких звітах відсутня інформація про витрачені кошти на компенсації в рамках державної допомоги ВПО та кількість осіб, які отримали таку допомогу. Команда Донбас СОС проаналізувала скільки коштів було витрачено на підтримку працевлаштування та скільки ВПО вдалося працевлаштувати завдяки такій підтримці з 2015 по 2018 роки[1].

Працевлаштування ВПО та видатки на компенсацію завдяки державним заходам сприяння зайнятості ВПО.

В рамках описаних вище заходів, протягом 2015 — перших 9 місяців 2018 років державою було витрачено 72,5 млн грн. на підтримку працевлаштування внутрішньо переміщених осіб. При цьому за даними Центру зайнятості, всього за ці чотири роки від початку внутрішнього переміщення, шляхом компенсації витрат роботодавця на оплату праці булопрацевлаштовано 3433 ВПО.

Лідерами із працевлаштування стали  Донецька, Харківська та Луганська області.   В графіках, наведених нижче можна порівняти загальну кількість компенсацій для роботодавців за працевлаштування ВПО (фіолетові стовпчики) із загальною кількістю працевлаштованих (направлених на працевлаштування) ВПО у відповідних центрах зайнятості (жовті стовпчики).

Як бачимо, областями-лідерами є ті області, зареєстрована кількість ВПО в яких є найбільша. Однак при цьому варто зазначити, що жодна область не відзначилася працевлаштування більш ніж 1% від загальної кількості зареєстрованих в області ВПО.

При цьому фінансування розподілено нерівномірно між областями: більшість витрачених коштів припадає на Донецьку область, далі — Харківська, м.Київ, Луганська та Дніпропетровська. Всі інші області отримали менше 3% фінансування.

Варто зазначити, що компенсації роботодавцю здійснювалися відповідно до середньої заробітної плати по області. По факту на одну особу в середньому було здійснено в Донецькій області 20,4 тис грн; в Харківській 22,5, в м.Київ — 42,5, в Луганській — 20, Дніпропетровській та Полтавській — по 19, Запорізькій — 16 тис грн.

Практично всі виплати центрів зайнятості стосувалися компенсації саме витрат роботодавців за працевлаштування  ВПО. Кількість прийнятих рішень щодо компенсації ВПО витрат для проходження попереднього медичного та наркологічного огляду, якщо це необхідно для працевлаштування, були одиничними (Донецька область — для 22х осіб, Херсонська область — компенсація для 2х осіб, Вінницька, Тернопільська, Полтавська області — по 1 компенсації). При цьому в середньому така компенсація складала всього 100 грн на особу.

Щодо відмови у компенсації, то більшість областей повідомляли про їх відсутність. Серед тих, хто все ж практикував відмови у компенсації відзначилися Донецька область (26), м. Київ (8), Харківська (5), Полтавська (3), Миколаївська (1). Відмови стосувалися саме компенсації витрат  роботодавця на оплату праці ВПО.

Одна з проблем, якою можна пояснити низьку кількість ВПО, які скористались можливостями державної допомоги із працевлаштування в рамках Постанови № 696 є низька поінформованість ВПО та роботодавців про існування такої допомоги та її можливостей. Звичний арсенал інструментів щодо інформування ВПО центрами зайнятості включає в себе проведення дні відкритих дверей та виїзних консультацій та семінарів. Окремою ініціативою в 2018 році відзначивсь Донецький обласний центр зайнятості, який запропонував створити онлайн портал, спрямований на ефективне працевлаштування внутрішньо переміщених осіб. Однак, наскільки нам відомо, такий портал досі не запущено.

Іншою, більш системною проблемою, є сам характер роботи центрів зайнятості та потребу в реформуванні їх діяльності. В проведеному опитуванні на горячій лінії Донбас СОС восени 2018 року, відсоток тих, хто працевлаштувалися або отримали нову спеціальність, користуючись послугами державних центрів зайнятості близько 3%. Зазвичай ВПО зазначають, що звертаються до центрів зайнятості для реєстрації як безробітні та отримання послуг із професійного навчання. Головною проблемою тут залишається низька кількість вакансій та їх відповідність потребам кандидатів.

Скачати дайджест у електронному вигляді можна тут

 

Матеріали підготовлені за підтримки Посольства Федеративної Республіки Німеччина в Україні.