Чи мають окремий статус особи, що отримали інвалідність внаслідок поранення?

Як повідомило Управління Організації об’єднаних націй з координації гуманітарних питань, 9000 цивільних громадян отримали поранення внаслідок бойових дій на сході України. Частина з постраждалих осіб були травмовані, внаслідок чого змогли отримати статус особи з інвалідністю.

При проходженні медичного обстеження та медико-соціальної експертизи у багатьох постраждалих осіб виникали питання, чому у висновках комісії не було зазначено, що травма була отримана під час бойових дій. Починаючи з 2014 р. постраждалі особи при оформленні статусу особи з інвалідністю проходили за загальним порядком, передбаченим Постановою Кабінету Міністрів України «Питання медико-соціальної експертизи» від 03.12.2009 р. № 1317, яка не визначала окремо в якості підстав для надання висновку експертизи – отримання поранення цивільними особами під час проведення антитерористичної операції.

22 травня 2018 р. Верховною Радою України були прийняті відповідні зміни до чинного законодавства, відповідно яких до категорії осіб з інвалідністю внаслідок війни були віднесені люди, які отримали поранення чи інші ушкодження здоров’я від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння:

  • на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях до 1 грудня 2014 року;
  • з 1 грудня 2014 року — на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, де органи державної влади здійснюють свої повноваження;
  • та в населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення, під час проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

Тобто, фактично, цивільні особи, які отримали травми відповідної тяжкості під час бойових дій на усій території сходу України до 1 грудня 2014 р., та на підконтрольній Україні території з 1 грудня 2014 р. мають право на оформлення статусу осіб з інвалідністю внаслідок війни. Відповідний перелік пільг для даної категорії, передбачений ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Причинний зв’язок інвалідності з пораненнями чи іншими ушкодженнями здоров’я встановлюється на підставі рішення міжвідомчої комісії з питань встановлення факту отримання особами поранень чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння на території проведення антитерористичної операції. На даний час ця міжвідомча комісія, яка розглядатиме питання про надання статусу, знаходиться у процесі формування Міністерством соціальної політики України. Після створення даної комісії та початку її роботи, постраждалі цивільні особи зможуть оформити статус особи з інвалідністю внаслідок війни.

На даний час, особи, які отримали травми від боєприпасів та вибухових речовин, отримують статус особи з інвалідністю за загальним захворюванням, відповідно до п. 26 Постанови Кабінету Міністрів України «Питання медико-соціальної експертизи» від 03.12.2009 р. № 1317. Але після створення відповідної міжвідомчої комісії дані особи матимуть право звернутися до неї для отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.

ГО «Донбас СОС» слідкуватиме за оновленням інформації від Міністерства соціальної політики України.

Статья подготовлена при финансовой поддержке Швейцарского агентства развития и сотрудничества (SDC). Информация и взгляды, изложенные в этой статье, являются мнением авторов и не обязательно отражают официальную позицию SDC.