Масові обстріли на сході України: шкода завдана нерухомому майну у 2014-2019 роках

Шостий рік тривають бойові дії на сході України. Шостий рік ми отримуємо повідомлення про обстріли  в Донецькій та Луганській областях: масові обстріли, окремі сутички, локальні перестрілки. Стріляють з  артилерії, мінометів, реактивних систем залпового вогню, стрілецької зброї. 

Шостий рік на Донбасі використовується зброя з широким радіусом ураження, у тому числі в населених районах.

У цьому контексті варто поглянути на Римський статут Міжнародного кримінального суду, який передбачає такий склад воєнного злочину як здійснення невибіркових обстрілів, точніше: «…застосування зброї, боєприпасів та техніки, а також методів ведення війни такого характеру, які зумовлюють неспівмірні пошкодження чи непотрібні страждання чи які являються невибірковими за своєю суттю в порушення норм міжнародного права збройних конфліктів, за умови, що така зброя, боєприпаси, техніка і такі методи ведення війни являються предметом всезагальної заборони…».

Одним з найбільших збитків, завданих внаслідок регулярних обстрілів на сході України, є шкода завдана цивільному населенню, а саме — нерухомому майну. Нагадаємо, що Моніторингова місія ООН в Україні у своїй доповіді щодо ситуації з правами людини в Україні за період 16 листопада 2018 р. – 15 лютого 2019 р відзначила,  що по обидва боки від лінії зіткнення нараховується понад 50 тис. будинків цивільного населення, пошкоджених під час бойових дій.

ГО “Донбас СОС” документує порушення норм  міжнародного гуманітарного права, по обидві лінії зіткнення, у тому числі ті, що могли призвести до руйнування нерухомого майна цивільних громадян.

Протягом 2016-2019 років наші експерти поспілкувалися з 227 особами, нерухоме майно яких було пошкоджене чи зруйноване під час збройного конфлікту на Донбасі, як на підконтрольній уряду України території, так і на території, що не контролюється владою України.

Опитування показало, що найбільша кількість будинків цивільного населення було пошкоджено чи зруйновано у 2014-2015 роках.

В переважній більшості зафіксованих випадків поряд з постраждалими житловими будинками, були розміщені військові об’єкти: блокпости, військові позиції, бойова техніка тощо.

Серед подій, що передували обстрілам, які завдали руйнування житловим будинкам, постраждалі найчастіше називали: бої за контроль містом чи окремим об’єктом поблизу населеного пункту, здійснення обстрілів з території, де розташовується пошкоджений будинок.

Більшість опитаних змушені були самостійно вирішувати свої житлові проблеми, що настали після пошкодження їх будинків. Серед опитаних 46 % — люди пенсійного віку.

Більше дивіться в нашій інфографіці 

З англійською версію можна ознайомітіся тут