Пазл який не склався — експертне обговорення на платформі Омбудсмена

13 вересня на платформі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини відбулась презентація результатів дослідження ситуації з дотриманням прав ВПО  “Збираючи пазл: вплив внутрішнього переміщення на права людини та доступ до адміністративних послуг в Україні”.

Дослідження в черговий раз підтвердили та висвітлили наявність  проблем, про які говорять правозахисники. Так, наприклад, для 89,1% відсотків родин віком старше 60 років, пенсія є єдиним джерелом доходів.  Серед загальної кількості респондентів кількість таких родин ВПО становила 47,8%. Тобто зупиняючи пенсійні виплати, держава фактично лишає майже 50% родин ВПО засобів для існування.

З чергами на КПВВ стикалися 70,1% респондентів, серед яких 80,6% є людьми старше 60 років. Також опитані зазначали відсутність необхідної інфраструктури на КПВВ: відсутність або неналежну кількість туалетів — 19,4% відповідей, відсутність навісів — 10,9%, погане облаштування приміщень — 10,6%, відсутність доступу до питної води — 9,2%.

Викликають занепокоєння і результати опитування щодо ситуації з виборчими правами. Близько 50%  від загальної кількості переселенців зазначили що вони не хочуть брати участь у виборах. При цьому варто зазначити, що на підконтрольних уряду України територіях Донецької та Луганської областей таку відповідь надали 28% респондентів, у той час як у західних регіонах від 60 до 70%. При цьому майже 10% усіх опитаних готові на волонтерських засадах допомагати у вирішенні питань, які стосуються проблем приймаючих громад.

Після презентації дослідження представники національних ГО мали змогу зробити короткі презентації щодо найактуальніших та найболючіших  питань з якими стикаються переселенці.

Нами було представлено аналіз судової практики стосовно захисту порушених на підставі Постанови №365 прав.

Експерт наголосила на тому, що дана постанова є дискримінаційною та протирічить законодавству України. Це підтверджується 74 позитивними рішеннями Верховного Суду. Усі вони стосуються здійснення пенсійних виплат ВПО.  Ці рішення були винесені на підставі нормативно-правових актів вищої юридичної сили — законів, без врахування положень Постанови №365.Після чого відбулась дискусія з представниками профільних міністерств та структур, які були присутні на зустрічі: Пенсійний фонд України, Міністерство соціальної політики, Міністерство з тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, Служба безпеки України, Державна прикордонна служба України, Міністерство Оборони, Міністерство Юстиції.

Одним з питань, яке викликало жваве обговорення, була свобода пересування, а саме перетину лінії зіткнення та необхідності відмінити існуючу дозвільну систему перепусток. Представники громадськості наполягали на тому, що, оскільки кожна людина, яка перетинає лінію розмежування,  надає документи, що підтверджують особу, то перепустки не мають жодного практичного змісту — усі дані, необхідні для отримання перепустки, люди вносять в систему особисто, нерідко допускаючи помилки. Це призводить до необхідності витрачати додатковий час під час проходження КПВВ. На жаль, присутні на заході представники СБУ так і не змогли пояснити чому, зважаючи на вище зазначені обставини, необхідна пропускна система.

Крім того, важливою темою для обговорення була невідповідність списків, які передаються з “Аркану” щодо перетину лінії зіткнення реальній ситуація знаходження ВПО за новим місцем проживання чи повернення на попереднє місце проживання  та пов’язане з цим постійне припинення виплат пенсії на підставі одержаних з “Аркану” даних. З цього приводу ми ініціювали разом з іншими ГО міжвідомчу зустріч, проведення якої очікуємо від чиновників до кінця місяця.

Також учасники заходу представили альтернативний звіт коаліції громадських організацій стосовно дотримання прав ВПО та закликали офіс Уповноваженого підготувати власний звіт для того, щоб напрацювання та рекомендації були взяти до уваги профільним комітетом.

Сподіваємось, що усі присутні на заході представники державних структур приймуть до уваги зауваження, які були надані представниками громадськості та внесуть зміни до своїх політик стосовно ВПО, для покращення рівня надання послуг.