Юридичний аналіз переліку товарів по Наказу № 92 від 18.11.2019

28 листопада 2019 року Міністерством у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України (далі МінВетТОТтаВПО) був оприлюднений Наказ № 92 від 18.11.2019 року “Про затвердження Переліку і обсягів (вартості / ваги / кількості) обмежених або заборонених до переміщення через лінію розмежування та до/з гуманітарно-логістичних центрів товарів, а також товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей”. Цей Наказ регулює переміщення грошових коштів та товарів на/з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях (далі — ТОТ) та  гуманітарно-логістичних центрів.

Прийняттю передував тривалий етап обговорення його змісту громадськістю та органами Державної влади з огляду на наявність великого суспільного запиту на лібералізацію процедури переміщення через лінію зіткнення. У порівнянні з тим, що було передбачено раніше Наказом № 39 Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України від 24.03.2017 року — очікувалося скасування переліку товарів, дозволених для переміщення, скасування переліку товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей у форматі копії частини статті 370 Митного кодексу України та розробка переліку таких речей з урахуванням фактичної ситуації на сході країни тощо. Статтю щодо прийняття Наказу № 39 у 2017 році ви можете подивитися тут

Нові положення певним чином покращують становище особи, яка вимушена переміщувати товари через лінію зіткнення, зокрема відбувся перехід від принципу “заборонено все, що не дозволено” до “дозволено все, що не заборонено”, але з певними застереженнями (куди ж ми без них).

Даний Наказ встановлює обмеження стосовно обсягу грошових коштів та обсяг товарів, які переміщуються через лінію зіткнення в обидва боки. 

Ним передбачаються наступні Переліки:

  1. товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей;
  2. обмежених товарів;
  3. заборонених товарів.

Стосовно обмежень щодо грошових коштів

Дозволяється переміщувати З ТОТ на підконтрольну територію готівкових коштів на сумму до 50 000 грн. або еквівалент в іноземній валюті без підтвердження їх походження, а також більшу суму у разі погодження з представниками координаційного центру. 

Зазначене погодження з представниками КЦ відбувається відповідно до законодавства. Слід зазначити, що чинним законодавством така процедура “погодження” не передбачена, отже залишається відкритим питання — яким чином цей процес буде відбуватися. Слід також пам’ятати про те, що процедура митного декларування (яка здійснюється на державному кордоні і яка за своїм змістом наближена до опису тієї процедури, що декларується) на контрольних пунктах в’їзду та виїзду на ТОТ не передбачена.

Дозволяється переміщення НА ТОТ з підконтрольної території готівкових коштів у сумі, що не перевищує 20 000 грн. або еквівалент в іноземній валюті без підтвердження їх походження. І все. Жодної процедури переміщення більшої суми не передбачено, навіть неіснуючої процедури погодження чи підтвердження походження таких коштів на даний час не встановлено. Якщо ви виїжджаєте на підконтрольну територію з 50 000 грн. — радимо вам розпланувати покупки, бо витратити 30 000 грн. доведеться. Те ж саме — якщо ви пенсіонер та вам таки виплатили заборгованість по призупиненій пенсії — враховуйте таке обмеження.

Під час обговорення проекту Наказу з громадськістю нами висувалися пропозиції про підвищення суми таких коштів, наприклад до рівня, передбаченого Положенням про транскордонне переміщення валютних цінностей — 10 000 евро у валюті або еквівалент у банківських металах та зрівнянні суми на в’їзд та виїзд. Але маємо шо маємо.

У порівнянні з Положеннями Наказу 39 відбулися зміни — так, раніше не було врегульовано питання стосовно кількості готівки, яку можна перевозити через лінію зіткнення, та це викликало проблеми безпосередньо на КПВВ, коли співробітники ДПСУ прирівнювали готівку до дозволеної вартості товарів — 10 000 грн та складали протоколи про адміністративне правопорушення. Врегулювання цього питання закриє цю невизначеність, але суми в 50 000, а тим паче 20 000 грн є об’єктивно недостатніми і не враховують життєві обставини людей, наприклад, продаж нерухомості або автомобіля. При цьому створюється значний корупційний ризик, оскільки потрібно розуміти, що люди усе одно будуть вимушені перевозити готівку. І такі штучні перепони — особливо той факт, що чинним Наказом не передбачено можливість погодити перевезення суми більшої ніж 20 000 грн, виглядає як мінімум підозріло.

Стосовно обмежень щодо переміщення товарів

Встановлюється, що додатково до товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей (тобто, не враховуючи їх вартість/вагу) фізична особа може переміщувати товари, за винятками, встановленими Переліком:

Через лінію розмежування на ТОТ (у т.ч. з гуманітарно-логістичних центрів) — без обмежень.

Через лінію розмежування з ТОТ — сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 гривень та/або сумарна вага яких не перевищує 75 кг на одну особу (за умови, що харчові продукти — не більше 2 кг кожного найменування та непродовольчі товари — не більше 2 одиниць кожного найменування)

Через лінію розмежування з ТОТ до гуманітарно-логістичних центрів  — товари, які можуть бути віднесені до особистих речей.

В даному випадку відбувається часткове покращення положення громадян, які переміщуються на підконтрольну територію для придбання продуктів та товарів. Скасування обмежень на переміщення товарів на ТОТ є цілком позитивним рішенням, оскільки велика кількість громадян, що переміщуються — роблять це для задоволення потреб у продуктах харчування, непродовольчих товарів, при цьому стимулюючи економіку. Але обмеження стосовно переміщення з ТОТ все ще залишається проблемою, яка значно обмежує права громадян. Рекомендації стосовно ваги та вартості надавалися ДФС України, які обгрунтовували це запобіганням фінансуванню тероризму, неможливістю визначити якість товарів, нарахувати  відповідні платежі на товари, ввезені, наприклад, з РФ. Дещо складно уявити організовану акцію по фінансуванню так званих “республік” з продажу сезонної картоплі чи буряку, в об’ємах, які можливо перевозити в умовах лінії зіткнення. До того ж чинним законодавством встановлюється заборона на продаж товарів без підтвердження їх походження та відповідальність за це, наприклад, тут та тут. Але така заборона залишається, що є явищем негативним.

Вкрай дивним є регулювання стосовно алкогольних напоїв та тютюну, про що більш детально викладено в розділі стосовно переліку обмежених товарів. 

Також, у випадку виїзду до гуманітарно-логістичних центрів (яких поки що не існує) з ТОТ людина взагалі позбавлена можливості вивезти  будь-які товари крім тих, які можуть бути віднесені до особистих речей.

Стосовно товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей

Наказом передбачений певний перелік речей, які можуть вважатися особистими. Якщо коротко — позиція ДФС з 2017 року мало змінилася: це та ж майже повна копія статті 370 Митного кодексу України. Чудово, що попри мінливість часу та ситуації на сході дещо залишається незмінним роками. 

Також передбачається, що в разі переїзду фізичної особи на місце проживання з тимчасово окупованих територій на контрольовані Україною території такій особі дозволяється переміщення її особистих речей з ознаками користування в обґрунтованій кількості. Яким чином буде визначатися “обґрунтована кількість” та переїзд на місце проживання, не зазначається (тобто залишається на розсуд співробітника ДПСУ).

Доречним, на нашу думку, було б перероблення переліку з урахуванням особливостей і потреб людей та вивчення ситуації, що склалася в зоні проведення ООС. Копіювання переліку речей, передбачених Митним кодексом для перетинання митного кордону, такої функції не виконує.

Стосовно переліку обмежених товарів

Передбачається обмеження до переміщення з/на ТОТ та до гуманітарно-логістичних центрів таких товарів як платіжні картки, автомобільні запчастини та шини, а також підакцизних товарів (алкогольні напої, тютюнові вироби, паливно-мастильні матери)

Також встановлюється заборона на переміщення через лінію розмежування з ТОТ алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також в обох напрямках — фізичній особі, яка не досягла 18-річного віку. 

Таким чином, вивозити з ТОТ алкоголь та тютюн не можна. Зовсім. Яким чином це буде працювати — дуже не зрозуміло. Заборона на ввезення алкогольних напоїв та тютюну, вироблених на ТОТ та при неможливості підтвердити їх походження вже передбачена чинним Законодавством (наприклад п. 38.5 Підрозілу 10 Розділу XX Податкового кодексу), але чим обумовлена необхідність заборони на переміщення з ТОТ в принципі алкоголю та тютюну (у т.ч. виробленого на підконтрольній території) — нам не зрозуміло. Це також є фактором, що створює потенційні корупційні ризики.

Стосовно переліку заборонених товарів (повний перелік дивіться в  інфографіці)

Встановлюється заборона на переміщення через лінію розмежування певного переліку товарів. Стосовно більшої частини списку все більш-менш зрозуміло — забороняється перевозити зброю (вогнепальну та холодну), товари подвійного використання (які поряд із цивільним призначенням можуть бути використані у військових цілях), отруйні, сильнодіючі, вибухові речовини, токсичні та радіоактивні речовини, ртуть, кислоти, їдкі речовини тощо. Серед цього списку окремо потрібно виділити деякі пункти, такі як:

  • холодна зброя та інші предмети, спеціально призначені для нападу та оборони (….. спортивні товари палочного типу) — в чинному законодавстві подібного визначення не існує, тож що це за звір та чи є, наприклад, ракетка для бадмінтону таким товаром — питання залишається відкритим;
  • банківські метали у вигляді зливків і монет — заборона переміщення банківських металів також є не позитивним явищем, з огляду на те, що держава заінтересована як мінімум у поверненні коштів та банківських металів на підконтрольну територію, повна заборона переміщення банківських металів не дозволяє громадянам повною мірою реалізувати своє право власності;
  • промислове устаткування (у тому числі друкарське), обладнання, запчастини та комплектуючі до нього — дане формулювання є надто загальним і допускає вільне трактування та віднесення до заборонених невизначене коло товарів, а отже — корупційні ризики;
  • будівельні матеріали (деревина, камінь, цемент, блоки, цегла) — внесення таких товарів до переліку заборонених пояснюється безпековою складовою, але доцільність цього є вкрай сумнівною. При наявності спільної ділянки кордону з РФ  у самовизнаних республік, періодичних “гуманітарних конвоїв” з РФ, у тому числі — з будівельними матеріалами, повна заборона переміщувати такі товари вплине в першу чергу на мирне населення, яке може потерпати від руйнування житла внаслідок військових дій та потребувати матеріали для його відновлення. До того ж можливі обсяги перевезення будівельних матеріалів через існуючі КПВВ значною мірою обмежені, щоб розглядати їх як реальну загрозу безпеці при існуючому стані справ;
  • інструменти промислового призначення — те саме, що й промислове устаткування.

Не врегульованими на даний час залишаються питання стосовно переміщення через лінію зіткнення тварин (особливо свійських) та рослин, хоча фактично їх переміщення відбувається.

Підсумовуючи:

Новий Наказ МінВетТОТтаВПО значним чином покращує становище осіб, що вимушені переміщуватися через лінію зіткнення. Позитивним є відмова від переліку дозволених товарів та перехід до списку товарів обмежених та заборонених до переміщення, певною мірою — врегулювання кількості коштів, які дозволено переміщувати, скасування обмежень щодо переміщення товарів на ТОТ — це великий крок уперед у порівнянні з тим, що було раніше. Також хочемо зауважити, що Міністерство у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України наразі демонструє готовність до роботи з викликами та активної співпраці з громадськістю. Дякуємо за це, ви молодці! (Але ми стежимо за вами). 

Серед недоліків можна відзначити відсутність можливості перемістити з ТОТ суму більшу ніж встановлено (навіть через “погодження”); незначний розмір суми коштів, що дозволені до переміщення (дане врегулювання може бути прийнятним за умови створення більш гнучкого механізму, що враховував би життєві обставини людей) — того, що існує на даний час категорично недостатньо); обмеження щодо обсягу та вартості товарів для перевезення з ТОТ, які залишилися на рівні Наказу № 39; перелік особистих речей у старому вигляді; відсутність регулювання перевезення тварин/рослин; заборону на перевезення будівельних матеріалів, промислового устаткування та інструментів; недостатню деталізація положень та процедур, передбачених у Наказі, які допускають багатозначне тлумачення деяких його норм.

Також, занепокоєння викликають той факт, що деякі положення були внесені до Наказу вже після обговорення його проекту з громадськістю, яка була позбавлена можливості на них відреагувати — наприклад, повна заборона алкогольних виробів та тютюну при перевезенні з ТОТ. Внесення таких змін таким чином викликає багато питань до органів влади.