Як звернутися до державних органів влади знаходячись на тимчасово окупованій території.

Для осіб, що примусово/з порушенням встановленого порядку утримуються в установах виконання покарань ОРДЛО великою проблемою є їх ізоляція від зовнішнього світу. Такі особи не мають вільного зв’язку з рідними і близькими, а також, через відсутність доступу національних державних органів, недержавних та міжнародних організацій до місць позбавлення волі, не можуть офіційно подати заяву або скаргу. Наразі для таких громадян не передбачено дієвого сплощеного порядку звернення.

Громадяни, які звертаються на гарячу лінію ГО “Донбас СОС”, неодноразово наголошували, що для них вкрай важливою є можливість повідомити про неналежні умови утримання, застосування фізичного насилля, процесуальні порушення під час розгляду/перегляду справи, залишення у місцях несвободи після фактичного відбування вироку. Таким особам держава має надати можливість висловити свою громадянську позицію про порушення національного та міжнародного права, вчинених щодо них.  

        На даний час, єдиним доступним способом є звернення через поштову скриньку, що зареєстрована на — mail.gov.ua.  Для громадян України, які проживають на тимчасово окупованих територіях, це можливість вільного доступу до державних органів та правосуддя України. Варто також зауважити, що система mail.gov.ua дає доступ також до «електронного суду» — спосіб електронної комунікації з судовими органами.

Хоча створення облікового запису не гарантує розгляд звернення громадян — це найбільш доступний механізм спілкування з державними органами з зазначенням персональних даних без застосування спеціалізованих систем ідентифікації (ЕЦП, Bank – ID та ін.). Крім того, відповідно до Закону України «Про звернення громадян»  «письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв’язку (електронне звернення)». То ж такий механізм звернення цілком можна використовувати в якості альтернативи для поштової переписки.

Як зареєструвати свою пошту?

Офіційний ресурс дозволяє провести реєстрацію за допомогою документів, за якими вас можна однозначно ідентифікувати як громадянина або суб’єкта підприємницької діяльності: ідентифікаційного коду фізичної особи або ЄДРПОУ юридичної особи. Для цього:

Звичайна реєстрація – якщо ви реєструєтесь як фізична особа, для реєстрації необхідно вказати номер ІПН (або номер та серію паспорта, якщо з певних причин у вас відсутній ІПН). Якщо ви реєструєтесь як юридична особа, необхідно вказати код ЄДРПОУ вашого підприємства. Ці дані будуть використовуватись як ім’я поштової скриньки.

Реєстрація через ЕЦП – використовується електронний цифровий підпис (ЕЦП). Необхідно вказати назву АЦСК, що видав ключ, вказати шлях до файла ключа та ввести пароль. Всі персональні дані, необхідні для реєстрації, будуть отримані з вашого ЕЦП.

Ви обираєте «звичайну реєстрацію» та переходите далі:

Якщо за певних причин у вас нема коду ІПН, натисніть посилання “Я не маю ІПН через релігійні переконання”. На сторінці з’являться поля, у яких введіть серію та номер паспорту.

Зверніть увагу, серію паспорту потрібно вводити кирилицею!

Важливо!!! після реєстрації в системі mail.gov.ua. направляти всі свої звернення до органів державної влади з цієї (найбільш офіційної пошти). Відповідно, отримані відповіді можливо залучати в подальшому як офіційне звернення, відповідно до наявних можливостей.

Матеріал написаний при підтримці програмної ініціативи “Права людини та правосуддя” Міжнародного фонду “Відродження”. Позиція Міжнародного фонду “Відродження” може не співпадати з думкою авторів.