Захист осіб, позбавлених свободи внаслідок збройного конфлікту на сході України

Однією з найболючіших проблем, які виникли внаслідок збройного конфлікту на сході України, стало протиправне затримання цивільних осіб представниками незаконних збройних формувань на територіях Донецької та Луганської областей, що не контролюються владою України.  Достеменно невідомо скільки людей побувало на “підвалах” так званих “Л/ДНР” та скільки з них зникло безвісти після таких затримань. 

Мільйони наших громадян залишилися на територіях, які не контролюються Урядом України, тисячі, з різних причин,  регулярно навідуються туди. На жаль, від незаконного затримання не застрахований ніхто з них. Приводом для затримання в окремих районах Донецької та Луганської областей може стати просто знаходження особи  не у тому місці та не в той час. Такі затримання можуть тривати від декількох днів і аж до довгих років… 

З перемінним успіхом, перемовини про звільнення, у тому числі цивільних заручників, обмін утримуваними особами, ведуться на Мінських переговорах. Безумовно, заручники та їх рідні потребують допомоги і доки утримуються у підвалах та тюрмах, так і після звільнення. Органи влади разом з правозахисними організаціями розробили проект Закону щодо соціального та правового захисту цивільних заручників, військовополонених, осіб, позбавлених свободи з політичних мотивів. 

Звичайно ми підтримуємо даний законопроект та будемо наполягати на якнайшвидшому його прийнятті, адже він дасть змогу вирішити значну частину проблем, з якими стикаються заручники та їх рідні після звільнення.

Шкода завдана здоров’ю (у тому числі психологічному) особам, що пережили незаконне затримання та їх рідним  — беззаперечно велика. Нерідко, у зв’язку зі станом здоров’я, колишні заручники певний час після звільнення не мають можливості працювати. Особи, які  проживали на територіях, що контролюються самопроголошеними “Л/ДНР” після звільнення не мають де жити. За час незаконного позбавлення свободи у особи накопичується значна кількість і інших проблем: відсутність на робочому місці, оплата за комунальні послуги, платежі за зобов’язаннями, у тому числі кредитними тощо. 

Звичайно ми бажаємо, щоб ні з ким та ніколи не відбувалися випадки, що підпадають під дію цього законопроекту. Але мусимо констатувати, що ГО “Донбас СОС” продовжує фіксувати нові випадки затримань цивільних осіб представниками незаконних збройних формувань на тимчасово окупованих територіях в Донецькій та Луганській областях.

Нагадуємо,  для того, щоб уповноважені органи України могли вплинути на звільнення особи, необхідно:

  1. Подати заяву про вчинення злочину до територіального управління Національної поліції України, на підконтрольній території України. Із заявою може звернутися будь-яка особа, яка володіє інформацію про вчинений злочин. Приклад заяви до поліції.
  2. Після отримання підтвердження про відкриття кримінального провадження, окреме звернення необхідно направити на адресу Об’єднаного центру з координації пошуку, звільнення незаконно позбавлених волі осіб, заручників та встановлення місцезнаходження безвісти зниклих в районі проведення ООС при Службі безпеки України.. Звернення необхідно відправити на адресу: 01034, Україна, м. Київ, вул. Ірининська, 4. Телефон Центру 044-255-84-35. Приклад звернення до СБУ.

Вказані дії необхідно виконати для того, щоб дані були внесені у список осіб, який є основою для проведення перемовин по звільненню у межах роботи Мінської тристоронньої контактної групи.

Якщо необхідна додаткова допомога чи консультація, будь ласка, зверніться на гарячу лінію Донбас СОС за телефоном: 0800309110.