Е-пенсія: пенсія не виходячи з дому

У липні уряд активізувався у впровадженні он-лайн інструментів для надання різного роду послуг. Серед них: запуск системи Е-пенсія, а також створення правової бази системи Е-social (з допомогою якої можна буде управляти послугами у сфері соціальної підтримки). Перший наш матеріал на цю тему присвячений Е-пенсії.

Загалом Е-пенсія — урядовий проект, який має перевести надання та управління пенсійними послугами в інтернет. Перший етап впровадження цього проекту — створення веб-порталу, через який люди зможуть повністю дистанційно звертатися за призначенням пенсії, а також отримувати ряд інших пенсійних послуг пов’язаних із пенсійним забезпеченням. 9 серпня Пенсійний фонд України провів презентацію цього веб-порталу.


17 липня 2019 року Кабміном було прийнято Постанову №681, якою запроваджується система електронної міжвідомчої взаємодії у сфері пенсійного забезпечення осіб. Саме налагодження цієї електронної міжвідомчої взаємодії є необхідною передумовою запровадження Е-пенсії. Суть системи полягає у налагодженні обміну інформацією між різними державними інформаційними ресурсами. Тобто тепер замість вимагати документи з інформацією у громадян, органи Пенсійного фонду, вимагатимуть її у інших державних органів. 

Це органи, які ведуть державні реєстри. Зокрема мова йде про: 

  • Державний реєстр фізичних осіб-платників податків (паспорт, ідентифікаційний код; паспортні дані (для тих, хто відмовився від ідентифікаційного коду));
  • Державний реєстр актів цивільного стану громадян (дані про шлюб, народження, походження, зміну імені, інші акти цивільного стану);
  • централізований банк даних з проблем інвалідності (дані про осіб з інвалідністю); 
  • Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (дані про осіб, які мають пільги за соціальною ознакою):;
  • реєстри даних про дітей дошкільного, шкільного віку та учнів, які проживають чи перебувають в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці (про здобуття такими дітьми та учнями дошкільної та загальної середньої освіти); 
  • реєстри територіальних громад (дані про місце проживання/перебування особи із зазначенням адреси житла/місця перебування).

Водночас мова не йде про Єдиний державний демографічний реєстр. 

При цьому Постанова однозначно забороняє працівникам органів Пенсійного фонду вимагати у осіб документи з даними, які можуть бути отримані ними з перелічених вище ресурсів. Запит про такі дані має бути задоволено органами, які ведуть ці ресурси протягом 3 днів з моменту його отримання.  

Є три винятки з цього правила, тобто, коли працівники можуть вимагати ці документи:

  1. коли такі відомості відсутні або 
  2. містять розбіжності у відповідній інформаційній системі або 
  3. особа не надала згоди на отримання та обробку її персональних даних з певної інформаційної системи.

Аби орган Пенсійного фонду міг звернутися з запитом до цих ресурсів, особа, яка звертається за пенсійними послугами має надати свою згоду на отримання та обробку персональних даних. У передбачених законом випадках, таку заяву можуть подати члени сім’ї такої особи. Доступ  до зазначених реєстрів здійснюється авторизовано із збереженням інформації про службову або посадову особу, яка зробила такий запит.

Серед послуг, надання яких було таким чином оптимізовано: призначення, перерахунок, поновлення, припинення, продовження виплати пенсій, надбавок, допомог, доплат та компенсацій або переведення з одного виду пенсії на інший. 

Нова система має запрацювати протягом трьох місяців з моменту ухвалення цієї Постанови, тобто 17 жовтня 2019 року. Тобто, попри те що веб-портал уже запущено, система має повноцінно запрацювати аж у ці строки.

Далі, як було презентовано Пенсійним фондом, планується запуск мобільного додатку, через який можна буде отримувати перелічені вище послуги..