Які злочини можуть розглядатися Міжнародним кримінальним судом?

5 грудня 2018 р. Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду опублікував свій щорічний звіт за результатами проведення попереднього розслідування по різним збройним конфліктам, у тому числі і в Україні. Серед основних злочинів, вчинених з 2014 р. на сході України, Прокурор звернула увагу на масштабні та найпоширеніші, серед яких:

  • ведення бойових дій, що включає умисний напад на цивільне населення, умисний напад на цивільні об’єкти, умисний напад для спричинення неспівмірної шкоди, умисне нанесення ударів по охоронюваним об’єктам, таким як медичні та освітні установи;
  • віроломне вбивство, яке мало місце під час подій у м. Іловайськ літом 2014 р.;
  • вбивства;
  • тортури та жорстоке поводження у місцях утримання під вартою;
  • сексуальні та гендерні злочини;
  • використання дітей-солдатів.

Найближчим часом Канцелярія Прокурора планує завершити аналіз предметної юрисдикції щодо ситуації як в Криму, так і на сході України, з метою винесення відповідного висновку прийнятності юрисдикції Суду.

Серед всіх вчинених злочинів за весь період збройного конфлікту на сході України, ГО «Донбас СОС» хотіла б відзначити шкоду цивільному населенню, спричинену самими бойовими діями та обстрілами під час них.

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ регулярно фіксує факти обстрілів із важкого озброєння вздовж усієї лінії розмежування та на територіях, прилеглих до неї. Найбільша кількість обстрілів спостерігалася у період 2014–2015 рр.. На гарячу лінію ГО «Донбас СОС» також регулярно продовжують надходити звернення цивільних громадян із приводу здійснення обстрілів.

ГО «Донбас СОС» було задокументовано 190 випадків завдання шкоди майну цивільного населення внаслідок обстрілів (із них 124 на підконтрольній Уряду України території, 66 – із непідконтрольної Уряду України території). Як основні причини такого руйнування постраждалі переважно відзначали:

Переважна більшість травм, отриманих цивільними особами, спричинена обстрілами з важкого озброєння (наслідки падіння та розриву снарядів важкої артилерії), які ведуться у зоні бойових дій.

ГО «Донбас СОС» було задокументовано 63 випадки поранення та загибелі цивільного населення внаслідок обстрілів, дії іншого озброєння (з них 43 – на підконтрольній Уряду України території, 20 – із непідконтрольної Уряду України території). Як основні причини завдання шкоди життю та здоров’ю опитані особи зазначали:

Крім того, ведення бойових дій створює потенційно небезпечну обстановку, що змушує людей покидати свої домівки. Станом на 3 грудня 2018 р. за даними структурних підрозділів соціального захисту населення, в Україні було зареєстровано 1 514 690 внутрішньо переміщених осіб (включаючи осіб, які виїхали зі сходу України та Криму). Кожна з цих осіб постійно проживала у зоні конфлікту, мала нерухоме майно та сталий зв’язок із регіоном.

ГО «Донбас СОС» було задокументовано 124 випадки, коли люди погоджувалися говорити про своє переселення із зони бойових дій (із них 64 з підконтрольної Уряду України території, 60 – із непідконтрольної Уряду України території). Як основні причини свого виїзду постраждалі зазначали:

Зважаючи на те, що збройний конфлікт на сході України триває і Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду вже аналізує ситуацію та її наслідки, хочемо наголосити на необхідності повідомляти про вчинені порушення під час бойових дій. Збір доказів та належна фіксація подій у подальшому допоможуть притягнути винних до відповідальності.

Також хочемо нагадати, що ГО «Донбас СОС» продовжує документувати вчинені порушення по обидві лінії зіткнення, тому ви завжди можете звернутися на безкоштовну гарячу лінію 0 800 309 110.