Припинення виплат допомоги на проживання у зв’язку з виїздом за кордон

У серпні було припинено виплату допомогу на проживання особам, які перебували за кордоном більше 30 календарних днів. Проте, до нас на Гарячу лінію почали надходити звернення про незаконне припинення виплат всім членам сім’ї особи, яка виїхала за кордон, і припинення виплат навіть у випадках, коли особа повернулась в Україну до 1 серпня. 

Розповідаємо:

кому та коли припиняється виплата допомоги на проживання у зв’язку з виїздом за кордон. 

✅коли таке припинення є незаконним та що робити, якщо допомогу припинили всім членам сім’ї.                                                                                                                                                                                  ✅надаємо зразок заяви до органу соціального захисту. 

“Виїхав за кордон більше ніж на 30 днів, повернувся в середині серпня. Навіть не знав про нові правила та зміни до Постанови. Виплати також припинили іншим членам сім’ї — дружині та двом дітям.  Якщо про припинення виплат собі я згоден, але чому припинили дружині та дітям, якщо вони були весь час в Україні та не перетинали кордон? Підкажіть який алгоритм дій, що робити, як поновити виплати дружині та дітям?”

“У нас сім’я, двоє дітей (старшій дитині 24 роки, молодшій — 10 років). Старша дитина в травні 2023 року поїхала за кордон і нам всій сім’ї у серпні припинили виплати. Виплати на дітей отримувала я. Чи правомірне таке припинення? Ми з молодшою донькою не виїжджали за кордон. В органі соцзахисту сказали що виплати для мене та молодшої доньки поновлять, але за серпень нікому допомоги не буде. Підкажіть, що робити? Може з заявою звернутися?”

“Мені подзвонили з органу соцзахисту та сказали, що припинили виплати з 1 серпня через те що я виїхала за кордон.  Проте я повернулася 18 липня і з цього моменту нікуди не виїжджала. І на даний момент я знаходжусь в Україні. Виплати припинили не тільки мені, але й неповнолітній дитині, на яку я отримувала гроші. Але дитина взагалі не виїжджала за кордон. Підскажіть, чи законно це? Що можна зробити, куди звертатися?”

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2023 року №709  з 1 серпня припиняються виплати внутрішньо переміщеним особам (далі — ВПО) якщо вони перебували за кордоном більш як 30 календарних днів підряд. До 30-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, оздоровлення дітей, стажування, лікування, реабілітації, догляд за хворою дитиною віком до 18 років, перебування в закладах охорони здоров’я, судових та правоохоронних органах, що підтверджуються відповідними документами.

Перевірка перебування ВПО протягом 30 календарних днів підряд за кордоном проводилася Мінфіном станом на 15 липня 2023 року. 

Якщо ВПО перебували за кордоном понад 30 календарних днів підряд, але повернулись в Україну до 1 серпня, — виплата допомоги продовжується.  

Якщо ВПО перебували за кордоном понад 30 календарних днів підряд і не повернулись в Україну до 1 серпня, — виплата допомоги припиняється. 

Зазначене врегульоване абзацами 2 та 3 пункту 3 Постанови КМУ від 11 липня 2023 року №709

Зверніть увагу! Допомога на проживання припиняється виключно отримувачу, який перебував/перебуває за кордоном. Іншим членам сім’ї виплати продовжуються. 

Що робити, якщо виплати припинили незаконно? 

Звернутися до органу соціального захисту із заявою про поновлення виплат.

Виплати підлягають поновленню з моменту припинення. 

Як ми зазначали вище, перевірку перебування за кордоном ВПО проводив Мінфін станом на 15 липня. Тому можуть бути ситуації, коли особа повернулась з 15 липня до 1 серпня в Україну. Під час верифікації Мінфіном така особа знаходилась за кордоном, а отже органам соцзахисту було передано інформацію про необхідність припинення виплат на підставі перебування за кордоном понад 30 календарних днів підряд. 

В цій ситуації потрібно звернутися до органу соціального захисту з заявою про поновлення виплат з моменту припинення. В заяві зазначати дату повернення в Україну та надавати підтверджуючі документи (копія закордонного паспорту з відміткою прикордонної служби). 

Якщо було припинено виплати іншим членам сім’ї, в заяві слід зазначати, що такі члени сім’ї не перетинали кордон та знаходились на території України. Просити поновити виплати з моменту припинення. За можливості надати докази відсутності факту перетину кордону (наприклад, направити заяву Державній прикордонній службі України. Зразок заяви за посиланням

Копію отриманої відповіді додавати до заяви органу соціального захисту населення). 

Якщо у вас залишились питання, звертайтеся на Гарячу лінію Донбас СОС 0 800 309 110 (дзвінки безкоштовні), або напишіть на онлайн-приймальню юристів. Також ви можете з нами зв’язатися через Viber, WhatsApp або Telegram за номером 093 500 69 18.