ГО «Донбас СОС» запропонувала МінТОТ використати напрацювання робочої групи при Уповноваженому ВРУ з прав людини

 

17 квітня 2019 року в офісі Омбудсмена, на засіданні Координаційної ради з питань дотримання прав внутрішньо переміщених осіб та осіб, які проживають на тимчасово окупованій території, було оголошено про створення робочої групи з  розробки проекту механізму оцінки шкоди, завданої нерухомому майну внаслідок збройного конфлікту на сході Україні. 

Вже через місяць, 20 травня, ми проінформували про першу зустріч робочої групи, до якої увійшли представники УВКБ ООН, Данської ради у справах біженців, Норвезької ради у справах біженців, БФ «Право на захист», Фонду державного майна України, Ради Європи, Моніторингової місії ООН, ГО «Донбас СОС», Міністерства юстиції України, Української Гельсінської спілки з прав людини, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та ВПО та Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

Учасники засідання окреслили ряд вимог до механізму та визначили питання, що повинні бути вирішені у процесі діяльності робочої групи. 

Всього за два місяці існування робоча група досягла відчутних результатів. Зокрема, почалася активна робота над текстом документу (учасники робочої групи дійшли згоди, що механізм оцінки шкоди, завданої нерухомому майну внаслідок збройного конфлікту на сході Україні доцільно розробляти на основі Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку обстеження майна, пошкодженого внаслідок стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року» від 30 липня 2008 р. N 688.

Враховуючи комплексний характер проблеми захисту прав осіб, майно яких постраждало або було зруйноване внаслідок збройного конфлікту на сході Україні, було прийнято рішення про поетапну розробку дотичних документів. Першим з них став Порядок обстеження технічного стану будівель, пошкоджених внаслідок збройної агресії Російської Федерації в окремих районах Донецької та Луганської областей.

Крім цього, робоча група займалась розробкою акту обстеження – документу, який підтверджує ступінь руйнування об’єкта внаслідок дії вибухових речовин, боєприпасів, військового озброєння, а також порядку роботи комісії для проведення обстежень об’єктів

10 липня 2019 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову, яка надає можливість отримати компенсацію за зруйноване майно внаслідок збройного конфлікту в Україні. 

Таким чином Уряд вніс зміни до вже існуючої Постанови «Про затвердження Порядку надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій, які залишилися на попередньому місці проживання» від 18 грудня 2013 р. № 947. 

Аналізуючи документ раніше, ми звертали увагу на той факт, що ряд положень мають суперечливий характер. Саме тому ми звернулися до КМУ із проханням надати роз’яснення щодо ряду питань  (копія запиту на отримання публічної інформації додається). 

 

У разі ненадання роз’яснень від Кабінету Міністрів України щодо застосування документу на практиці, можуть формуватися  різні підходи до тлумачення тексту Постанови у регіонах.

Водночас, ГО «Донбас СОС», як учасник робочої групи при Уповноваженому Верховної Ради України з  розробки проекту механізму оцінки шкоди, завданої нерухомому майну внаслідок збройного конфлікту на сході Україні, звернулася до Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та ВПО з пропозицією використати існуючі напрацювання у цій сфері  — текст листа.

Адже зволікання із розробкою та затвердженням форми акту обстеження майна, а також типового положення про комісію з розгляду питань, пов’язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації призведе до затримки застосування положень Постанови, а відтак і до неможливості належним чином захистити права осіб, житло яких було зруйноване внаслідок збройного конфлікту на сході України.

ГО «Донбас СОС» також провела опитування серед осіб, житло яких зазнало пошкоджень під час бойових дій на сході України по обидва боки зіткнення. Відповідно до  отриманих даних, можна зробити висновок, що за час тривалого збройного конфлікту на сході України сторонами приділяється недостатньо уваги захисту цивільного населення за міжнародним гуманітарним правом і міжнародним правом прав людини.

 

Стаття підготовлена в рамках реалізації ініціативи «Подолання безкарності за масові порушення прав людини та інші міжнародні злочини, вчинені в умовах збройного конфлікту», що підтримується в рамках проекту ПРООН «Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні» за фінансового сприяння Міністерства закордонних справ Данії та програми «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження».