Представники ГО «Донбас СОС» взяли участь у першому засіданні робочої групи щодо розробки механізму оцінки завданої шкоди особам, нерухоме майно яких було пошкоджено чи зруйновано внаслідок бойових дій на сході України

17 травня у офісі Омбудсмена відбулася перша зустріч робочої групи щодо розробки механізму оцінки завданої шкоди особам, нерухоме майно яких було пошкоджено чи зруйновано внаслідок бойових дій на сході України.

У обговоренні взяли участь представники УВКБ ООН, Данської ради у справах біженців, Норвезької ради у справах біженців, БФ «Право на захист», Фонду державного майна України, Ради Європи, Моніторингової місії ООН, ГО «Донбас СОС», Міністерства юстиції України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та ВПО та Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

На початку зустрічі була озвучена теза, що необхідно розробити такий механізм, який був би релевантним як для постраждалих осіб, так і для державних органів.

Учасники робочої групи дійшли згоди, що при розробці механізму слід враховувати, що оцінка має дві складові – технічну, за яку відповідає Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України і матеріальну, за яку відповідає Фонд державного майна України.

Однією з проблем є те, що на законодавчому рівні не визначено, що є механізм оцінки завданої шкоди особам, нерухоме майно яких було пошкоджено чи зруйновано саме внаслідок бойових дій в цілому. При цьому, важливо не розділяти ситуації, коли майно, зруйноване на підконтрольній українській владі території чи на тимчасово окупованій.

Необхідно визначитись, чи застосовувати існуючий механізм, адаптуючи його до застосування в умовах збройного конфлікту, чи розробляти щось кардинально нове.

Друге питання, що викликало дискусію – необхідність постраждалим замовляти незалежну оцінку руйнувань, що передбачає сплату такої послуги (від 1 до 2 тисяч гривень) за власні кошти. Часто ця сума є непідйомною для осіб, які постраждали внаслідок бойових дій та втратили своє житло.

Учасники зустрічі також обговорювали необхідність визначення категорій завданих руйнувань. Певний такий перелік використовує Державна служба України з надзвичайних ситуацій. Є також критерії, які використовували в інших державах в схожих умовах.

Під час обговорення питань, дотичних до напрацювання механізму оцінки, була висловлена теза, що слід розробити і єдиний зразок акту обстеження руйнувань, адже на даний момент в різних населених пунктах використовуються різні примірники документів, що викликає розбіжності у процедурі, механізмах та інших аспектах оцінки.

За підсумками зустрічі було прийнято рішення проаналізувати міжнародний досвід та українське законодавство, дотичні до механізму оцінки завданої шкоди особам, нерухоме майно яких було пошкоджено чи зруйновано внаслідок бойових дій. Це дасть змогу учасникам робочої групи виробити спільну позицію щодо того, яким має бути новий механізм.

 

Публікація підготовлена ГО «Донбас СОС» в рамках ініціативи «Подолання безкарності за масові порушення прав людини та інші міжнародні злочини, вчинені в умовах збройного конфлікту», яка підтримується в рамках проекту Програми розвитку ООН в Україні «Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні», який фінансується Міністерством закордонних справ Данії, та програми «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження».