Зустріч із Спеціальним доповідачем Організації Об`єднаних Націй

1-9 вересня в Україні з візитом перебуває спеціальний доповідач Організації Об`єднаних Націй з питання про права внутрішньо переміщених осіб Чалока Бейяні. Під час візиту пан Бейяні вивчає становище переміщених осіб в Україні.

Наша команда була запрошена на зустріч Чалока Бейяні з представниками громадських організацій, які опікуються правами внутрішньо переміщених осіб та громадян, що проживають на непідконтрольних та окупованих територіях України. Зустріч відбулась 3 вересня та була організована Моніторинговою Місією ООН з прав людини та Управлінням Верховного Комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН).

Приємно вразило те, що Спеціальний спостерігач вельми обізнаний з ситуацією щодо внутрішньо переміщених осіб в Україні. Його попередній візит в Україну відбувся у вересні 2014 року. За результатами потім була підготовлена доповідь з низкою рекомендацій. З попередньою доповіддю можна ознайомитися за посиланнями роійською або англійською мовами.

Під час зустрічі 3 вересня представники громадськості звернули увагу пана Бейяні як на поточні виклики для переселенців, так і на стратегічні питання. Наш представник підкреслив, що у 2016 році спостерігається погіршення стану справ з правами внутрішньо переміщених осіб, що, на привеликий жаль, часто пов’язано з діями уряду. Списки СБУ, нещодавно затверджена Постанова 365 — все це сприяє погіршенню ситуації ВПО взагалі, напруженості у відносинах між приймаючими громадами, працівниками УПСЗН на місцях та переселенцями. Окремо ми зазначили про небхідність якнайшвидшого затвердження механізму виплати пенсій громадянам, які перебувають на непідконтрольній території Донбасу. При цьому тим громадянам, які можуть пересікати лінію розмежування, потрібно надати можливість отримувати пенсію не реєструючись як переселенець, відкріпивши прив’язку соціальних та пенсійних виплат до довідки ВПО. Виплата пенсій та ідентифікація осіб, які проживають на непідконтрольній території та які є маломобільними (люди похилого віку, люди з інвалідністю), потребуватиме співпраці з міжнародними організаціями. Ми також окреслили поточні проблеми, які пов’язані з пропускною здатністю та оснащенням КПВВ та системою електронних перепусток, а також зі складною ситуацією для мешканців “сірих зон”, де часто спостерігається проблема де-факто відсутності влади, яка б могла оперативно вирішувати проблеми мешканців.

Загалом на зустрічі були окреслені питання щодо реєстрації внутрішньо переміщених осіб, отримання соціальних виплат та пенсій, питання свободи пересування, доступу до правосуддя, права на освіту, питання житла та працевлаштування, політичних прав переселенців.

Разом з партенрами з БФ “Право на захист”, БФ “Восток-СОС”, ГО “КримСОС”, Донецькою обласною організацією ВГО “Комітет виборців України” та Інститутом Суспільно-Економічних Досліджень ми передали Спеціальному доповідачу короткий огляд від громадськості щодо стану забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб в Україні. З документом можна ознайомитися за посиланнями українською або англійською мовами.