Відбувся круглий стіл на тему: “Збройний конфлікт на сході України: шкода, завдана житлу цивільного населення”

17  вересня 2019 року відбувся круглий стіл на тему: “Збройний конфлікт на сході України: шкода, завдана житлу цивільного населення”.

На заході були присутні представники державних органів (Секретаріат Уповноваженого ВРУ з прав людини, Міністерство соціальної політики України, Генеральний штаб ЗСУ, Управління цивільно-військового співробітництва ЗСУ, СБУ), міжнародні організації (Представництво ООН в Україні, Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні, УВКБ ООН в Україні, ПРООН в Україні, Представництво Ради Європи в Україні, Представництво Європейського Союзу в Україні, Міжнародний комітет Червоного Хреста, Норвезька рада у справах біженців, Данська рада у справах біженців), громадського сектору (ГО “Донбас СОС”, УГСПЛ, БФ “Право на захист”) та дипломатичних місій (Посольство Данії в Україні). Всього до нас завітало 32 гостя. 

Спікерами виступили Маркус Бранд з ПРООН, Наталія Мельник,  Аліна Павлюк, Максим Петров (всі — ГО “Донбас СОС”), Наталія  Тимоніна (Секретаріат Уповноваженого ВРУ з прав людини), Уладзімір Щербау та Тагуі Мелкумян (Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні), Олег Мартиненко (УГСПЛ), Ігор Шатьофорт (УВКБ ООН в Україні), Еліна Шишкіна (БФ “Право на захист”). Компенсація за знищену цивільну власність багато в чому залежить від політичної волі. ПРООН продовжить підтримувати розробку ефективного механізму систематизованої документації та компенсації пошкодженого майна відповідно до норм міжнародного права, та у тісній співпраці з державними органами та громадянським суспільством », — наголосив Маркус Бранд, старший радник з питань демократичних реформ та сталого розвитку

Перше питання круглого столу було присвячене представленню звіту ГО “Донбас СОС” “Збройний конфлікт на сході України: шкода, завдана житлу цивільного населення”

Результати дослідження показують, що за час тривалого збройного конфлікту на сході України сторонами приділяється недостатньо уваги захисту цивільного населення за міжнародним гуманітарним правом і міжнародним правом прав людини. Однією з рекомендацій органам влади, що розробили автори звіту — є необхідність розроблення комплексної державної стратегії щодо захисту цивільних осіб, житло яких постраждало внаслідок бойових дій, що включатиме проведення оцінки завданої шкоди, створення реєстру пошкодженого/зруйнованого нерухомого майна, вирішення питань компенсації чи реституції.

 

 Даний аналітичний звіт з зафіксованими фактами порушень норм міжнародного гуманітарного права на сході України ГО “Донбас СОС” буде переданий в Міжнародний кримінальний суд.

У процесі презентації документи спікери представили також Дорожню карту розробки та введення в експлуатацію Єдиного реєстру пошкодженого чи зруйнованого нерухомого майна та об’єктів інфраструктури:

Були також представлені напрацювання роботи робочої групи при офісі Омбудсмена з  розробки проекту механізму оцінки шкоди, завданої нерухомому майну внаслідок збройного конфлікту на сході Україні.

Особливу увагу присутні приділили проблемі порушення прав людини, спричинені збройним конфліктом на сході України.

Обговорюючи можливість застосування моделі перехідного правосуддя в Україні, головний акцент робився на необхідності застосування усіх аспектів: відшкодування збитків жертвам збройного конфлікту; притягнення винних до відповідальності; забезпечення права знати всю історичну правду про перебіг подій; інституційні реформи як гарантії неповторення збройного конфлікту.

Ще однією темою для обговорення стали труднощі та виклики збору інформації пов’язаної з пошкодженням майна в Україні. З перспективи досвіду гуманітарної операції.

Наостанок присутні обговорили окремі аспекти захисту прав цивільного населення, що постраждало внаслідок збройного конфлікту на сході України: сучасний стан та перспективи.

 

      Захід проводиться в рамках реалізації ініціативи «Подолання безкарності за масові порушення прав людини та інші міжнародні злочини, вчинені в умовах збройного конфлікту», що підтримується в рамках проекту ПРООН «Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні» за фінансового сприяння Міністерства закордонних справ Данії та програми «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження».