Як отримати біометричний паспорт для виїзду за кордон?

Європейський парламент проголосував за надання безвізового режиму з ЄС для громадян України. Після голосування в Європарламенті український безвіз мають схвалити у Раді ЄС. Очікується, що безвіз для України фактично може набути чинності на початку червня. Оскільки в Європейському Союзі не визнають самопроголошених республік, то громадяни України, які проживають на території , яка непідконтрольна Уряду України зможуть поїхати до ЄС без віз, як і решта громадян України тільки при наявності українського біометричного паспорта для виїзду за кордон.

Як отримати біометричний паспорт для виїзду за кордон?

Для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон громадяни України звертаються до будь-якого підрозділу міграційної служби, незалежно від місця проживання. Паспорт громадянина України для виїзду за кордон оформлюється дітям від народження строком на 4 роки, громадянам віком від 16 років — строком на 10 років.

Для оформлення біометричного паспорту необхідно подати до підрозділу ДМС документи:

  • заяву-анкету (подається особисто або законним представником)
  • паспорт громадянина України (для осіб, що досягли 14-річного віку);
  • свідоцтво про народження (у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон вперше особі, що не досягла 14-річного віку);
  • відповідні документи з відміткою банку про здійснення встановлених законодавством платежів або оригінал і копію документа про звільнення від таких платежів;
  • у разі оформлення паспорта особі, що не досягла дванадцятирічного віку, або особі, яка не може пересуватись самостійно у зв’язку із тривалим розладом здоров’я, що підтверджується відповідною довідкою лікувального закладу, може бути подано дві кольорові фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра та одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого зображення особи шляхом сканування;
  • особи що досягли 18 років, та оформлюють паспорт громадянина України для виїзду за кордон вперше (або в порядку обміну паспорта оформленого до 2007 року) подають документ про реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб — платників податків у разі його наявності (код із податкової).

Для оформлення паспорта для виїзду за кордон особі, що не досягла шістнадцятирічного віку та проживає з одним із батьків додатково подається оригінал або засвідчена в установленому порядку копію одного з таких документів:

  • свідоцтва про смерть другого з батьків;
  • рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
  • рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;
  • рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;
  • довідки про реєстрацію місця проживання дитини разом з одним із батьків, який подає заяву-анкету, або у разі оформлення паспорта у закордонній дипломатичній установі України — іншого документа, що підтверджує таку реєстрацію;
  • оригінал витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.

Для оформлення паспорта для виїзду за кордон дитині-сироті, дитині, позбавленій батьківського піклування, що не досягла шістнадцятирічного віку додатково подається оригінал або засвідчена в установленому порядку копію одного з таких документів:

  • документа, що посвідчує повноваження директора дитячого закладу (контракту тощо);
  • договору про влаштування дитини до прийомної сім’ї;
  • договору про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу;
  • рішення органів опіки та піклування про встановлення опіки (піклування);
  • рішення суду про встановлення опіки (піклування);
  • договору про патронат.

Під час оформлення заяви у підрозділі ДМС необхідно:

пройти процедуру сканування відбитків вказівних пальців рук. Сканування відбитків пальців рук дітей зійснюється з 12 років за дозволом батьків (законних представників);

перевірити правильність внесення персональних даних про себе до заяви-анкети, звертаючи при цьому особливу увагу на правильність написання транслітерації свого прізвища та імені, та засвідчити власним підписом у заяві-анкеті правильність таких даних.

Вартість.

У разі оформлення протягом 20 робочих днів сума адміністративного збору складає 557 грн. 32 коп.

У разі термінового (протягом 7 робочих днів) оформлення, сума адміністративного збору складає 810 грн. 32 коп.

​У разі термінового (протягом 3 робочих днів у випадках, визначених законодавством) оформлення, сума адміністративного збору складає 810 грн. 32 коп.

Термін розгляду заяви.

Заяви про оформлення паспорта розглядаються протягом не більш як 20 робочих днів з дня подання документів, за виключенням наступних випадків:

При терміновому оформленні (за заявою особи) із сплатою подвійного розміру держмита та вартості послуги — до 7 робочих днів.

Якщо поїздка пов’язана з терміновим лікуванням від’їжджаючого, від’їздом особи, яка супроводжує тяжкохворого, чи смертю родича, який проживав за кордоном, — протягом трьох робочих днів.

Що потрібно мати із собою для перетину лінії кордону з ЄС, окрім біометричного паспорту для виїзду за кордон?

В ЄС діє так званий «Шенгенський прикордонний кодекс» (Schengen border code), де зазначений порядок та правила перетину кордону іноземцями. В’їзд до країн ЄС дозволений тим громадянам, які:

  1. мають на руках документ для перетину кордону (біометричний паспорт для виїзду за кордон або ж паспорт для виїзду за кордон із візою);
  2. можуть обґрунтувати мету та умови свого перебування в ЄС (для бізнес-поїздок (відряджень) це: запрошення на зустріч, або інший документ, який підтверджує торговельні чи ділові відносини, або квиток на виставку чи зібрання, якщо метою поїздки є їх відвідування. Для туризму або приватних поїздок це: бронювання проживання або запрошення, маршрут чи план поїздки та зворотний квиток);
  3.   мають достатні фінансові засоби як для перебування в ЄС, так і для повернення в Україну, або ж здатні отримати їх законним чином (готівкові кошти, тревел-чеки, сплачене проживання та квитки, фінансові гарантії запрошуючої сторони, кредитні картки (із достатнім залишком коштів на рахунку);
  4. не перебувають у переліку осіб, яким заборонений в’їзд до ЄС.
  5. не становлять загрозу для громадського порядку, безпеки, громадського здоров’я та міжнародних відносин.

Здається нічого складного немає. Отримуємо біометричний паспорт для виїзду за кордон. Збираємо пакет документів: купуємо квитки, бронюємо готель, тощо.

Залишилось отримати відповідь на останнє питання: де взяти кошти для подорожі в такий близький та такий далекий ЄС.

Публікація підготовлена ​​в рамках проекту «Забезпечення правового захисту внутрішньо переміщених осіб», який реалізується ГО “ДОНБАС СОС” спільно з ГО “ПРАВОЗАХИСНА РАДА УКРАЇНИ” за підтримки Європейського союзу. Зміст публікації не відображає офіційну позицію Європейського Союзу.