ЗВЕРНЕННЯ громадських організацій до Верховної Ради України щодо проекту закону “Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях”

ЗВЕРНЕННЯ

громадських організацій до Верховної Ради України

щодо проекту закону “Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях”

(реєстр. № 7163)

(у редакції до другого читання)

Громадські правозахисні та гуманітарні організації занепокоєні змістом окремих положень та процедурою розгляду проекту закону “Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях” (реєстр. 7163).

Проект закону 7163 був визначений Президентом України як невідкладний та прийнятий Верховною Радою у першому читанні на початку жовтня 2017 року. Відповідно до пояснювальної записки, законопроект має на меті створення нової правової основи для вирішення завдання з відсічі ворожій агресії Російської Федерації на Донбасі, а у перспективі – для відновлення територіальної цілісності України в межах міжнародно визнаного кордону.

Погоджуючись із необхідністю прийняття закону, який би регулював питання реалізації  державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях України, гарантування  та особливості реалізації прав та свобод осіб, що проживають там, необхідно зауважити, що, на жаль, цей надважливий для майбутнього країни документ приймається з численними порушеннями Регламенту Верховної Ради України, без розгляду альтернатив та публічного обговорення основних положень майбутнього закону, без залучення представників громадянського суспільства та народних депутатів України, що подавали численні правки до законопроекту, до такого обговорення.

Більш того, під час доопрацювання Комітетом Верховної Ради України з національної безпеки і оборони законопроекту до другого читання, його текст був суттєво змінений Робочою групою, до складу якої не були включені представники  громадських, гуманітарних та міжнародних організацій.  Наразі окремі  норми проекту закону викликають серйозні занепокоєння, оскільки — у разі їхнього прийняття — призведуть до значного погіршення ситуації з захистом прав і свобод людини не тільки в регіоні конфлікту, але й по всій території України.

Зокрема, звертаємо увагу на наступне:

  • Покладання Законом України відповідальності за  шкоду, заподіяну в  результаті конфлікту, виключно на Російську Федерацію суб’єкта міжнародного права — не потягне за собою жодних юридичних наслідків для Російської Федерації. Підміна понять про відповідальність може призвести до ситуації безкарності в Україні, блокування ініціатив з компенсації шкоди, заподіяної цивільному населенню та процесу реституції майна. Це не сприятиме процесу примирення та відновлення справедливості.
  • Проект передбачає, що забезпечення прав та свобод на окупованих територіях буде здійснюватись відповідно до Закону України “Про забезпечення прав і  свобод та правовий режим на тимчасово окупованій території”, до якого допускається внесення необхідних змін. Наразі, цей закон діє виключно відносно тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополя. Проект не відповідає на питання про те, які саме зміни, до яких положень, по відношенню до якого кола осіб і коли будуть внесені до цього Закону. У зв’язку із цим виникають обґрунтовані побоювання, що питання забезпечення прав та свобод людини на тимчасово окупованих територіях в межах Донецької та Луганської областей так і залишаться неврегульованими. Таким чином, фактично Україна порушить позитивне зобов’язання докладати всіх зусиль для захисту своїх громадян на окупованій території.
  • Статтею 10 оновленого проекту закону військовим, представникам правоохоронних органів та іншим особам, залученим до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, планується надати дуже широке коло повноважень без будь-яких  механізмів контролю. Зокрема, мова йде про право застосовувати зброю, затримувати та доставляти осіб, перевіряти документи, проводити особистий догляд, огляд речей, проникати в житлові приміщення у невизначених у законопроекті «зонах безпеки, прилеглих до району бойових дій». Очевидно, що положення цієї статті матимуть вагомий вплив на регулювання відносин між військовими та цивільним населенням та дотримання прав людини  в регіоні.
  • Проект закону суттєво обмежує свободу пересування цивільного населення з/до тимчасово окупованої території — через встановлення необхідності отримання ще одного додаткового дозволу на знаходження особи в районі здійснення заходів із забезпечення безпеки та  оборони, відсічі та стримування російської агресії, та зосереджує контроль за режимом перетину у віданні лише одного органу, що може привести до непропорційних обмежень, а також неврахування потреб цивільного населення та гуманітарних потреб.  Також ця норма може призвести до різкого зменшення кількості громадських організацій (особливо міжнародних), які працюють у зоні конфлікту та у так званій “сірій зоні” а відтак — обсягу гуманітарної допомоги та послуг, які наразі можуть отримувати її мешканці. .
  • Проект закону надає Президенту України численні повноваження, що не передбачені Конституцією України. Зокрема, серед іншого, право одноосібно без подальшого парламентського контролю вирішувати питання щодо застосування Збройних Сил України та інших військових формувань для стримування і відсічі російської збройної агресії в Донецькій та Луганській областях і забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях.

В зв’язку з наведеними вище загрозами для реалізації прав і свобод людини, а також у зв’язку із численними порушеннями Регламенту при розгляді вкрай важливого законопроекту 7163,  який буде стосуватися мільйонів громадян України,

ЗАКЛИКАЄМО Верховну Раду України повернути законопроект 7163 головному комітету на доопрацювання з наступним поданням на повторне друге читання з метою проведення повноцінного процесу розгляду тексту законопроекту із залученням представників громадянського суспільства, правозахисних, гуманітарних організацій та агентств ООН.

Олександра Дворецька, БФ “Восток-SOS”
Тетяна Печончик, Центр інформації про права людини
Ольга Гвоздьова, ГО “Донбас СОС”
Олександр Галкін, БО БФ “Право на Захист”
Тетяна Дурнєва, Громадський холдинг “Група впливу”