Законодавчі ініціативи: Право на відшкодування вартості пошкодженого житла в зоні проведення АТО

На сьогоднішній день відсутній нормативно-правовий акт, який би регламентував порядок покриття витрат та відшкодування шкоди за зруйноване чи пошкоджене житло в результаті проведення антитерористичної операції.

При цьому станом на кінець жовтня тільки за підрахунками Донецької обласної держадміністрації, в Донецькій області від початку бойових дій повністю або частково зруйновано майже 7,5 тис. об’єктів житлового фонду.

11 листопада в Верховній Раді був зареєстрований Проект Закону №3434 «Про внесення змін до Закону України «Про боротьбу з тероризмом» щодо компенсації за пошкоджене житло в наслідок проведення АТО».  Метою цього законопроекту є законодавче врегулювання питання  компенсації пошкодженого житла в наслідок проведення АТО та надання Кабінету Міністрів повноважень з визначення практичних механізмів такого відшкодування чи компенсацій.

Це вже друга законодавча ініціатива в цій сфері. Нагадаємо, що ще в лютому 2015 у Верховній Раді був зареєстрований Проект Закону  №2167 «Про внесення змін до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (щодо компенсації вартості пошкодженого майна)». Метою цього Проект Закону є надання внутрішньо переміщеним особам права на відшкодування шкоди та компенсацію пошкодженого майна.

Відповідно, обидва законопроекти мають на меті врегулювати питання компенсації пошкодженого житла, але пропонують дещо різні підходи. Так, Законопроект №3434 пропонується внести зміни до Закону України «Про боротьбу з тероризмом», зобов’язавши Кабінет Міністрів у 30-денний термін після вступу Законопроекту в силу (складатиме 30 днів після опублікування) розробити механізми відшкодування чи компенсацій пошкодженого житла на рівні Постанови Кабміну. При цьому Законопроектом №3434 не обмежується коло осіб, яке може претендувати на відшкодування чи компенсацію пошкодженого житла, а джерелом такого відшкодування визначається Державний бюджет України.

Натомість, Законопроектом  №2167 пропонується внести зміни до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», якими передбачити, що у випадку завдання шкоди майну внутрішньо переміщеної особи, що було залишене нею на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснено внутрішнє переміщення, вона має право на відшкодування шкоди та компенсацію вартості такого майна. При цьому Законопроектом  №2167 Кабміну так само доручається розробити механізм відшкодування шкоди та компенсацію вартості майна, але вже у вигляді законопроекту та без зазначення терміну виконання, а отже розробка та розгляд Верховною Радою при прийнятті Законопроекту може суттєво затягнутися.

Крім того, Законопроектом №2167 передбачається, що на компенсацію за зруйноване або пошкоджене майно матимуть право тільки особи, які мають довідку ВПО, а отже обмежує коло осіб, яке може потребувати такої компенсації. Крім того, Законопроектом не визначено, за рахунок яких джерел має виплачуватися зазначена компенсація.