Пам’ятка для ФОП із зони АТО

Для підприємців із зони АТО передбачений особливий порядок оподаткування і подання звітності, для них ввели мораторій на нарахування пені та штрафів за кредитними договорами і заборону на перевірки, визначили правила проведення реєстраційних дій, продовжили строк дії ліцензій і передбачили звільнення від сплати ЄСВ. Діятимуть особливі умови в період проведення АТО — з 14 квітня 2014 року і до її завершення (ст. 1 ЗУ № 1669).

Що є зоною АТО

Перелік населених пунктів, що належать до зони АТО, затверджений Розпорядженням КМУ № 1275-р. Щомісяця на розгляд Кабміну подаються пропозиції щодо внесення змін у цей перелік, тому краще стежити за його змістом.

Реєстрація підприємцем

Зареєструватися підприємцем особи із пропискою в зоні АТО можуть у держреєстратора за адресою тимчасового проживання. Держреєстратор не має права вимагати, щоб ви реєстрували місце проживання за місцем проведення реєстраційних дій (ст. 4 ЗУ № 1669,лист ДФС № 8774).

Реєстрацію змін місця проживання підприємців із пропискою в зоні АТО проводять держреєстратори в областях і місті Києвіп.1 Наказу Мін’юсту № 1849/5).

Облік підприємців

Підприємців із деяких територій, де триває АТО, тимчасово обслуговуватимуть в інших податкових інспекціях Донецької та Луганської областей.

Із переліком органів, у яких змінено юридичні адреси та на які покладено виконання обов’язків з обслуговування платників податків із зони АТО, можна ознайомитися в Наказі ДФС № 256.

Зверніть увагу: 21 листопада 2015 року набрала чинності Постанова КМУ № 892, якою були реструктуризовані та перейменовані територіальні органи ДФС.

Подання звітності

Фізособи-підприємці із зони АТО, які не мають можливості вчасно подавати звітність, можуть звернутися до податкової за своїм місцезнаходженням із заявою про продовження граничних термінів подання звітності.

Така заява складається в довільній формі, в ній треба стисло та чітко вказати, що вчасно подати звітність було неможливо через обставини непереборної сили (п. 102.6 ПКУ). До заяви обов’язково слід додати сертифікат Торгово-промислової палати України, який підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору) на території проведення АТО (ст. 10 ЗУ № 1669).

Строк подання заяви — 30 календарних днів від дати закінчення дії обставин непереборної сили.

Сплата податків і зборів

Платники податків Донецької області мають можливість сплачувати грошові зобов’язання на рахунки, відкриті в інших територіально-адміністративних одиницях області. Реквізити рахунків для сплати податків і зборів можна подивитися на сайті ДФС у рубриці «Бюджетні рахунки».

Втім, у деяких підприємців із зони АТО існує ймовірність несвоєчасно сплатити податки і збори, а дехто і взагалі не має такої можливості. Вони мають право на відстрочення (розстрочення) цих зобов’язань (податкового боргу). Перелік обставин, що є підставами для відстрочення, та документів, що підтверджують ці обставини, наведено у Постанові КМУ № 1235.

Податковий борг, що виник внаслідок обставин непереборної сили, може бути списаний як безнадійний. Для цього потрібно звернутисяз письмовою заявою до контролюючого органу за місцем обліку такого боргу або місцем обліку платника. У заяві слід вказати суми податків і зборів, що підлягають списанню. Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків затверджено Наказом Міндоходів № 577.

Платники єдиного соціального внеску, які перебувають на обліку в фіскальних органах, розташованих на території АТО, на період її проведення звільняються від зобов’язання своєчасно та в повному обсязі нараховувати і сплачувати ЄСВ і подавати звітність із внескутощо. Втім, усі несплачені суми слід буде сплатити після закінчення антитерористичної операції (п. 93 розд. VIII ЗУ «Про ЄСВ»).

Дозвільні документи і користування землею

Якщо у період проведення АТО закінчився строк дії ліцензій і документів дозвільного характеру, виданих ФОП, які здійснюють діяльністьна території АТО, дія цих документів продовжується на період її проведення (ст. 5 ЗУ № 1669).

Поки триває АТО, підприємці, які здійснюють діяльність на її території, звільняються:

  • від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності. При цьому податкові пільги, порядок і підстави для їх надання встановлюють виключно Податковий кодекс і рішення місцевих органів влади відповідно до ПКУ (п. 30.5 ПКУ). Але наразі порядку застосування пільг не розроблено і відповідних змін у ПКУ не внесено;
  • від орендної плати за користування державним і комунальним майном (ст. 7 ЗУ № 1669).

Звільнення від зобов’язань

Щодо нерухомого майна підприємців і звичайних громадян, яке розташоване на території проведення АТО та перебуває в іпотеці, зупиняється дія низки статей ЗУ «Про іпотеку»:

  • ст. 37 — у частині реалізації права іпотекодержателя на набуття права власності на предмет іпотеки;
  • ст. 38 — у частині реалізації права іпотекодержателя продати предмет іпотеки;
  • ст. 40 — у частині виселення мешканців із житлових будинків і приміщень, переданих в іпотеку, щодо яких є судове рішення про звернення стягнення на такі об’єкти;
  • ст.ст. 41, 43–47 — у частині реалізації предмета іпотеки на прилюдних торгах.

Звільнення від відповідальності

На час проведення АТО забороняється нарахування пені та штрафів на заборгованість за кредитними договорами і договорами позики.Це стосується ФОП, які провадять діяльність на території АТО, і звичайних громадян, які зареєстровані та постійно проживають на території АТО або виїхали звідти у період з 14 квітня 2014 року (ст. 2 ЗУ № 1669).

За несплату або невчасну сплату ЄСВ до підприємців не застосовують відповідальність і штрафні санкції у строк з 14 квітня 2014 року до закінчення АТО. Але за умови, що вони не пізніше 30 календарних днів після дати її завершення подадуть у податкову заяву та сертифікат Торгово-промислової палати України.

Також органам і посадовим особам у зоні проведення АТО забороняються планові та позапланові перевірки суб’єктів господарювання. Заборона діє на період проведення антитерористичної операції, але не стосується позапланових перевірок СПД, віднесених до суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику (Постанова КМУ № 1164).

За матеріалами: СМАРТ довідка