Пенсионер пенсионеру рознь

Разруха не в клозетах, а в головах.
«Собачье сердце» М.Булгаков

Михаил Афанасьевич Булгаков написал «Собачье сердце» в 1925 году, то есть девяносто один год назад, но и до сих пор эта повесть предупреждает об опасности социальных экспериментов, а в наши дни не кажется такой фантастической — она звучит тревожным звонком.

Февраль 2016 года – власти решили приостанавливать социальные выплаты людям, в отношении которых сомневаются, переселенцы ли они, но при подтверждении справедливости выплат, они будут возобновлены.

Март 2016 года – «не успели переселенцы из неподконтрольной Украине части Донбасса отойти от шока в связи с  новостью о приостановке социальных выплат по спискам СБУ, как их уже ожидал новый сюрприз — информация о блокировании выплат пенсий переселенцам.

В обществе мнения по этому вопросу разделились. Одни считают, что это правильный шаг властей, чтобы прикрыть «лавочку» жителям так называемых «ДНР/ЛНР», другие уверены, что каждый гражданин Украины имеет право на получение пособий независимо от города, в котором проживает. К этому добавим деление на группы: социальные пособия – выплата только переселенцам, пенсия – всем пенсионерам, независимо от территории проживания.

И еще к этому добавим, что чиновники по-разному трактуют законодательство Украины.

Бывший министр социальной политики, будущий вице-премьер Павел Розенко
“Пенсии может получать только тот гражданин Украины, который переехал на территорию, контролируемую государственной властью, и постоянно там проживает.”

Руководитель департамента управления, верификации и мониторинга выплат Министерства финансов Андрей Рязанцев
“Законодательство ограничивает получение социальных пособий переселенцами, живущими на оккупированной и неподконтрольной территории. Пенсии же не подпадают под эти ограничения. На сегодня не существует каких-либо предписаний, ограничивающих пенсионеров, которые проживают на неподконтрольной территории, в получении пенсий.”

Апрель 2016 года – общественность скандалит: «выплаты жителям оккупированных территорий — это чистой воды абсурд», «невыплата социальных пособий – это геноцид», «нет финансированию терроризма» и так дальше…

Давайте разберемся во всем без эмоций и по-порядку. И начнем с ПЕНСИЙ…

Уже упомянутый  Павел Розенко утверждает,  что не может быть механизма выплаты пенсий тем гражданам, которые проживают на территории Донбасса , неподконтрольной государственной власти (при этом сознательно лукавя и юридически некорректно называя их оккупированными).

Один вопрос – почему никто не говорит, что для жителей оккупированной территории (Крым) выплата пенсий урегулирована на законодательном уровне: без справок переселенцев, без проверок места жительства, без механизмов приостановления, без обязательного проживания на неоккупированной территории?

Июль 2014 года – урегулирован механизм выплаты пенсии гражданам Украины, которые проживают на территории АР Крым и г.Севастополя (постановление Кабинета Министров Украины от 02.07.2014 № 234 «Об утверждении Порядка выплаты пенсии и предоставления социальных услуг гражданам Украины, которые проживают на территории Автономной Республики Крым и г. Севастополя»). В частности, лицам, проживающим на временно оккупированной территории Украины и не получающим пенсии из пенсионного фонда Российской Федерации, предоставлена возможность получения пенсии в органах Пенсионного фонда Херсонской области.

В чём разница между пенсионерами, проживающими на оккупированной территории (Крым) и пенсионерами, проживающими, на территории неподконтрольной государственной власти (Донбасс)?Почему пенсионеры, проживающие на оккупированной территории (Крым) и получающие пенсию в Украине — не считаются такими, что финансируют оккупантов? А пенсионеры, проживающие, на территории неподконтрольной государственной власти (Донбасс), финансируют террористов? Странно… Дискриминация, Господа, дискриминация.

Март 2015 года – мы обратились к государственной власти с предложением не изобретать велосипед, а выплачивать пенсии жителям Донецкой и Луганской обл. по такому же алгоритму, как и жителям Крыма. А в ответ — тишина.

Наши предложения от Марта 2015 года:

 

Міністру Міністерства соціальної політики України
01601, м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10,

Голові Правління Пенсійного фонду України
01601, м.Київ-14, вул. Бастіонна, 9

Уповноваженому Президента України з мирного врегулювання ситуації
в Донецькій та Луганській областях, народному депутатові України
Геращенко Ірині Володимирівні
Адміністрація Президента України,
01220, м. Київ, вул. Банкова, 11.
Апарат Верховної Ради України,
01008, м .Київ, вул. Грушевського, 5.

 

ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ «ДОНБАС СОС»
Україна, 03680, м. Київ, вул. Димитрова, 5А.
Ідентифікаційний код юридичної особи: 39348218.
Тел.: 0 800 309 110
www.www.donbasssos.org
e-mail: [email protected]

 

Щодо механізму виплати пенсій громадянам України, які проживають в населених пунктах, на територіях яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження

«Дуже добре, коли ми є небайдужими, дуже добре,
коли ми спільно творимо майбутнє України»,
Президент України Петро Порошенко

Міністерством соціальної політики України постійно повідомляється про стан дотримання прав внутрішньо переміщених осіб та громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України, неконтрольованій українською владою в зоні проведення антитерористичної операції.

Така інформація, безперечно, заслуговує на увагу, оскільки Міністерство соціальної політики України доповідає про розв’язання проблем, пов’язаних із соціальним захистом громадян України.

Міністерством зазначено, що серед вирішенних питань запроваджений механізм виплати пенсії громадянам України, які проживають на території АР Крим та м. Севастополя (постанова Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 № 234 «Про затвердження Порядку виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя»). Зокрема, особам, які проживають на тимчасово окупованій території України та не отримують пенсії з пенсійного фонду Російської Федерації, надано можливість отримання пенсії в органах Пенсійного фонду Херсонської області.

Анітрохи не применшуючи досягнень Міністерства соціальної політики на поприщі соціального захисту населення, ми, ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ «ДОНБАС СОС», змушені констатувати виникнення процесів, що мають чіткі ознаки дискримінації.

Беззаперечно Вам відомо, що будь-яка відмінність, виключення, обмеження або перевага, що заперечує або зменшує рівне здійснення прав, обмеження можливостей для членів певної групи відносно можливостей інших груп вважаються «дискримінацією».

Статтею 7 Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено:

рівноправність застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат…;

державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом.

Конституцією України, як і Загальною декларацією прав людини заборонені всі форми дискримінації, як і гарантована рівність «…не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками… Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави…».

Донбас – це Україна. Тому в центрі уваги держави повинні також опинитись і співгромадяни, права яких сьогодні грубо й цинічно порушуються. Насамперед це ті, хто потерпає від терористів на захоплених територіях Донецької та Луганської областей .

Вам відомо, що кожен четвертий пенсіонер, який проживає в населених пунктах, неконтрольованих українською владою в зоні проведення антитерористичної операції, пенсії не отримує . Це близько трьохсот тисяч громадян України за даними Міністерства соціальної політики України.

Звичайно ж, ми ознайомлені з принциповою позицією Міністерства щодо виплат «виїхати та стати на облік у інше місто, або звільнити своє, допомогти українським військам це зробити» .

Проте дозвольте повідомити, що станом на сьогодні, евакуацію цивільних громадян України із населених пунктів зони проведення антитерористичної операції, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження держава не проводить, більш того, держава не здійснює евакуацію соціально незахищених категорій громадян. Також дозвольте проінформувати, що ресурси (місця) для проживання внутрішньо переміщених осіб в регіонах України вичерпані.

Промова Президента України 20 лютого 2015 року з нагоди Дня соціальної справедливості, що особлива в частині того, що соціальна справедливість — є основним принципом мирного та успішного життя. Заклик, щодо спрямованності спільних зусиль на вирішення соціальних проблем, забезпечення єднання суспільства на основі поваги до прав та законних інтересів громадян, що спонукав нас до внесення Вам пропозиції щодо механізму виплати пенсій громадянам України, які проживають в населених пунктах на територіях яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, додається.

Вельмишановні урядовці!!!

Влада України в різних нормативних актах постійно ініціює низку заходів, які повинні були сприяти формуванню постійного діалогу з громадянами, адже однією з основних характеристик демократії – є реальні можливості громадян впливати на законотворчий процес.

Нажаль, наразі, ми спостерігаємо не діалог, а два паралельні монологи – влади і громадян, що піддає сумніву будь-яку подальшу взаємодію та співпрацю.

Проте ми, громадяни України, продовжуємо вірити в нашу ефективну роль в житті українського суспільства та активно прагнемо його вдосконалити згідно з міжнародними демократичними нормами й цінностями.

РАЗОМ – СИЛА!

З повагою,
Головний координатор – Директор
ГО «ДОНБАС СОС» Горбатко О.О.

 

Додаток
ПРОЕКТ

ПОРЯДОК 

виплати пенсії громадянам України, які проживають в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження

1. Цей Порядок визначає механізм виплати пенсії громадянам України, які проживають в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (далі — особи). Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, визначається відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085-р.

2. Пенсійне забезпечення осіб, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей) або згідно з міжнародними договорами України з пенсійного забезпечення, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, здійснюються визначеними Пенсійним фондом України головними управліннями Пенсійного фонду України, а осіб, які отримують пенсію відповідно до інших законодавчих актів, — управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі — територіальні органи).

3. Особи подають територіальному органові заяву про отримання пенсії відповідно до законодавства України із зазначенням місця проживання (реєстрації) та із зазначенням одного із двох можливих способів виплати пенсій:

Або національним  оператором  в  особі філіалів (відособлених виробничих  підрозділів), які розташовані в населених пунктах тих же  територіальних органів, до яких із заявою звертаються особи відповідно до Інструкції про виплату і доставку пенсій, соціальної допомоги національним оператором поштового зв’язку, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв’язку України, Міністерства праці та соціальної політики України від 28.04.2009 № 464/156, постановою Пенсійного фонду України від 28.04.2009 № 14-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 02.07.2009 № 592 / 16608;

Або через банківські установи, які розташовані в населених пунктах тих же  територіальних органів, до яких із заявою звертаються особи відповідно до Порядку виплати пенсії та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки в банках, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596.

Разом із заявою особа пред’являє:

громадянин України – паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу;

іноземець або особа без громадянства – паспортний документ, посвідку на постійне проживання або інший документ, що посвідчує особу.

До заяви додаються копії документів, що посвідчують особу пенсіонера (паспорта та пенсійного посвідчення (за наявності), а також копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера (за наявності).

За бажанням особи зазначені документи можуть бути подані її представником, який пред’являє документ, що посвідчує його особу, та подає документ (нотаріально засвідчену копію), що підтверджує його повноваження, або надіслані поштою. У таких випадках справжність підпису на заяві засвідчується нотаріально.

4. Територіальний орган на підставі поданих документів за даними електронної пенсійної справи здійснює виплату пенсії з місяця, наступного за місяцем припинення її виплати у зв’язку із проведенням антитерористичної операції.

5. Виплата пенсії особам проводиться за умови подання щороку до 31 грудня територіальному органові документа про посвідчення факту, що фізична особа є живою, або паспорта громадянина України.

У разі неподання зазначених документів виплата пенсії припиняється з 1 січня наступного року та поновлюється після їх подання.

6. Виплата пенсій особам, які отримують пенсію згідно з міжнародними договорами України з пенсійного забезпечення, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, здійснюється територіальним органом на підставі відомостей на виплату пенсій, що надійшли від Пенсійного фонду України.

7. Витрати на виплату та доставку пенсії здійснюються за рахунок коштів, передбачених законодавством на зазначені цілі, а у разі недостатності таких коштів — за рахунок коштів державного бюджету, передбачених у Пенсійному фонду України для покриття дефіциту коштів Фонду для виплати пенсій.