Одноразова грошова допомога: спроба Мінсоцполітики реанімувати те, що досі в комі

Ми продовжуємо слідкувати за тим, як працює Комісія з питань розподілу коштів для надання одноразової грошової допомоги постраждалим особам чи особам, які переміщуються (відповідно до Постанови КМУ №535).

Нагадаємо, що ця Комісія створена для розподілення коштів, що надійшли на благодійні рахунки при Мінсоцполітики. Наша організація офіційно не входить до складу Комісії, але ми зацікавилась питанням одноразової грошової допомоги минулого року, коли зрозуміли, що більшість наших абонентів просто не знали про таку допомогу. Тоді ж провели опитування наших читачів щодо рівня їх обізнаності про таку допомогу, а також проаналізували розподілення коштів та надіслали пропозиції до Мінсоцполітики щодо активізації роботи Комісії.

Варто зазначити, що деякі з наших пропозицій Комісія при Мінсоцполітики реалізувала ще до нового року. Зокрема, Комісією було прийнято рішення збиратися раз на місяць (до цього пауза між засіданнями могла бути до 3 місяців, що затягувало весь процес виплат коштів для тих, кто потребував допомоги). Крім того, Мінсоцполітики опублікував на своєму сайті інфографіку щодо залучених та розподілених коштів станом на кінець грудня 2015.

PM301image002

28 січня представник Донбас SOS взяв участь у черговому засіданні цієї центральної  Комісії  з питань розподілу коштів. Крім членів Комісії, яка складається з представників органів центральної влади та громадськості, на засіданні були також присутні заступники Міністра соціальної політики Мущинін Віталій Вадимович та Іванкевич Віктор Вікторович.

Пан Мущинін повідомив, що станом на 25.01.2016 на благодійних рахунках залишилося 2,2 млн гривень.

За результатами засідання було вирішено наступне:  

  • Звернутися до голів обласних державних адміністрацій щодо необхідності проведення ними роз’яснювальної роботи в Управліннях праці та соціального захисту населення щодо необхідності інформування громадян про можливість отримання одноразової грошової допомоги  (відповідно до Постанови КМУ №535);
  • Ініціювати перерахування частини зарплатні чиновників центральних та місцевих органів влади на благодійні рахунки;
  • Провести моніторинг розподілу грошових виплат за областями. Моніторинг має допомогти зрозуміти, чому деякі області отримали коштів більше ніж інші (при цьому в перших може бути переселенців менше, ніж в других), а також на якому етапі ланцюжку йде затримка з наданням допомоги (за нашими даними така затримка може складати до 6 місяців!).

Ми висловили пропозицію щодо оприлюднення протоколів засідань Комісії на сайті Мінсоцполітики, а також готовність до співпраці у проведенні моніторингу розподілу коштів. Хочемо також відзначити рішення щодо перерахування частини зарплатні чиновників на благодійні рахунки — це була приємна несподіванка для присутніх представників громадськості. Як виявилося, чиновники вже на початку відкриття таких благодійних рахунків перерахували частину своєї місячної зарплатні.  Звичайно, це крапля в морі, особливо зважаючи на мізерні оклади наших держслужбовців, але було приємно почути про те, що такий жест робиться, і робиться зовсім без мети піару. А от чи є серйозним намір Мінсоцполітики щодо реанімування механізму надання грошової допомоги як інструменту допомоги тим, хто найбільше їх потребує — зможемо дізнатися вже на найближчих засіданнях Комісії, коли має бути представлений звіт щодо звернень до областих державних адміністрацій, а також моніторингу розподілених коштів.

На нашу думку, реалізація запланованих та запропонованих на засіданні Комісії кроків дозволить повернути довіру до цього інструменту допомоги, однак по-справжньому реанімувати його зможуть тільки налагодженні механізми, коли термін очікування заявника на допомогу зведено до максимально можливого мінімуму; а також потужна інформаційна кампанія та благодійна підтримка громадян, яка допоможе знову поповнити рахунки.

Все ще маючі віру в те, що інструмент одноразової грошової допомоги може по-справжньому допомогти тим, хто цього потребує, звертаємося до всіх заявників, яким місцеві комісії затвердили таку допомогу, але які досі її не отримали, звертатися на нашу безкоштовну Гарячу лінію та повідомляти про такі випадки: 0800 309 110

 

Разом — сила!