Перші результати робочої групи при МінТОТ

20 грудня були представлені перші результати роботи міжвідомчої робочої групи при Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб. Нагадаємо, що робота групи стартувала 15 листопада , і до неї увійшли депутати, працівники міністерств і представники  громадських та міжнародних організацій. Робоча група створена з метою  підготовки проектів законів та підзаконних нормативно-правових актів щодо вдосконалення національного законодавства України стосовно захисту прав людини внутрішньо переміщених осіб.

 

Відкривав засідання Міністр Вадим Черниш, який заявив, що головне завдання групи — “злагоджено у різних напрямках відпрацювати те, що Україна давно мала би зробити по захисту прав ВПО”.

Присутній на засіданні Голова Комітету ВР з прав людини Григорій Немиря проанонсував, що в середині січня в Верховній Раді запланований тематичний пленарний день, повністю присвячений питанням захисту ВПО.

На засіданні були також присутні представники Міністерства освіти та науки України, Мінрегіонбуду на рівні керівників та заступників департаментів, які активно брали участь у представленні та обговоренні результатів роботи тематичних підгруп. Міністерство соціальний політики було представлено на рівні спеціаліста відділу соціальних послуг, який зберігав мовчання протягом всього засідання.

Кожен з координаторів презентував результати роботи тематичних підгруп за місяць:

Підгрупа 1. Вдосконалення правового становища ВПО та повноважень органів державної влади та місцевого самоврядування з питань ВПО.

Серед пріоритетів роботи підгрупи — зміна процедури реєстрації ВПО. Міністерство запропонувало розділити функції отримання довідки та призначення соціальних виплат, які наразі обидві виконуються управліннями соціального захисту. Однак оскільки такі пропозиції є системними і потребують ретельного вивчення можливого впливу на громадян та мінімізації можливих ризиків, то відповідні проекти нормативних актів ще не були винесені на обговорення.

На робочій групі були представлені Методичні рекомендації проведення експертизи проектів нормативно-правових актів, що зачіпають права внутрішньо переміщених осіб, на відповідність керівним принципам ООН з питань переміщення всередині країни та стандартам Ради Європи щодо внутрішнього переміщення.

Серед інших пріоритетів робочої підгрупи, в розробці яких приймала участь в тому числі і наша команда — зміни до Тимчасовго порядку перетину лінії розмежування в частині переходу до паспортного контролю замість попереднього отримання дозволів, відновлення руху пасажирського транспорту через КПВВ, забезпечення можливості виїзду із непідконтрольної території тих громадян, які втратили документи чи загубили техпаспорт на транспортний засіб. Після напрацювання пропозицій, ці зміни виносяться на обговорення ширше за формат робочої групи — із залученням представників служб, які працюють безпосередньо на КПВВ.

Підгрупа 2. Підтвердження цивільних станів та угод, визнання юридичних фактів.

В рамках роботи цієї підгрупи, в якій ми також брали участь, були розроблені зміни до Закону України «Про виконавче провадження» (в частині відновлення втраченого провадження); Закону України «Про судовий збір» (в частині звільнення від сплати судового збору ВПО у справах щодо встановлення юридичних фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення та у справах щодо порушення прав ВПО, передбачених ст.6-9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”), Закону України «Про безоплатну правову допомогу» (в частині віднесення ВПО до суб’єктів права на безоплатну вторинну правову допомогу), Закону України «Про нотаріат» (в частині зміни порядку вчинення нотаріальних дій, визначенні додаткових випадків вчинення нотаріальних дій нотаріусами за межами свого нотаріального округу).

В новому році серед першочергових пріоритетів робочої підгрупи визначено підготовку проектів змін до процесуального законодавства (щодо відновлення втраченого повністю або частково судового провадження в цивільних, господарських та адміністративних справах).

Підгрупа 3. Проблеми захисту соціально-економічних прав ВПО.

Серед напрацювань підгрупи були представлені зміни до Постанови 505 “Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг” в частині:

  • прив`язки сум адресної допомоги до постійно зростаючого прожиткового мінімуму замість сьогоднішніх фіксованих сум;
  • збільшення ліміту загальної суми допомоги на сім’ю;
  • збільшення в 2 рази суми депозиту, за наявності якого ВПО може бути позбавлена адресної допомоги;
  • врегулювання питання, коли ВПО позбавляють адресної допомоги в разі наявності житлового приміщення не придатного до проживання;
  • надання можливості повторного отримання адресної допомоги після працевлаштування.

Відповідні зміни ще потребують обговорення з Міністерством фінансів, яке поки не було залучене до роботи підгрупи.

Крім того, в рамках підгрупи йде розробка аналітичного документу щодо практики інших держав по забезпеченню пенсійних виплат громадян, які проживають на непідконтрольних та окупованих територіях, розробка механізму по забезпеченню пенсійними виплатами громадян, які проживають на непідконтрольній території Донбасу. Із залученнями представників Міністерства охорони здоров’я йде обговорення можливості забезпечення ліками хворих на непідконтрольній території.

Серед пріоритетів на наступний рік також — спільні зміни до Постанови 365.

Підгрупа 4. Забезпечення законодавчих підстав для покращення доступу до освіти.

Серед пріоритетів цієї робочої підгрупи, в якій активно бере участь Міністерство освіти і науки України — забезпечення право на освіту для дітей, які проживають на окупованих та непідконтрольних територіях України. Зокрема в новому вступному 2017 році планується збільшення терміну проведення вступної кампанії для таких абітурієнтів до 30 вересня з використанням освітніх центрів “Донбас” та “Крим”. Крім того, розробляється можливість поновлення студентів на відповідних курсах вищого навчального закладу за умови ліквідації академічної заборгованості в разі коли відомості про студента містяться в єдиній електронній базі з питань освіти.

Серед викликів, які були озвучені під час обговорення, — проблеми з функціонуванням дистанційного навчання, а особливо для школярів.

Підгрупа 5. Житло, реституція, компенсація за втрачену власність.

Як результат роботи підгрупи, до работи над яким ми також долучилися, була презентована Концепція забезпечення житлом ВПО, основними елементами якої є:

  • Житло передається родині ВПО на безоплатній основі з накладенням заборони на відчуження строком на 5 років.  Натомість людина передає своє право власності на житло на неконтрольованій території або лінії розмежування (далі НКТ) до «Фонду майна на НКТ», що може бути створений за участі МінТОТ;
  • Запроваджується система бальної оцінки вразливості родин та першочергового надання житла найбільш вразливим категоріям домогосподарств;
  • Кожна родина ВПО має право отримати лише 1 житло. Площа отриманого житла розраховується наступним чином: 13,65 м житлової площі на людину + 10 м на сім’ю + 10 м на людину з інвалідністю 1-2 групи, але не більше площі житла, яке передається в обмін до Фонду майна на НКТ;
  • Після повернення неконтрольованої території людина за бажанням має протягом півроку подати заяву, щодо зворотного обміну, після якої протягом ще пів року здійснюється цей зворотній обмін.

Детальніше з Концепцією забезпечення ВПО житлом можна ознайомитися в презентації. Для відгуків та пропозицій до Концепції Ви можете зв’язатися з координатором 5ї підгрупи. Контакти координаторів можна знайти за посиланням.

Під час обговорення концепції заступник Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука зазначив, що запропонований механізм може стати одним з елементів рішення по забезпеченню ВПО житлом.

Про інші можливості наголосила Наталія Козловська, начальник Відділу реалізації програм житлового будівництва Мінрегіонбуду — зокрема, за допомогою покриття державою частини відсотків за кредитами. Також Мінрегіонбудом був розроблений проект Постанови по відшкодування за втрачене житло, який однак так і не був розглянутий на засіданні Кабінету Міністрів України.

На розроблені проекти тепер чекає офіційна процедура — винесення на громадське обговорення, узгодження пропозицій між міністерствами. Багато чого залежить саме від здатності нового Міністерства об’єднувати на своїй платформі різні сторони для пошуку спільних рішень та відстоювати зміни  на рівні Кабінету Міністрів.

Ми віримо, що тільки разом, державному та громадському сектору можна досягти позитивних змін.

Адже разом — сила!