Зловживання Ощадбанком своїм монопольним становищем

Протиправними є дії чи бездіяльність монополістів,

які обмежують конкурентоспроможність інших учасників ринку,

ущемляють їхні інтереси чи інтереси споживачів.

Найчастіше зловживання монопольним становищем

проявляється у вигляді завищення цін та зниження якості товарів та послуг.

Антимонопольний комітет України

 

Як вам уже відомо, згідно з Постановою КМУ №167, починаючи з 1 липня 2016 виплата пенсій, а також всіх видів соціальної допомоги і компенсацій, які отримують внутрішньо переміщені особи, здійснюється виключно через мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» (Ощадбанк).  Тобто ВПЛ, на відміну від інших громадян України, не мають права вибору банківського оператора, а повинні користуватися тільки певним уповноваженим банком для отримання будь-якої соціальної допомоги від держави.

Згідно зі статтею 12 Закону України «Про захист економічної конкуренції» підприємство займає монопольне (домінуюче) становище на ринку товару,

зокрема, якщо на цьому ринку у нього немає жодного конкурента. Відповідно Ощадбанк для переселенців, які отримують соц.помощь — монополіст.  А монопольним становищем легко зловживати.

Банківські картки, що видаються Ощадбанком для переселенців, обмежені конкретним тарифним пакетом ( «Моя країна»), згідно з яким зняття грошей можливо тільки через банкомати Ощадбанку. Крім того Ощадбанк обмежив послуги WEB-банкінгу, ВПЛ не можуть оплатити житлово-комунальні послуги, купувати квитки на транспорт через Інтернет і без відвідування установи банку.

Але є і ще один момент. Порівняємо тарифи для пенсіонера ВПЛ і неВПЛ. Згідно з пунктом 4.14 в тарифному пакеті «Моя країна»: SMS-банкінг «Базовий» і «Розширений» вартість відповідних послуг становить 5 і 7 грн. А в тарифному пакеті «Пенсійний», за яким обслуговуються всі інші пенсіонери, відповідні послуги проходять по тарифу 2 і 5 грн. При цьому Ощадбанк може завищувати вартість послуг для переселенців, не боячись, що клієнт вибере конкурента. Адже вибору у переселенців просто немає.  До нас вже звертаються переселенці, які не можуть зрозуміти такого дискримінаційного підходу в ціноутворенні Ощадбанку при наданні однієї і тієї ж послуги для переселенців і для інших громадян.

Тарифи в рамках тарифного пакету «Моя країна»
Тарифи в рамках тарифного пакету «Моя країна»

 

Тарифи в рамках тарифного пакету «Пенсійний і Арсенал»
Тарифи в рамках тарифного пакету «Пенсійний і Арсенал»

 

З тарифними пакетами Ощадбанку на даний момент можна ознайомитись за посиланням:файл Тарифи (діюча редакція. З 18 листопада заплановані

зміни в тарифах, але зазначені виші тарифні позиції залишаться без змін.

Ми звернулися в Ощадбанк за роз’ясненнями, а також поінформували про неприпустимість такої практики представників Міністерства фінансів України. Чекаємо реакції.

На нашу думку таке зловживанням шляхом встановлення різних умов до рівнозначних послуг без об’єктивно виправданих на те причин — прямий наслідок монопольного становища Ощадбанку. Мало усунути тільки наслідок, потрібно усунути і причину — надати переселенцям право вибору банківського оператора.