«Кіт Шредінгера» від Міністерства освіти або державна підтримка студентів-ВПЛ: є чи ні?

Ми довго чекали закінчення епопеї з невиконанням Закону про підтримку студентів. І ось нарешті Кабінет Міністрів прийняв Постанову 975 від 23.11.2016, яким затверджується порядок і умови надання державної підтримки для отримання професійно-технічної та вищої освіти для студентів-переселенців, учасників бойових дій та їх дітей, а також дітей, чиї батьки постраждали в районі проведення АТО під час бойових дій або збройних конфліктів або при масових акцій громадянського протесту. Цей порядок повинен був бути прийнятий ще влітку 2015 року згідно з Законом України №425-VIII. У підсумку — програма почне діяти з 2017 року.

Програма підтримки студентів переписувалася Міністерством освіти 5 разів, її постійно урізали під тиском Міністерства фінансів. За словами представника Міністерства освіти і науки, в проекті бюджету на 2017 рік на виконання порядку повинно бути закладено трохи більше 184 млн грн. Але,  незважаючи на офіційне прийняття Порядку ще 23 листопада, Кабмін досі офіційно не опублікував саму Постанову. Можливо, якщо до кінця цього року вона так і не буде опублікована і витрати не будуть враховані в бюджеті на 2017 — є ризик, що і в новому році порядок може не запрацювати.

Які пільги слід очікувати студентам-переселенцям починаючи з 2017 року?

Повна або часткова оплата навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів — в Порядку дана пільга передбачена в разі зарахування на місця державного (регіонального) замовлення відповідно до Умов і правил прийому до вищих і професійно-технічних навчальних закладів. А згідно з Умовами та правилами прийому, внутрішньо переміщені особи мають право на першочергове зарахування до вищих навчальних закладів;

Пільгові довготермінові кредити для здобуття освіти — надання пільгових довгострокових кредитів для здобуття вищої освіти і професійно-технічної освіти — у разі зарахування на навчання за договорами, укладеними між вищим навчальним закладом та фізичною або юридичною особою, відповідно до Умов і правил прийому на навчання у вищі та професійно технічні навчальні заклади. При цьому наголошується, що довгострокові кредити надаються «в установленому законодавством порядку». Такий порядок встановлений Постановою №916 від 16 червня 2003 року, згідно з яким всі абітурієнти мають право на подачу заяви про фінансування за рахунок кредиту, при цьому при однакових результатах вступних іспитів серед абітурієнтів, перевагу мають абітурієнти з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківської опіки, особи з інвалідністю 1 і 2 групи, дітей з малозабезпечених та багатодітних сімей.

Тобто по суті, не внісши змін до Постанови 916, Кабмін своїм порядком не змінив існуючу можливість звернення абітурієнтам ВПЛ за довгостроковими кредитами для отримання освіти — вони такі ж, як і у інших;

Безкоштовне проживання в гуртожитку — учні в ПТУ отримують повну пільгу на проживання. Для студентів вищих навчальних закладів розмір пільги на проживання в гуртожитку визначає сам ВНЗ. При цьому пільгу на проживання в гуртожитку можна отримати за умови, що студент \ учень не отримує адресну допомогу як внутрішньо переміщена особа (відповідно до постанови КМУ від 1 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання , в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг);

Безкоштовне забезпечення підручниками; безкоштовний доступ до мережі Інтернет — якщо у Вашому ВУЗі ці послуги до сих пір були платними, то Вам пощастило — у вас є пільга.

Крім того, в затвердженій Програмі не передбачено отримання соціальних стипендій для внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно, дуже багато тепер залежить від того, як буде розподілено бюджет і як самі профтехучилища та ВНЗ будуть виконувати порядок і умови надання державної підтримки студентів. Ми будемо раді Вашій інформації про отримання або неотримання пільг.