Частичная безработица и дистанционная постановка на учет: Закон 540 про выплаты от Центров занятости

фото: zi.ua

2 апреля вступил в силу Закон № 540-ІХ, которым был внесен ряд изменений в законодательные акты на период действия карантина. Ранее мы уже писали про изменения, связанные с социальными выплатами.  В этой статье речь пойдет о самых актуальных изменениях, связанных с получением пособия по безработице.

  1. Я хочу встать на учет как безработный. Что для этого нужно? Могут ли мне отказать в статусе безработного?

Согласно Порядку регистрации безработных в актуальной редакции, для постановки на учет лиц, которые находятся в поиске работы, Вам нужен только паспорт и идентификационный код. 

Обратите внимание! 29 марта 2020 года в Порядок были внесены изменения, согласно которым “на период карантина регистрация безработного осуществляется в первый же день после подачи лицом, которое ищет работу, заявления о предоставлении статуса безработного”. Выплата пособия по безработице осуществляется с первого дня регистрации человека как безработного. Но в течение 10 дней после окончания карантина в центр занятости нужно будет предоставить документы согласно п. 17-19 вышеуказанного Порядка: трудовую книжку, документ об образовании и пр. 

Эти изменения были приняты для реализации норм Закона № 530-ІХ. Новый закон еще раз продублировал эти нормы. В “Заключительные положения” Закона Украины “Об общеобязательном государственном страховании на случай безработицы” был внесен следующий пункт:

«32. Установити, що на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України:

допомога по безробіттю призначається з першого дня надання статусу безробітного;

виплата допомоги по безробіттю може здійснюватися без особистого відвідування безробітним територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за умови підтвердження безробітним наміру перебування у статусі безробітного будь-якими засобами комунікації (телефонний зв’язок, електронні засоби тощо)».

Но Государственная служба занятости уже ранее дала разъяснения относительно дистанционной формы подачи документов:

прийом документів від клієнтів, у тому числі для фіксації наміру клієнта бути зареєстрованим як безробітним, здійснюється засобами електронного зв’язку або через скриньки для прийому кореспонденції, що розміщені у кожному центрі зайнятості. Звертаємо увагу, що вам необхідно обов’язково надати центру зайнятості актуальні контактні дані, за якими ви перебуваєте на постійному зв’язку.

В Законе 540-ІХ также уточняется, что в статусе безработного отказать в центре занятости не могут. Такая норма внесена в Заключительные положения Закона “О занятости населения”:

статус безробітного надається особам з першого дня реєстрації їх у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції за їх особистою заявою без вимог до наявності підходящої роботи.

При этом обратите внимание, что размер выплат по безработице зависит от Вашего трудового стажа и заработка на предшествующем месте работы: никаких изменений в раздел ІІ Порядка предоставления помощи по безработице не вносилось.

  1. Из-за карантина мое предприятие фактически не работает, и я получаю очень мало. Предусмотрены ли для меня дополнительные меры поддержки?

Да. Но для этого должен проявить инициативу Ваш работодатель. Законом 540-ІХ в Закон Украины “О занятости населения” внесена новая статья 47-1, посвященная выплате помощи по частичной безработице на период карантина.  Для того чтобы ее можно было получить, должны совпасть несколько условий.

Ваш работодатель должен быть “из числа субъектов малого и среднего предпринимательства” и не иметь задолженности по выплате зарплаты и ЕСВ за последние 5 лет. Не позднее 30 дней с момента остановки (сокращения) производственной деятельности в связи с карантинными мерами ему следует обратиться в центр занятости по месту своей регистрации как плательщика ЕСВ и предоставить следующие документы:

  1. Заявление в свободной форме;
  2. Копию приказа с указанием даты начала остановки (сокращения) производства и мер, принятых для предотвращения распространения инфекции, в соответствии с постановлениями Кабмина;
  3. Сведения о сотрудниках (ФИО, ИНН), которых затронула эта остановка или сокращение;
  4. Справку об отсутствии задолженности по выплате заработной платы и уплате ЕСВ за последние 5 лет (с 2015 включительно).

(На всякий случай напоминаем: карантин на всей территории Украины установлен с 12 марта 2020 года Постановлением КМУ № 211 от 11.03.2020).

Решение о назначении выплат должно быть принято комиссией центра занятости в течение трех дней. 

Выплаты по частичной безработице могут назначаться только официально оформленным сотрудникам, которые работают по трудовому договору и не получают пенсию.

Пособие по частичной безработице устанавливается за каждый час, на который работнику было уменьшено предусмотренное законодательством рабочее время, из расчета двух третей оклада работника. Размер выплат устанавливается “исходя из финансовых возможностей Фонда социального страхования”, но при этом не может превышать размера минимальной заработной платы (на сегодня это 28 гривен 31 копейка в час). 

При этом, если работодатель оформит на сотрудников эти выплаты, то с момента прекращения таких выплат (после возобновления полноценной работы предприятия) в течение такого же периода, сколько они получали деньги (но максимум — в течение 6 месяцев) для него предусмотрены специальные санкции за нарушение их трудовых прав. Так, если работодатель сократит сотрудников, заставит уволиться “по соглашению сторон” или иным способом нарушит их права, что приведет к увольнению сотрудника по собственному желанию согласно ч.3 ст. 38 КЗоТ, работодателю придется вернуть выплаченные таким образом средства государству. Впрочем, это не касается случаев полной ликвидации или прекращения работы предприятия.

Возможно, не все знают, но статья 47 о выплатах по частичной безработице и так существует в Законе «О занятости». Однако, согласно нововведениям Закона 540-ІХ, получение такой поддержки для сотрудников во время карантина не влияет на возможность ее получения в дальнейшем.

В конце приводим полный текст новой статьи: 

«Стаття 471. Допомога по частковому безробіттю на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України

  1. Допомога по частковому безробіттю надається територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, застрахованим особам у разі втрати ними частини заробітної плати внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв’язку із зупиненням (скороченням) діяльності через проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, за зверненням роботодавця для її виплати працівникам.

Сума допомоги по частковому безробіттю надається роботодавцям із числа суб’єктів малого та середнього підприємництва за період проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України.

Допомога по частковому безробіттю не надається у разі наявності у роботодавця заборгованості з виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, яка виникла протягом п’яти років, що передують року зупинення діяльності.

  1. Для отримання допомоги по частковому безробіттю роботодавець має право звернутися до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за місцем реєстрації його як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та подає такі документи:

1) заяву у довільній формі;

2) копію наказу із зазначенням дати початку зупинення (скорочення) виробництва та переліком заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України;

3) відомості про працівників (прізвище, ім’я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний державний орган і мають відмітку в паспорті), у яких виникло право на допомогу по частковому безробіттю згідно з цією статтею;

4) довідку про відсутність заборгованості з виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що виникла протягом п’яти років, що передують року зупинення (скорочення) виробництва.

  1. Право на допомогу по частковому безробіттю відповідно до цієї статті мають застраховані особи, з якими роботодавцем оформлено трудові відносини (крім осіб, які отримують пенсію).
  2. Допомога по частковому безробіттю встановлюється за кожну годину, на яку працівникові було скорочено передбачену законодавством тривалість робочого часу, із розрахунку двох третин тарифної ставки (окладу), встановленої працівникові відповідного розряду. Розмір допомоги визначається виходячи з фінансових можливостей Фонду і не може перевищувати розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом.
  3. Виплата працівникам допомоги по частковому безробіттю здійснюється роботодавцем з першого дня скорочення тривалості їх робочого часу за рахунок коштів Фонду у межах строку зупинення (скорочення) виробництва, але не більше строку проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України.
  4. У разі порушення гарантій зайнятості осіб, яким виплачувалася допомога по частковому безробіттю (розірвання трудового договору протягом шести місяців (якщо допомога виплачувалася менше ніж 180 календарних днів, — протягом періоду, що дорівнює періоду виплати допомоги), з дня закінчення виплати допомоги з підстав, передбачених пунктом 1 статті 40 (крім повної ліквідації або припинення діяльності роботодавця), пунктом 1 статті 36, частиною третьою статті 38 Кодексу законів України про працю, кошти повертаються в повному обсязі до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
  5. Роботодавець може звернутися за отриманням коштів для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю протягом 30 календарних днів з дня зупинення (скорочення) виробництва.

Період виплати допомоги по частковому безробіттю у разі, якщо роботодавцем вживалися заходи щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, не враховується при розгляді звернення за наступним одержанням допомоги по частковому безробіттю з причин виробничого характеру.

  1. Рішення про надання допомоги по частковому безробіттю приймається територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, на регіональному рівні протягом трьох робочих днів з дня подання роботодавцем документів, передбачених цією статтею, до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції за місцем реєстрації як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»