Держава й Донбас: Новини за 1-16 січня 2021 року

фото: shatsk.rayon.in.ua

Нові штрафи для підприємців за обслуговування клієнтів без масок, набрання чинності закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, прийняття постанови про можливість припинення самоізоляції через здачу експрес-тестів для громадян, які перетинають КПВВ та необхідність встановлення додатку “Вдома” при в’їзді з Російської Федерації — всі ці та інші важливі рішення державних органів за перші два тижні 2021 року в нашому дайджесті.

Карантинні заходи

Набрав чинності Закон України “Про внесення змін до Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)” № 1113-ІХ від 17.12.2020, який передбачає, що у період карантину юридична особа, фізична особа — підприємець сплачують штраф у розмірі від 3400 до 5100 грн за допуск особи у громадські будинки, споруди, де здійснюється обслуговування населення, громадський транспорт без попередження про необхідність одягнути захисну маску, що закриває ніс та рот, за обслуговування споживачів без захисних масок. Якщо особа відмовляється одягнути маску, юридична особа або ФОП повинні викликати Нацполіцію.

Прийнято та опубліковано Постанову КМУ від 05 січня 2021 р. № 9 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236”. Цією постановою дозволяється у період з 8 до 24 січня торгувати побутовою хімією та друкованими засобами масової інформації.

Державні органи

Оприлюднено драфт законопроєкту «Про державну політику перехідного періоду». Будь-хто з бажаючих може направити свої рекомендації до 29 січня 2021 року  на адресу електронної пошти: [email protected], повідомляє Міністерство реінтеграції.

Затверджено План заходів з реалізації Концепції боротьби з тероризмом в Україні (Розпорядження КМУ від 05 січня 2021 р. № 7-р)

Статистика

Станом на 4 січня 2021 року, за даними Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, взято на облік 1 459 170 переселенців з тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей та АР Крим. Станом на 11 січня 2021 року кількість таких осіб скоротилася до 1 459 022. 

Адміністративні послуги

Державна міграційна служба повідомляє про незначне підвищення вартості оформлення біометричних документів

Набрав чинності Закон України “Про електронні комунікації”.

Соціальний захист

Кошти для здійснення виплати деяких видів допомог, компенсацій, грошового забезпечення, пільг і житлових субсидій за січень 2021 року вже перераховано на рахунки одержувачів, повідомило 16 січня Мінсоцполітики.

За наявності медичних показів, застраховані особи, які перехворіли на COVID-19 та мають ускладнення, мають право пройти реабілітаційне лікування на базі санаторно-курортних закладів за кошти Фонду соціального страхування України, повідомляє ФССУ.

Затверджено показник середньої заробітної плати в Україні, яка враховується для обчислення пенсії, за листопад 2020 року в сумі 10 634 гривні 72 копійки

Прийнято та опубліковано Постанову КМУ від 13 січня 2021 р. № 20 “Питання завершення надання одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, які можуть втратити доходи у разі повної заборони сфери їх діяльності внаслідок посилення обмежувальних заходів, у 2021 році”, якою забезпечується порядок проведення одноразових виплат особам, які можуть втратити доходи через карантинні заходи та які ще не отримали свої виплати у грудні 2020.

Мінсоцполітики опублікувало інструкцію, як оформити субсидію онлайн (потрібен електронний цифровий підпис)

В Україні запрацювали пункти обігріву для населення, повідомляє ДСНС. В тому числі такий пункт, згідно повідомлення, встановлено на КПВВ “Станиця Луганська”.  Адреси пунктів обігріву

Робота

Набрав чинності Закон “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Між іншим, відповідно до цього Закону, всі суб’єкти господарювання, що обслуговують споживачів, здійснюють обслуговування та надають інформацію про товари (послуги) державною мовою. Але якщо клієнт бажає, його обслуговування може здійснюватися іншою мовою. 

Освіта

5 січня розпочалась реєстрація для участі в пробному зовнішньому незалежному оцінюванні. Зареєструватися можна до 19 січня включно, повідомляє МОН.

Авто

Змінено розміри ставок збору на обов’язкове державне пенсійне страхування при першій реєстрації легкових автомобілів, повідомляє Головний сервісний центр МВС.

Прийнято та опубліковано Постанову КМУ від 05 січня 2021 р. № 7 “Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 р. № 1166 “Про єдині вимоги до конструкції та технічного стану колісних транспортних засобів, що експлуатуються” 

Лінія розмежування

Фактичний пропуск через лінію розмежування здійснювався, як і раніше, через КПВВ “Станиця Луганська” та через КПВВ “Новотроїцьке” (через останнє — по визначених суміжною стороною днях, в понеділок та п’ятницю). Статистика за перший та другий тиждень 2021 року від ДПСУ.

Прийнято та опубліковано Постанову КМУ від 05 січня 2021 р. № 9 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236”. Цією постановою дозволяється припинення самоізоляції, обсервації особи у зв’язку з прибуттям з тимчасово окупованих територій в Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та м. Севастополя в разі одержання негативного результату експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2, який проведено після перетинання КПВВ. 

Станом на 15 січня, хоча можливість здати експрес-тести вже з’являеться на КПВВ, але інформації, чи це дійсно допомагає припинити самоізоляцію, поки не має.

Державний кордон

11 січня та 15 січня МОЗ оновило переліки країн “червоної” та “зеленої” зони. Між іншим, Російська Федерація а Білорусь стали країнами “червоної зони”, тому при в’їзді з цих країн до України обов’язкове встановлення мобільного додатку “Вдома” та знаходження на самоізоляції протягом 14 днів. Припинити самоізоляцію після перетину державного кордону достроково можливо, якщо здати ПЦР-тест у лабораторії з переліку на сайті Центру громадського здоров’я. Здача експрес-тестів для припинення самоізоляції після перетину державного кордону законодавством не передбачена.  

Судова влада

Верховний Суд скасував судові рішення щодо особи, яка, на думку органу соцзахисту, безпідставно отримувала державну соціальну допомогу, і закрила кримінальне провадження у зв’язку з відсутністю в її діяннях складу злочинів, але при цьому визначив, за яких обставин притягнення таких осіб до кримінальної відповідальності є можливим.

Верховний суд ухвалив зразкове рішення щодо справ, у яких позивач – особа, яка має статус особи з інвалідністю війни і право на пільги, а предметом спору є оскарження дій (бездіяльності) органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня.

Показники щодо розгляду справ про притягнення осіб до адміністративної відповідальності за статтею 44-3 КУпАП «Порушення правил щодо карантину людей» станом на 29.12.2020.

Актуальні ставки судового збору у інфографіці

__________________________________

Робота безкоштовної «гарячої лінії» забезпечується громадською організацією «Донбас СОС» за підтримки Швейцарії через Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва (SDC) та уряду Великої Британії, спільно з Данською Радою у справах біженців – Данською Групою з розмінування (DRC-DDG). Думки і твердження, висловлені в публікації, можуть не співпадати з позицією Швейцарської агенції розвитку та співробітництва, уряду Великої Британії чи DRC-DDG. Відповідальність за зміст несе «Донбас СОС».