Допомога онкопацієнтам та в’язням: огляд організацій, які мають спеціалізоване спрямування

На Гарячі лінії Донбас SOS можна отримати різноманітну інформаційну допомогу: від консультації щодо розв’язання побутових проблем, які постають перед людьми під час війни, до юридичного консультування з різних питань українського законодавства. Зокрема ми надаємо контакти перевірних фондів і організацій, що працюють в конкретних напрямках допомоги. Ми пропонуємо серію матеріалів, де надаватимемо детальну інформацію щодо вузькоспеціалізованих організацій, які працюють в Україні. 

В першій публікації серії — дві громадські ініціативи, одна з яких допомагає онкопацієнтам та їхнім родичам, інша — підтримує колишніх засуджених зокрема на окупованих територіях. 

“Афіна. Жінки проти раку”

Донбас СОС надає контакти ГО “Афіна. Жінки проти раку” тим, хто звертається з будь-яких питань, що пов’язані з онкологічним діагнозом. Людина сама може обрати, в який спосіб комунікувати — можна підписатися на їхні інформаційні ресурси (сторінка ФБ та Інстаграм, тг-канал), або телефонувати на їхню Гарячу лінію. Тут — усі посилання

“Ми не фонд, тому більше займаємося системними змінами, але через новий етап війну інколи доводиться надавати точкову допомогу. Онкопацієнтів в Україні більше мільйона, щороку виявляється понад 100 тисяч нових хворих. Торік ми бачили провали в державних закупівлях, тому намагалися перекривати потребу пацієнтів у тих ліках, які не встигла або не могла надати держава. Також діє проект психологічної підтримки “Contra spem spero” — звернутися онлайн може кожен, кому потрібна консультація онкопсихологів, — розповідає Вікторія Романюк, співголова ГО “Афіна. Жінки проти раку”. “У нас ще є консультативна закрита група на Фейсбуці, в якій зареєстровані понад 30 тисяч онкопацієнтів, їхніх рідних, лікарів. Там можна отримати інформацію на усі теми, що дотичні до хвороби та лікування, також пацієнти надають один одному величезну психологічну підтримку, — каже Вікторія Романюк. — Але ставлення до своєї хвороби у всіх різне, тому деяких лякають історії інших людей, а хтось знаходить в них надихаючі приклади боротьби та перемоги над онкологією”. 

Приклади запитів, які надходили на Гарячу лінію Донбас СОС та потребували перенаправлення саме до ГО “Афіна. Жінки проти раку”:

“Мені потрібна операція щодо видалення пухлини, але в мене зовсім немає грошей на це коштів. Що мені робити?”

— Ми пояснюємо, як та де можна отримати медичну послугу безплатно, що саме гарантує держава. У разі, якщо в закладі вимагають гроші за те, що держава вже оплатила, ми допомагаємо пацієнтам відстояти це право отримати послугу без додаткових витрат. Звісно, якщо пацієнт бажає це робити. Ми намагаємося змінити менталітет українців, бо в нас ще багато стереотипів, які сформовані в радянські часи. Працюємо над формуванням активного громадського суспільства з демократичними поглядами. На жаль, досі присутні хабарництво та корупція в медичній сфері, і ми хочемо, щоб пацієнти були свідомими, намагалися відстоювати свої права. Це буде сприяти тим змінам, які ми хочемо бачити в країні загалом”. 

“В лікарні є ліки, які надають мені безплатно, але мій доктор радить інші, які треба купувати. Чи могли б ви купити їх мені?”

— Часто доводиться роз’яснювати, що кожен препарат, який закуповується централізовано державою, проходить перевірку і є гарантовано якісним. Чесно говоримо про схеми, якими, на жаль, користуються деякі медичні працівники. Але якщо людина все ж довіряє більше лікарю, ніхто не може заборонити їй купувати своїм коштом ті чи інші препарати. Але у більшості випадків ми не вважаємо це доцільним. Окремі поради та роз’яснення надаємо, якщо трапляється негативна реакція на певний препарат. 

“Ми піклуємося про родича з онкологічним діагнозом. Чи існують організації, які могли б нам допомогти забезпечити йому комфортне життя на цьому етапі?”

— Маємо багато інформації щодо паліативної допомоги. Тому тим, хто звертається з таким запитом, надаємо адреси найближчих лікувальних закладів про піклування вдома є багато інформації на всіх наших ресурсах. Наприклад, на нашому YouTube — каналі  можна дивитися прямі ефіри програми “Афіна Live”: ми запрошуємо різних спеціалістів зокрема й з паліативної медицини, розповідаємо про різні види лікування онкохвороб, фінансування державою медичних послуг, профілактику та важливість своєчасного обстеження.

Інформація про ГО “Афіна. Жінки про раку”

Організація створена у 2017 році для захисту прав та інтересів онкопацієнтів з усіх регіонів України. Працюють в усіх сферах, які пов’язані з життям та лікуванням онкопацієнтів. Основне завдання — доступ кожного до ефективного лікування та медичних послуг для лікування онкологічних захворювань. Напрямки роботи: вплив на формування державної політики у сфері надання медичної допомоги та охорони здоров’я. Входять в різні робочі групи при МОЗ зокрема щодо супроводу державних закупівель ліків та обладнання, формування пакетів медичних послуг НСЗУ. В співпраці з МОЗ допомагають оформити та подати документи на програму медичної релокації — лікування закордоном. Під час війни програма діє у співпраці з Єврокомісією. Працює гаряча лінія для інформаційної підтримки онкопацієнтів. Також є гуманітарна програма з забезпечення пацієнтів медичними препаратами. 

 

ГО “Захист В’язнів України”

Донбас СОС надає контакти ГО “Захист в’язнів України”, коли на Гарячій лінії наші бенефіціари озвучують проблему, що пов’язана як з порушенням прав в’язнів чи потребі у допомозі на вільній території України, так і для порятунку засуджених, яких без власної згоди перевезли до росії чи вони опинилися в окупації.  Адреса для листування з правозахисниками: 04205, м. Київ, проспект Оболонський, 14, а/с №104. Контактні телефони, на яких працюють усі месенджери +0689332882; +380679120072 e-mail: [email protected]

“З 24 лютого 2022 року ми почали вести повну хронологію подій, які відбувалися в установах пенітенціарної системи: як наступали війська, де відбувалися руйнування приміщень, поранення чи загибель співробітників та засуджених, які установи опинилися в окупації, які вдалося чи не вдалося вчасно евакуювати з зони бойових дій, як в’язнів незаконно депортували до росії. Наприклад, ми зафіксували п’ять установ у Херсонській та частині Миколаївської області, що потрапили в окупацію. Звідти засуджених незаконно депортували до російської федерації. Після того, як отримали інформацію щодо викрадення цих людей, ми долучилися до руху з повернення з окупації наших громадян, що перебували у місцях позбавлення волі, —  каже Ганна Скрипка, юрконсультантка ГО Громадська організація “Захист в’язнів України”. — Ми офіційно звернулися в Комітети ООН, до місії Червоного Хреста, до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, щоб донести інформацію щодо проблеми незаконної депортації в’язнів. До нас постійно звертаються сотні родичів засуджених — дружини, батьки, дорослі діти переживають про подальшу долю своїх рідних. Нам вдалося встановити місце знаходження понад 500 осіб, — розповідає Ганна Скрипка. — Зараз ми активно допомагаємо тим, у кого закінчився термін перебування під вартою, повернутися з окупації до України”. 

Приклади запитів, які надходили на Гарячу лінію Донбас СОС та потребували перенаправлення саме до ГО “Захист в’язнів України”:

“Мого брата після закінчення строку ув’язнення звільнили з колонії на окупованій Луганської області. Чи може хтось допомогти йому виїхати на вільну територію України”

— Це найчастіший запит: росія у більшості випадків має усі документи щодо статті та терміну ув’язнення людини. Тому формально виконує вироки і у певний момент людину звільняють. На руках колишні в’язні зазвичай мають чинну довідку про звільнення — з мокрою печаткою, з якою Україна дозволяє повернутися в країну своїм громадянам. Але самі росіяни з такою довідкою не випускають наших громадян, наприклад, на пункті перетину у Сумській області. Тому нам доводиться за допомогою родичів чи правоохоронних органів шукати та передавати або паспорти, або ксерокопії паспортів — тоді є шанс, що з довідкою та таким документом людину пропустять. Звісно, за потреби, купуємо квитки, після перетину кордону допомагаємо зустрітися з рідними.  

“Мене вивезли разом з установою, де я відбував покарання. Тепер я звільнився, але знаходжусь у віддаленому регіоні росії. Родичі залишилися на окупованій території у Херсонській області, мені нема куди повертатися”. 

— Звільняючись в росії, людина опиняється або у так званому “Центре временного содержания иностранных граждан”, або просто на вулиці — без житла, грошей, роботи. З моменту звернення людини до нас, ми намагаємося подбати про увесь цикл повернення. Оплачуємо  готель на час очікування, купуємо квитки, тримаємо на контролі до перетину кордону — або з Україною, або з Грузією. Вже на території України ми беремо на себе також юридичний супровід — фіксуємо факт незаконного вивезення, катувань, побиття. Ці люди є потерпілими та жертвами війни. Плануємо працювати й над поданням заяви у Міжнародний кримінальний суд.

Також ми допомагаємо розпочати процес виготовлення документів, часто сплачуємо за виготовлення чи відновлення документів. У деяких в’язнів немає родичів або вони залишилися на окупованій території, тоді доводиться допомагати з пошуком житла. Для нас це найважче питання: на жаль, дуже часто колишніх засуджених відмовляються поселяти у житло, що надається внутрішньо переміщеним особам державою. Відмови саме цій категорії осіб бувають й від волонтерських та благодійних організацій — попри те, що людина вже відбула свій термін покарання і є таким самим громадянином України, як і решта. Але ми маємо успішну практику роботи з деякими шелтерами та Будинками для тих, у кого немає дому, наприклад, на Житомирщині. 

Інформація про ГО “Захист в’язнів України”

Громадська організація була створена 14 листопада 2016 року та зареєстрована Міністерством юстиції України 30 грудня 2016 року. Спочатку вона мала назву “Альянс української єдності”, але потім напрямок роботи окреслився питаннями реформування пенітенціарної системи, законотворчої діяльності та запобігання порушення прав людей, які знаходяться в місцях позбавлення волі. Тепер громадська організація називається “Захист в’язнів України”, активісти, як члени Ради при Міністерстві юстиції, моніторять установи системи покарання.  Вони формують аналітичні звіти, які впливають на державну політику в цій галузі, а порушення, які виявляють під час моніторингових візитів, оприлюднюють на своїх інформаційних каналах. Після початку повномасштабного вторгнення важливою частиною роботи стало документування фактів порушення в’язнів, що відбувають покарання в місцях позбавлення волі на тимчасово окупованих територіях.  

 

Якщо ви маєте питання по цих або інших темах, звертайтесь на Гарячу лінію Донбас СОС 0 800 309 110 (дзвінки безкоштовні), або пишіть в viber, telegram, whatsapp за номером 093 500 69 18.