Як отримати свідоцтво про народження, грошову допомогу та «пакунок малюка», якщо дитина народилася за кордоном

Відповідно до даних Управління верховного комісара ООН у справах біженців від початку повномасштабного російського вторгнення більше 19 мільйонів громадян України перетнули кордон у пошуках безпеки. Із них – чимала кількість жінок, яким довелося народжувати за кордоном. Так, перед новоспеченими батьками постали питання: як отримати свідоцтво про народження, оформити допомогу при народженні дитини та «пакунок малюка», чи можна скористатися послугою «єМалятко». У цій статті ми зібрали актуальну інформацію та відповіді на ваші питання.

Свідоцтво про народження дитини

У випадку народження дитини за кордоном, батьки можуть отримати іноземне або українське свідоцтво про народження.

Іноземне свідоцтво про народження видається органами реєстрації актів цивільного стану країни народження дитини. Його наявність безумовно надасть низку переваг якщо дитина зростатиме у країні народження. Проте якщо родина планує повернення в Україну, необхідно врахувати таке:

  1. для користування іноземним свідоцтвом про народження в Україні, його необхідно буде перекласти на українську мову та засвідчити (апостиль, легалізація);
  2. обміняти іноземне свідоцтво про народження на українське неможливо;
  3. за наявності іноземного свідоцтва отримати додатково українське неможливо;
  4. іноземне свідоцтво не матиме свого електронного відображення у застосунку «Дія»;
  5. іноземне свідоцтво про народження не дозволяє оформити онлайн грошову допомогу при народженні дитини.

Важливо! Наявність іноземного свідоцтва про народження не позбавляє дитину громадянства України. Якщо на момент народження дитини, батьки або один з них були громадянами України, дитині гарантується набуття українського громадянства.

Українське свідоцтво про народження видається у закордонних дипломатичних установах України (далі – ЗДУ). Порядок реєстрації народження маленьких українців за кордоном визначається Інструкцією про порядок реєстрації актів цивільного стану в дипломатичних представництвах та консульських установах України, затвердженою Наказом Міністерства закордонних справ України №32/5/101 від 23.05.2001 року.

Відповідно до неї, для реєстрації народження дитини та отримання свідоцтва про народження, батькам необхідно звернутися з заявою до ЗДУ не пізніше 1 місяця з дня народження дитини.

У разі тяжкої хвороби батьків, їхньої смерті або іншої причини неможливості зареєструвати народження, подати заяву до ЗДУ можуть:

  1. родичі;
  2. уповноважений представник закладу охорони здоров’я, де народилася дитина або в якому вона на цей час перебуває. 

Крім того! Реєстрація народження дитини у ЗДУ за довіреністю не допускається.

Подаючи заяву про реєстрацію народження дитини, з собою необхідно мати такі документи:

  1. документ медичного закладу про народження дитини;
  2. паспортні документи, що посвідчують особи батьків або одного з них;
  3. документ, що є підставою внесення відомостей про батька (наприклад, свідоцтво про шлюб, заява матері, заява батька про визнання батьківства тощо).

Реєстрація народження дитини провадиться за місцем її народження або за місцем проживання її батьків або одного з них. 

Якщо дитина народилася під час перебування матері на морському, річковому, повітряному судні, у потягу або в іншому транспортному засобі, необхідно невідкладно звернутися до найближчої консульської установи для реєстрації народження дитини. З собою мати:

  1. акт, складений посадовими особами транспортного засобу (наприклад, капітаном судна, командиром літака, начальником потягу) за участю двох свідків і лікаря або фельдшера;
  2. у випадку відсутності лікаря або фельдшера на транспортному засобі, додатково мати медичний документ про стан здоров’я дитини.

За законом ЗДУ розглядають заяви про реєстрацію народження від громадян України, які проживають у їхньому консульському окрузі. Проте у деяких країнах ЗДУ можуть розглядати заяви незалежно від місця проживання заявника. 

Відповідно до Постанови КМУ «Про забезпечення здійснення закордонними дипломатичними установами України повноважень у сфері державної реєстрації актів цивільного стану в умовах воєнного стану» №66 від 24.01.2023 року, МЗС України визначає перелік ЗДУ, які можуть надавати послуги у сфері державної реєстрації актів цивільного стану незалежно від місця їх проживання та перебування. Ознайомитися з актуальним переліком можна тут.

Важливо! У разі реєстрації народження або смерті, а також видачі первинного свідоцтва про реєстрацію акту цивільного стану, заявник звільняється від сплати консульського збору. У разі народження близнят, на кожну дитину видається окреме свідоцтво про народження, а заявник також звільняється від сплати державного мита.

Перед подачею заяви про реєстрацію народження та отримання свідоцтва про народження, рекомендуємо уточнити у відповідній закордонній дипломатичній установі України порядок подання такої заяви (у порядку живої черги або через онлайн-запис). Дізнатися адресу та контактні дані необхідної ЗДУ можна тут.

Допомога при народженні дитини

Надання допомоги при народженні дитини регулюється ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» №2811-ХІІ від 21.11.1992 року та Постановою КМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» №1751 від 27.12.2001 року.

Так, батьки або один із них, які мають задеклароване (зареєстроване) місце проживання (перебування) на території України та народили дитину під час тимчасового перебування за межами України, також можуть отримати допомогу при народженні дитини.

Важливо! Закордонні дипломатичні установи України не здійснюють реєстрацію на отримання допомоги при народженні дитини та не виплачують таку допомогу.

Розмір допомоги при народженні дитини становить 41 280 грн.  Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10 320 грн, а решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами.

Оформити допомогу може батько або матір, з ким постійно проживає дитина, протягом 12 місяців з дня народження дитини. Зробити це можна двома способами:

  1. у кабінеті електронних послуг Міністерства соціальної політики;
  2. звернувшись до ЦНАПу або органу соціального захисту населення за місцем проживання в Україні.
  3. надіславши поштою документи до органу соц.захисту за своїм зареєстрованим (задекларованим) місцем проживання (перебування) в Україні.

Для оформлення допомоги при народженні дитини онлайн необхідно заповнити заяву у кабінеті електронних послуг Мінсоцполітики та підписати її за допомогою електронного цифрового підпису (ЕЦП). Підписана заява автоматично відправляється до органів соцзахисту. 

Якщо на момент оформлення допомоги через кабінет електронних послуг Мінсоцполітики у заявника відсутній ЕЦП, протягом 1 місяця йому доведеться особисто звернутися до соцзахисту для підписання надісланої заяви. Отримати ЕЦП можна онлайн, наприклад, у АТ КБ “ПриватБанк”. Деталі за посиланням.

Проте! Оформити допомогу при народженні онлайн не можна якщо:

  1. у дитини іноземне свідоцтво про народження;
  2. на момент подання заяви відомості про народження дитини не містяться у Державному реєстрі актів цивільного стану.

Зверніть увагу! Сьогодні майже всі ЗДУ провадять реєстрацію актів цивільного стану без безпосереднього доступу до Державного реєстру актів цивільного стану. Натомість вони надсилають примірник актового запису разом з документами, що є підставою для реєстрації, до Міністерства закордонних справ України. Перелік ЗДУ, які здійснюють реєстрацію актів цивільного стану з одночасним внесенням відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану, можна знайти тут.

При оформленні допомоги при народженні дитини після повернення в Україну, у батьків буде можливість отримати допомогу у випадку відсутності відомостей про народження дитини у Державному реєстрі актів цивільного стану, зокрема коли у дитини іноземне свідоцтво про народження.

Оформлювати допомогу при народженні дитини варто після повернення в Україну. Так, у батьків буде можливість отримати допомогу у випадку відсутності відомостей про народження дитини у Державному реєстрі актів цивільного стану, зокрема коли у дитини іноземне свідоцтво про народження. Зробити це необхідно протягом 12 місяців з дня народження дитини, інакше допомогу не буде виплачено.

Тож, для оформлення допомоги при народженні дитини одному з батьків необхідно звернутися до ЦНАП або соцзахисту за місцем проживання з заявою та наступними документами:

  1. документ, що посвідчує особу; 
  2. свідоцтво про народження дитини;
  3. копія свідоцтва про народження;
  4. дані про особовий банківський рахунок для соціальних виплат.

Важливо! У випадку якщо дитина має іноземне свідоцтво про народження, воно має бути перекладене та засвідчене належним чином. Вірність перекладу має бути засвідчена нотаріально.

Оформити допомогу при народженні дитини з-за кордону надсилаючи поштою заяву та документи, що підтверджують народження дитини, можна лише під час дії в Україні воєнного стану. Зробити це може один з батьків або опікунів, але за умови, що він не перебуває на території держави, визначеної згідно із законом державою-окупантом та/або державою-агресором щодо України (росії або білорусі). Також необхідно врахувати, що при оформленні допомоги таким способом, вона виплачується шляхом перерахування коштів на рахунок, відкритий у банку, що здійснює свою діяльність на території України.

«Пакунок малюка»

«Пакунок малюка» — це одноразова безповоротна адресна допомога сім’ям, у яких народилася живонароджена дитина. Її надання регулюється ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» №2811-ХІІ від 21.11.1992 року, Постановою КМУ «Деякі питання реалізації пілотного проекту з монетизації одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка”» №744 від 29.07.2020 року, і Постановою КМУ «Деякі питання надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка» №1180 від 25.11.2020 року.

Отримати «пакунок малюка» може один з батьків, чия дитина народилася за кордоном і має українське або іноземне свідоцтво про народження. Отримати «пакунок» можна у натуральній або грошовій формі після повернення в Україну.

  • «пакунок малюка» у натуральній формі (так званий «бейбі бокс»)

Щоб отримати «пакунок малюка» у натуральній формі необхідно протягом 30 днів від дня народження дитини звернутися до органу соціального захисту населення за місцем проживання або перебування з заявою та відповідними документами . 

  • «пакунок малюка» у грошовій формі

Грошова форма «пакунку малюка» становить 6 603 грн та не впливає на розмір допомоги при народженні дитини. Крім того, вартість отриманого «пакунку» не враховується під час обчислення сукупного доходу сімʼї для всіх видів соціальної допомоги та соціальних послуг, що надаються. Отримати таку допомогу можна виключно у безготівковій формі на рахунок у АТ КБ «ПриватБанк».

Для отримання «пакунку малюка» у грошовій формі замість натуральної, необхідно протягом 12 місяців від народження дитини звернутися до органу соцзахисту за місцем проживання або перебування. Зробити це можна шляхом особистого подання заяви та документів або надсиланням заяви з копіями документів рекомендованим листом. У випадку народження дитини за кордоном, рекомендуємо подавати документи для отримання «пакунку малюка» особисто.

Документи, які необхідно подати для отримання «пакунку малюка»: 

  1. свідоцтво про народження дитини;
  2. копія свідоцтва про народження;
  3. документ, що посвідчує особу батьків або одного з них;
  4. довідка про присвоєння індивідуального податкового номера (ІПН);
  5. номер рахунку у форматі IBAN у АТ КБ «ПриватБанк» (якщо обрано грошову форму).

Важливо! Незалежно від вибору форми «пакунку малюка» (натуральна або грошова), іноземне свідоцтво про народження має бути засвідчене та мати нотаріально засвідчений переклад на українську мову.

«єМалятко»

«єМалятко» – це комплексна послуга, порядок надання якої регулюється Постановою КМУ «Про реалізацію експериментального проекту щодо створення сприятливих умов для реалізації прав дитини» №691 від 10.07.2019 року. 

Скориставшись послугою «єМалятко» батьки новонароджених можуть зареєструвати народження дитини, отримати свідоцтво про народження, оформити допомогу при народженні дитини та виплату грошової компенсації за «пакунок малюка», зареєструвати місце народження новонародженого тощо.

Проте скористатися послугою єМалятко неможливо у наступних випадках:

  1. дитина вже має свідоцтво про народження;
  2. дитина народилася за кордоном;
  3. один з батьків дитини не є громадянином України;
  4. шлюб між батьками дитини було укладено не в Україні.

Якщо у Вас залишилися питання, звертайтеся на нашу Гарячу лінію 0 800 309 110 (дзвінки безкоштовні) або на номер вайберу  093 500 69 18. Також звернутися безпосередньо до юристів нашої організації можна написавши на онлайн-приймальню.