Як проголосувати на парламентських виборах, якщо ти ВПО

Станом на 20 червня 2019 року очікується, що дострокові парламентські вибори мають відбутися 21 липня. Водночас, Конституційний Суд України розглядає провадження щодо неконституційності розпуску Ради. Тобто теоретично, при визнанні такого розпуску неконституційним дострокові вибори можуть не відбутися. Тим не менше, зараз виборчий процес триває, і треба орієнтуватися на те, що вони відбудуться саме 21 липня. Для внутрішньо переміщених осіб, аби проголосувати на липневих виборах, важливо завчасно ознайомитися із порядком реалізації їх виборчих прав.

Чимало ВПО змогли проголосувати на президентських виборах весною, завдяки тимчасовій зміні місця голосування.  Нещодавно ЦВК ще більше спростила порядок зміни місця голосування. Спрощення полягає в тому, що тепер для такої зміни уже не потрібно надавати документ, який би підтверджував підставу зміни місця голосування. Тепер достатньо прийти з паспортом та написати заяву у орган ведення Державного реєстру виборців (далі ДРВ) або

1) за місцем перебування особи в день виборів, або

2) за місцем її прописки. Така заява розглядається невідкладно. За результатом такого розгляду видається посвідчення про тимчасову зміну місця голосування. Така зміна можлива до 15 липня 2019 року включно.

Однак наявність такої можливості не вирішує проблему дискримінації виборчих прав ВПО. Усупереч міжнародним та національним законодавчим стандартам, їх виборчі права обмежені, оскільки (за відсутності прописки, а, отже, й виборчої адреси у місці голосування) вони не можуть брати участь у:

1) місцевих виборах;

2) парламентських виборах у одномандатних (мажоритарних) округах.

Тому, навіть змінивши місце голосування у вищезгаданому порядку, ВПО не зможе проголосувати на прийдешніх парламентських виборах в одномандатному окрузі. Тобто більшість ВПО (місце проживання яких зареєстроване на тимчасово окупованих територіях (далі ТОТ) 21 липня отримають лише один бюлетень для голосування в багатомандатному загальнодержавному окрузі. Винятком є ВПО, які поміняли місце голосування в межах єдиного одномандатного округу (як-от, ті, чиї виборчі округи розділені лінією розмежування).

Виходом з існуючого становища є прийняття відповідних законодавчих змін до порядку визначення виборчої адреси особи. Сьогодні вона визначається виключно на підставі місця реєстрації особи (прописки). Одним із законопроектів, яким пропонується розширити перелік підстав визначення виборчої адреси з однієї до шести (однією з яких буде наявність довідки ВПО) є законопроект №6240. Очевидно, що до найближчих виборів його схвалено не буде.

Проте навіть цей законопроект не охоплює одну із категорій ВПО, а саме тих, у кого немає прописки взагалі (як-от студенти з ТОТ, яких було виписано з гуртожитків та потім ніде не прописано). Саме у напрямку врахування цієї категорії осіб повинно відбуватися доопрацювання законопроекту №6240. Щодо можливостей цієї категорії осіб проголосувати на найближчих виборах, то у них є два способи для цього:

  1. Зареєструватися у Центрі бездомних громадян та отримати таким чином виборчу адресу за місцем знаходження центру. На практиці в ході такої реєстрації виникають проблеми, як-от відмова керівництва центру, вмотивована нестачею там місць. Така відмова є підставою для звернення до суду та саме в судовому порядку особа може отримати виборчу адресу за потрібним місцем.
  2. Звернутися із заявою до керівника органу ведення ДРВ, який на власний розсуд може призначити або відмовити у призначенні виборчої адреси. Для обґрунтування такої заяви треба надавати додаткові документи, які підтверджують проживання особи саме в цьому місці (як-от договір оренди житла там). АЛЕ обов’язок керівника зареєструвати особу прямо не закріплено законом. Більше того, керівник несе відповідальність за усі такі рішення. При цьому були випадки, коли за належного підтвердження саме така схема спрацьовувала.

Окремий порядок зміни місця голосування передбачено для тих, хто хоче проголосувати за кордоном. Для цього існує три способи:

  1. Поміняти місце голосування в органі ведення ДРВ за виборчою адресою.
  2. За наявності виборчої адреси на ТОТ – звернутися до відділу ведення ДРВ у Міністерство закордонних справ.
  3. Уже перебуваючи закордоном, звернутися до українського консульства, надавши підтвердження підстави для зміни місця голосування (як-от договір оренди квартири чи бронювання готелю там). АЛЕ такий спосіб прямо не закріплено законом. При цьому були випадки, коли саме така схема спрацьовувала.

Також треба підкреслити, що голосування за кордоном відбувається за закордонним паспортом громадянина України.

Зважаючи на полегшення процедури тимчасової зміни місця голосування та досвід попередніх виборів, ближче до кінця дозволеного для цього строку можуть бути великі черги, тому не варто зволікати зі здійсненням цієї процедури.