Як пройти ідентифікацію внутрішньо переміщеним особам. Останні зміни

Після припинення карантину та обмежувальних заходів, які діяли на період карантину, внутрішньо переміщені особи (далі — ВПО) знову мають проходити ідентифікацію для отримання пенсійних та соціальних виплат. 

Раніше ми писали, що в кінці липня 2023 року ВПО отримали від Ощадбанку повідомлення про необхідність з’явитися до відділення банку з паспортом та карткою та пройти ідентифікацію до 1 вересня 2023 року. Інакше рахунки будуть заблоковані. 

Проте Кабінет Міністрів України Постановою від 8 серпня 2023 року №837 продовжив строки проходження ідентифікації до 31 грудня 2023 року. Також були переглянуті способи такої ідентифікації. 

Крім того, Постановою №837 Уряд заборонив до 31 грудня 2023 року органам Пенсійного фонду та органам соціального захисту припиняти виплати пенсій та соціальних виплат, а Ощадбанку зупиняти видаткові операції за поточними рахунками з підстав непроходження ідентифікації. 

Важливо! Зазначені норми застосовуються тільки до переселенців, які перемістилися до 24.02.2022, та які отримують пенсію та соціальні виплати через Ощадбанк. 

Ідентифікацію не потрібно проходити переселенцям, які отримують тільки допомогу на проживання. 

Таким чином, ВПО, які перемістилися до 24 лютого 2022 року, та отримують пенсію чи соціальні виплати (регрес, допомогу особам, які не мають права на пенсію та ін. соціальні виплати) потрібно до 31 грудня 2023 року пройти ідентифікацію. 

Зверніть увагу! Якщо ідентифікацію не буде пройдено, після 31 грудня 2023 року видаткові операції за поточними рахунками ВПО-одержувачів пенсій та соціальних виплат буде зупинено. 

Як пройти ідентифікацію: 

  • звернутися особисто до органів Пенсійного фонду чи відділень Ощадбанку з документом, що посвідчує особу; 
  • авторизуватися в особистому електронному кабінеті на Порталі електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua/). Авторизуватися потрібно за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису “Дія.Підпис” (“Дія ID”), створеного за допомогою мобільного додатка Дія. 

Зверніть увагу, що авторизація іншим способом (наприклад, за логіном та паролем) не буде вважатися ідентифікацією. 

Зазначеним способом пройти ідентифікацію зможуть лише власники біометричних документів (ID-карти чи біометричного закордонного паспорту). 

  • звернутися особисто до закордонної дипломатичної установи України, якщо ви перебуваєте за кордоном. З собою варто мати документ, що посвідчує вашу особу. 
  • за допомогою відеоконференцзв’язку. Під час сеансу відеоконференцзв’язку ви пред’являєте документи, що посвідчують особу, а співробітники територіальних органів Пенсійного фонду України проводять ідентифікацію. Такий спосіб стане в нагоді особам, які перебуваються на тимчасово окупованих територіях, або за кордоном і не можуть особисто звернутися до уповноважених органів. 

Останній спосіб ідентифікації по відеоконференцзв’язку ще недоступний, так як має бути затверджений окремий порядок. Передбачено, що такий порядок буде визначатися правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінцифри. Ми сподіваємось, що це буде зроблено завчасно, щоб надати змогу пройти ідентифікацію всім ВПО, які не можуть звернутися особисто чи авторизуватися на сайті електронних послуг ПФУ. 

Ідентифікацію проходити не потрібно особам з інвалідністю I групи та особам, які за висновком лікарсько-консультативної комісії не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, та які отримують пенсію та соціальні виплати через Укрпошту. 

Як ВПО, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, пройти ідентифікацію? 

Зробити це можна або авторизувавшись на Порталі електронних послуг ПФУ за допомогою Дія.Підпис (“Дія ID”) або за допомогою відеоконференцзв’язку. Ми обов’язково повідомимо коли буде прийнятий порядок відеоідентифікації. Слідкуйте за оновленнями на сайті Донбас СОС, Facebook або Telegram

Якщо у вас виникли питання, звертайтеся на Гарячу лінію ГО “Донбас СОС”  0 800 309 110 (дзвінки безкоштовні), або напишіть на онлайн-приймальню юристів. Також ви можете з нами зв’язатися через Viber, WhatsApp або Telegram за номером 093 500 69 18.