Як зареєструвати місце проживання на території, яка окупована або де проходять бойові дії?

Актуальність питання реєстрації місця проживання не зменшується і нам продовжують регулярно надходити звернення щодо того, як дорослим та дітям зареєструвати місце проживання, зокрема на тимчасово окупованих територіях.

Ми вже неодноразово аналізували законодавство та давали розʼяснення по цьому питанню. Наприклад, у статті щодо останніх змін відповідно до Закону України 3054-ІХ та статті про можливість реєстрації на ТОТ.

У цій статті наші юристи проаналізували останні зміни та роз’яснили, що змінюється в реєстрації (внесенню відомостей про реєстрацію) місця проживання, куди потрібно звертатися та які документи подавати.

Також нагадуємо! Відповідно до Постанови КМУ «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад» №265 від 7 лютого 2022 року, реєстрація або декларування місця проживання здійснюється виключно органом реєстрації, на території територіальної громади, на яку поширюються повноваження відповідної ради. Проте на тимчасово окупованих територіях відсутній такий орган, оскільки органи місцевої влади та місцевого самоврядування не здійснюють там своїм повноваження. Тож зареєструвати місце проживання на окупованих територіях неможливо, але можливо внести відомості про нього.

На початку серпня Уряд України прийняв постанову №820, яка визначає Порядок внесення відомостей про адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), що знаходиться на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, а також на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії (далі – Порядок) та набуде чинності вже 25 серпня.

Нагадуємо! Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, (далі – Перелік) затверджується Мінреінтеграції та регулярно оновлюється. Слідкуйте на офіційних веб-сайтах Мінреінтеграції чи Верховної Ради України.

Новоприйнятий Порядок визначає процедуру внесення відомостей про адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) до:

1) Єдиного державного демографічного реєстру;

2) Відомчої інформаційної системи ДМС;

3) Реєстру територіальної громади.

Його дія поширюється на всіх осіб, які мають задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування) на територіях включених до Переліку, та застосовується для внесення відомостей про адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання на:

1) тимчасово окупованих територіях;

2) територіях, які включені до Переліку територій та щодо яких не визначено дату завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації;

3) деокупованих територіях (до відновлення функціонування органів реєстрації на них).

Внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру

Внесення відомостей про адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи на території, включеній до Переліку, до Єдиного державного демографічного реєстру здійснюється під час оформлення або обміну:

1) паспорта громадянина України;

2) паспорта громадянина України для виїзду за кордон;

3) посвідки на постійне проживання;

4) посвідки на тимчасове проживання.

Внесення таких відомостей здійснюється на підставі документів, що підтверджують адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), або відомостей, внесених до документів особи, що підлягають обміну. 

Крім того, для внесення відомостей може використовуватися інформація з: 

1) Державного реєстру виборців;

2) Відомчої інформаційної системи ДМС;

3) Єдиного державного демографічного реєстру;

4) Державного реєстру актів цивільного стану громадян;

5) Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Внесення відомостей про адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) дитини (до досягнення 18 років) на території, включеній до Переліку

На період тимчасової окупації адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) дитини вважається адреса її законних представників чи одного з них, з яким проживає дитина.

Відомості про задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування) дитини на території, включеній до Переліку, вносяться до:

Відомчої інформаційної системи ДМС:

  • під час оформлення паспорта громадянина України та/або паспорта громадянина України для виїзду за кордон – органом/підрозділом ДМС, ЦНАПом, ДП “Документ”.
  • за заявою законного представника (якщо інформація про дитину міститься в Єдиному державному демографічному реєстрі)органом/підрозділом ДМС.

Реєстру територіальної громади:

  • під час декларування/реєстрації місця проживання – органом реєстрації.
  • за бажанням законного представника, якщо інформація про відповідну дитину міститься в реєстрі такої територіальної громади органом реєстрації.

Зверніть увагу! Внесення відомостей про адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи на території, включеній до Переліку, за заявою законного представника здійснюється безоплатно.

Для внесення відомостей про адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) дитини законний представник має звернутися до уповноваженого органу з заявою, документами, що посвідчують його особу та підтверджують повноваження, а також документами, які підтверджують відомості про:

  • право на проживання в житлі, що знаходиться на території, включеній до Переліку, дитини чи її законних представників чи одного з них, з яким проживає дитина; або 
  • інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про таке житло; або
  • адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) законних представників чи одного з них, внесених до документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України; або
  • адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) законних представників чи одного з них, внесених до відомчої інформаційної системи ДМС.

Важливо! Якщо місце проживання законних представників дитини зареєстровано або задекларовано за різними адресами, подається письмова заява законного представника, з яким проживає дитина.

У разі подання документів не у повному обсязі або якщо їхнє оформлення не відповідає вимогам законодавства, заявнику буде відмовлено у прийнятті заяви та документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова може надаватися у письмовому вигляді. Заявник може повторно звернутися для внесення відомостей.

Зверніть увагу! Якщо було відмовлено у внесенні відомостей про місце задекларованого/зареєстрованого місця проживання під час оформлення паспорта, звернутися для внесення відомостей пізніше можна буде виключно до територіального органу/підрозділу ДМС.

Датою внесення інформації про адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) на території, включеній до Переліку, є дата, зазначена в письмовій заяві законного представника. При цьому зазначена дата не може передувати даті складення органами державної реєстрації актів цивільного стану актового запису про народження дитини, і даті реєстрації місця проживання законних представників чи одного з них.

Якщо у вас виникли питання, звертайтеся на Гарячу лінію Донбас СОС 0 800 309 110 (дзвінки безкоштовні), або напишіть на онлайн-приймальню юристів. Також ви можете з нами зв’язатися через Viber, WhatsApp або Telegram за номером 093 500 69 18.