Я – ВПО і не можу оформити пенсійне посвідчення. Чому їх не видають?

У статті Донбас СОС розповідає, які проблеми існують з оформленням пенсійних посвідчень для пенсіонерів з числа ВПО та чи можна відстояти своє право на отримання посвідчень.

Уже не перший місяць в нашу організацію надходять звернення:

“Я ВПО, не можу оформити пенсійне посвідчення. Пенсійний фонд відправляє в Ощадбанк, але всюди отримую лише відписки. Як мені виїхати за кордон без пенсійного посвідчення?” 

“У мене закінчився термін дії електронного пенсійного посвідчення. При зверненні до ПФ, мені було видано стандартне пенсійне посвідчення громадянина України. Але потім його анулювали. Причина — невідповідність постанові КМУ №637. Мені було рекомендовано звернутися до відділення Ощадбанку та отримати електронне пенсійне посвідчення. У відділенні ощадбанку мені було відмовлено у його оформленні через відсутність можливості його виготовлення”

З проблемою оформлення пенсійних посвідчень стикаються пенсіонери з числа внутрішньо переміщених осіб (далі — ВПО), зокрема ті, які мають довідку про взяття на облік ВПО, оформлену до 24 лютого 2022 року. 

Адже саме ВПО, які перемістилися та були взяті на облік до повномасштабного вторгнення (24.02.2022), повинні отримувати соціальні виплати та пенсію виключно в “Ощадбанку” і виключно через платіжні картки, які одночасно є пенсійним посвідченням, тобто ЕПП. 

Зазначене врегульовано пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат ВПО» та пунктом 2 Порядку оформлення, виготовлення та видачі документів, що підтверджують призначення особі пенсії, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 03.11.2017 №26-1.  

Електронне пенсійне посвідчення — це документ у формі платіжної картки, яка одночасно є пенсійним посвідченням, містить графічну та електронну інформацію про власника, ключі кваліфікованого електронного підпису. 

Особам, яким видано електронне пенсійне посвідчення, пенсійне посвідчення в паперовій формі не видається.

На практиці пенсіонери-ВПО звертаються до сервісних центрів Пенсійного фонду України для оформлення пенсійного посвідчення в разі первинного призначення пенсії, або повторної видачі у разі заміни втраченого або пошкодженого посвідчення, закінчення строку його дії, але стикаються з проблемою. 

За інформацією сервісних центрів ПФ України, а також АТ “Державний ощадний банк України” випуск ЕПП зараз не здійснюється.

Ми звернулися до Ощадбанку та отримали відповідь, що “тимчасове припинення випуску електронних пенсійних посвідчень на базі НПС «ПРОСТІР» (далі – ЕПП) … відбулося у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України та запровадженням на всій території України воєнного стану”. Коли буде відновлено випуск ЕПП зараз визначити неможливо. Повна відповідь за посиланням

Таким чином, особи, які були взяті на облік як ВПО до 24.02.2022 року, зараз не мають можливості оформити будь-яке пенсійне посвідчення. Так як ЕПП не випускається, а пенсійне посвідчення у паперовій формі відповідно до положень Постанови КМУ №637 їм не може бути оформлене. 

На що впливає відсутність пенсійного посвідчення

Варто зауважити, що відсутність пенсійного посвідчення не впливає на отримання пенсії — пенсію продовжують виплачувати на звичайну платіжну карту банку.  

Проте є інші права та пільги, які передбачені чинним законодавством, та не можуть бути реалізовані особою без пенсійного посвідчення. А саме: 

  1. перетин особами з інвалідністю державного кордону.

    Особи з інвалідністю, які мають право перетину державного кордону під час введення на території України воєнного стану, не можуть виїхати без оформленого пенсійного посвідчення.

  2. отримання пільг, передбачених законодавством, зокрема право на безплатний проїзд у пасажирському міському або залізничному міжміському транспорті.

    Законом України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні” від 06.11.2022 року № 875-XII передбачається, що пільги особам з інвалідністю надаються на підставі посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги. При цьому одночасно особа може мати лише один з таких документів.

  3. безкоштовне отримання або придбання зі знижкою лікарських засобів в аптеках.

Чи можливо відстояти своє право на оформлення пенсійного посвідчення

Для вирішення проблеми оформлення пенсійних посвідчень потрібно внести зміни в законодавство. А саме змінити положення Постанови КМУ №637 та надати можливість ВПО, які були взяті на облік до 24.02.2022, отримувати паперове пенсійне посвідчення. Поки цього не буде зроблено, жодне звернення до державних органів не дасть очікуваного результату. 

Проте, якщо ви стикнулися з проблемою оформлення пенсійного посвідчення, радимо залишити звернення на таких гарячих лініях:  

  • Урядова гаряча лінія 15-45 (обов’язково під час дзвінка зазначте, що звернення бажаєте направити до Міністерства соціальної політики   України);
  • Гаряча лінія Мінсоцполітики 15-39;
  • Гаряча лінія Мінреінтеграції 16-48;
  • Гаряча лінія Уповноваженого з питань ВПО (066) 813 62 39;
  • Пенсійний фонд України 0 (800) 503 753;
  • Офіс уповноваженого ВРУ з прав людини: 0 (800) 501 720.

Такі звернення на гарячі лінії додатково звернуть увагу державних органів на існуючу проблему та допоможуть прискорити розробку та внесення потрібних змін до законодавства. 

Наша організація в свою чергу звернулася до Міністерства соціальної політики, Пенсійного Фонду та Уповноваженого ВРУ з прав людини та отримала відповідь, що зараз опрацьовується проєкт змін до відповідних постанов Кабінету Міністрів для врегулювання цього питання. 

Проте проблема досі не вирішена. 

Якщо у вас залишилися питання, звертайтеся на нашу Гарячу лінію 0800309110 (дзвінки безкоштовні), або на номер вайберу 0935006918. Також звернутися безпосередньо до юристів нашої організації можна написавши на онлайн-приймальню.