Кабінет Міністрів України затвердив Порядок ведення Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин — це електронна база даних, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення  інформації про осіб, що зникли безвісти за особливих обставин, їх невпізнані останки, наявність чи відсутність рішення суду про визнання осіб, зниклих безвісти, безвісно відсутніми або оголошення померлими, а також інших даних, що використовуються для забезпечення обліку осіб, зниклих безвісти, з метою їх розшуку.

14 серпня 2019 року Постановою № 726 врегульовано питання створення, формування та ведення зазначеного реєстру, а також надання з нього відповідних відомостей. Держателем Реєстру є Комісія з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, яка має право доступу до відомостей, внесених до Реєстру, в повному обсязі. Дана комісія була створена  10 квітня 2019 року Розпорядженням КМУ № 248-р. 

Комісія з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, є постійно діючим консультативно-дорадчим органом Кабінету Міністрів України, що утворена з метою забезпечення координації діяльності державних органів, уповноважених на облік та/або розшук осіб, зниклих безвісти, у тому числі розшук осіб, зниклих безвісти в районі проведення АТО/ООС.

Держатель Реєстру:

  • забезпечує ведення Реєстру;
  • бере участь у розробленні проєктів нормативно-правових актів з питань розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та визначення їх правового статусу;
  • надає адміністратору Реєстру пропозиції щодо вдосконалення програмного забезпечення Реєстру;
  • визначає механізм інформаційної взаємодії між Реєстром та Єдиним реєстром досудових розслідувань, Єдиним державним реєстром судових рішень, іншими базами (банками) даних органів державної влади;
  • надає відомості з Реєстру;
  • здійснює пошук інформації в Реєстрі, що може сприяти розшуку особи, зниклої безвісти за особливих обставин.

Реєстраторами є члени Комісії та уповноважені посадові особи Національної поліції, СБУ, Міноборони, ДСНС, Національної гвардії, МОЗ, Мінрегіону, судів, місцевих органів виконавчої влади.

Структура Реєстру складається із взаємопов’язаних розділів, які містять:

  • відомості про осіб, зниклих безвісти за особливих обставин;
  • відомості про непізнані останки осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та пов’язані з ними речі.

Комісія, Національна поліція, СБУ, Міноборони, ДСНС, Національна гвардія, місцеві органи виконавчої влади здійснюють внесення відомостей про розшук осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. 

Національна поліція — відомостей щодо наявності інформації про зникнення особи.

Суди — рішення суду про визнання розшукуваних осіб зниклими безвісти за особливих обставин, безвісно відсутніми або оголошення їх померлими.

Національна поліція, МОЗ, Мінрегіон, місцеві органи виконавчої влади — відомостей про непізнані останки осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та пов’язані з ними речі.

Протягом 24 годин з моменту встановлення місця перебування особи, зниклої безвісти за особливих обставин, її місця поховання чи місцезнаходження її останків Національна поліція вносить відомості до відповідного розділу Реєстру про те, що особу знайдено.

Відомості про припинення розшуку особи, зниклої безвісти за особливих обставин, вносяться Комісією до Реєстру невідкладно.

Необхідно зауважити, що  цей нормативно-правовий акт був прийнятий з метою реалізації Закону України “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти”, який було прийнято Верховною Радою України ще 12 липня 2018 року. Рідні зниклих безвісти покладали на цей Закон великі надії, але понад рік чекали на створення Комісії та Реєстру.   Відсутність довгий час належної координації між державними органами та єдиного реєстру зниклих безвісти призвели до того, що наразі немає навіть точної кількості зниклих безвісти на сході України. Міністерство внутрішніх справ, Служба безпеки України надають різні дані. За інформацією Міжнародного Комітету Червоного Хреста, станом на серпень 2018 року, на сході України зникли безвісти понад півтори тисячі осіб. Частина людей, які вже поховані або досі перебувають у моргах, так і не були ідентифіковані. 

ГО “ Донбас СОС”  також отримує інформацію про зниклих безвісти як на тимчасово окупованій території Донбасу, так і на підконтрольній владі України території. Переважна більшість таких випадків було зафіксовано у 2014-2015 роках. Якщо вам відома будь-яка інформація про долю зниклих осіб, під час збройного конфлікту на Донбасі, ви можете її повідомити на гарячу лінію Донбас СОС: 0800309110, або електронну адресу:  info@donbasssos.org ( у тому числі анонімно).  Ми знайдемо можливість передати цю інформацію рідним зниклих, адже неможливо описати, що відчувають ці люди вже довгі роки.