
Ми, представники українського громадянського суспільства, правозахисних організацій, категорично засуджуємо переговори між делегаціями Російської Федерації та США щодо України, що відбулися в Саудівській Аравії, та плани створення переговорних груп без участі України. Будь-які домовленості про Україну без її безпосередньої участі є не лише неприйнятними, а й суперечать основоположним принципам міжнародного права, суверенітету держав та праву народу України самостійно визначати своє майбутнє.
Такі домовленості не мають нічого спільного зі сталим миром та міжнародною безпекою, створюючи додаткові безпекові, економічні й інші загрози для держав, які їх підтримають. Такий шлях повторює фатальну помилку міжнародної спільноти, допущену під час “Мюнхенської змови” 1938 р., яка, як відомо, не задовольнила зазіхання держави-агресора та призвела до ще більш руйнівної війни.
Україна не є об’єктом, а є суверенною державою, що постраждала від агресії
Російська Федерація продовжує вести повномасштабну війну проти України, порушуючи основоположні принципи міжнародного права, зокрема, заборону застосовувати силу проти територіальної цілісності та політичної незалежності будь-якої держави, закріплену у Статуті ООН. Це визнано не лише численними рішеннями міжнародних організацій, але й підтримано переважною більшістю держав світу. Агресія, вчинена Російською Федерацією, має своїм наслідком численні воєнні злочини, злочини проти людяності та, ймовірно, геноцид українського народу.
Міжнародний кримінальний суд (МКС) уже видав ордери на арешт Владіміра Путіна, Марії Львової-Бєлової та інших високопосадовців Росії. Ведення будь-яких переговорів із представниками держави, чиє керівництво підозрюється у найтяжчих міжнародних злочинах, без чітких механізмів притягнення винних до відповідальності, є не лише аморальним, а й таким, що підриває саму систему міжнародного правопорядку.
Без справедливості не може бути стійкого миру
Російсько-українська війна триває не лише через територіальні зазіхання на Автономну Республіку Крим, місто Севастополь, Донецьку, Луганську, Запорізьку та Херсонську області, а й через систематичне нехтування Росією ледь не усіма нормами міжнародного права. Будь-яке «врегулювання» без належного міжнародного правосуддя не лише не принесе тривалого миру, а й закріпить безкарність, створюючи передумови для розширення агресії, ескалації ситуації і нових злочинів у майбутньому.
Недостатня реакція іноземних держав та міжнародних організацій на окупацію Кримського півострова, агресивні дії на Донбасі у 2014 році та численні злочини окупаційних військ та адміністрації на цих територіях вселили серед російського керівництва відчуття безкарності. У свою чергу, це зумовило повномасштабне вторгнення Російської Федерації та масові звірства проти українського народу у значно більших масштабах. Заяви про можливість припинення вогню без вирішення питання відповідальності та гарантій безпеки є небезпечними. Російська Федерація вже використовувала попередні «мирні домовленості» для перегрупування своїх сил, підготовки до нового наступу та продовження агресії. Від моменту початку агресії у 2014 році вона систематично порушує не лише норми міжнародного права, а й власні зобов’язання за підписаними угодами. Будь-які надії на зміну її підходу та дотримання нових домовленостей не мають жодного підґрунтя.
Відтак будь-яке припинення бойових дій має базуватися на принципах міжнародного права, включаючи притягнення винних у міжнародних злочинах до відповідальності.
Неприпустимість політичних маніпуляцій виборами в Україні
Ми наголошуємо на неприпустимості втручання у внутрішні справи України. Будь-які «плани», що передбачають проведення виборів в Україні як умову для «мирного врегулювання», є грубим порушенням суверенітету держави. Жодна зовнішня сила не має права нав’язувати Україні політичні рішення, особливо в умовах триваючої агресії та окупації частини територій. Крім того, вибори в умовах війни поставлять під загрозу життя виборців, унеможливлять належну участь українських захисників у виборчому процесі та, як наслідок, поставлять під сумнів легітимність обраної у такий спосіб влади.
У зв’язку з вищезазначеним ми закликаємо:
- Держави та інші субʼєкти міжнародного права не брати участь у переговорах без безпосередньої участі України та дотримуватися принципу, що «нічого про Україну без України».
- Інші правозахисні та міжнародні організації світу засудити проведення таких переговорів без участі України та вимагати притягнення винних за міжнародні злочини до відповідальності.
- Держави-учасниці МКС забезпечити виконання ордерів на арешт осіб, відповідальних за воєнні злочини та злочини проти людяності, у тому числі Владіміра Путіна.
- Уряди країн-членкинь ООН, що дотримуються статуту ООН та зацікавлені у збереженні дії принципів міжнародного права, посилити підтримку України як єдиного реального шляху до припинення війни на справедливих умовах.
- Уряди країн-членкинь ООН, що дотримуються статуту ООН та зацікавлені у збереженні дії принципів міжнародного права, посилити санкційний тиск на Росію, включно з додатковими обмеженнями для компаній, що співпрацюють із російським військово-промисловим комплексом.
Ми наголошуємо, що справедливий і тривалий мир можливий лише через відновлення суверенітету та територіальної цілісності України, а також через невідворотність покарання для винних у найтяжчих міжнародних злочинах. Будь-які спроби «замирення» без України та без справедливості для постраждалих є не лише неприйнятними, а й небезпечними для всього міжнародного правопорядку.
Коаліція “Україна. П’ята ранку”
Truth Hounds
Центр прав людини ZMINA
Кримська правозахисна група
Харківський інститут соціальних досліджень
ГО “КримSOS”
Реконінґ Проджект
Центр громадянської просвіти «Альменда»
Адвокатська Дорадча Група
Правозахисний центр “Дія”
ГО людей з інвалідністю Fight For Right
Медійна ініціатива за права людини
БО БФ «Стабілізейшен Суппорт Сервісез»
ГО “Кримський процес”
ГО “Україна без тортур”
ГО “Блакитний птах”
ГО “Платформа прав людини”
Інститут масової інформації (ІМІ)
ГО “Лабораторія цифрової безпеки”
Інститут демократії імені Пилипа Орлика
ГО «Поступовий гурт франківців”
ГО «Український інститут медіа та комунікації»
ГО “Детектор Медіа”
ГО “Інститут розвитку регіональної преси”
Ukrainian Legal Advisory Group
FREERIGHTS
ГО «Обʼєднання родичів політвʼязнів Кремля»
ГО «Поступовий гурт франківців
ГС “Дім прав людини “Крим”
Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ»
ГС “Освітній дім прав людини — Чернігів”
ГО “Центр “Соціальна Дія”
ГО “Інститут розвитку регіональної преси”
Громадська ініціатива “Голка”
ГО “Фонд підтримки фундаментальних досліджень”
World Organisation Against Torture (OMCT)
Благодійна організація «Благодійний фонд «Комітет медичної допомоги в Закарпатті»
Open Space Works Ukraine
Ukraine Crisis Media Center
Ініціатива «Майдан 18-20 лютого. Як все було»
ГО «Українські правозахисні ініціативи»
Захист в’язнів України
ГО “Донбас СОС”
Netherlands Helsinki Committee
FILIA Center / Centrul FILIA
Sinistra per l’Ucraina
Ukrainian society of the University of Essex
Ridne Slowo e. V.
Ukrainian Association of South Africa
Закликаємо колег підтримати та поширити цю заяву. Долучення до тексту заяви можна додати через заповнення форми: https://forms.gle/rmQWSRo4QsHWm17x9 . Перелік організацій, що підтримали заяву, буде оновлюватись відповідно.
(Англійська версія)
There will be no peace without justice: statement of Ukrainian civil society on the US-Russia negotiations
February 19, 2025
We, the representatives of Ukrainian civil society and human rights organizations, decisively condemn the negotiations between the delegations of the Russian Federation and the United States regarding Ukraine, which took place in Saudi Arabia, as well as the plans to create negotiating groups without the participation of Ukraine. Any agreements about Ukraine without its direct participation are not only unacceptable, but also contradict the fundamental principles of international law, the sovereignty of states, and the right of the people of Ukraine to independently determine their future.
Such agreements are fundamentally incapable of accomplishing sustainable peace and international security, creating additional security, economic, and other threats to states that will support them. This path repeats the fatal mistake the international community made during the Munich Agreement of 1938, which, as was discovered later, did not satisfy the encroachment of the aggressor state and led to an even more destructive war.
Ukraine is not an object, but a sovereign state affected by aggression
Russia continues waging a full-scale war against Ukraine in violation of the fundamental principles of international law, including the prohibition to use force against the territorial integrity and political independence of any state enshrined in the UN Charter. This has been recognized not only by numerous decisions of international organizations, but also supported by the majority of countries in the world. The aggression committed by the Russian Federation has already resulted in numerous war crimes, crimes against humanity, and the likely genocide of the Ukrainian people.
The International Criminal Court (ICC) has already issued arrest warrants for Vladimir Putin, Maria Lvova-Belova, and other senior Russian officials. Any negotiations with representatives of a state whose leadership is suspected of the gravest international crimes, without clear mechanisms for bringing those responsible to justice, is not only immoral, but also undermines the very system of international law.
Without justice, there can be no lasting peace
The Russia-Ukraine war continues not only because of Russia’s territorial claims for the Autonomous Republic of Crimea and the city of Sevastopol, Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia and Kherson oblasts, but also because Russia systematically disregards almost every possible norm of international law. Any “settlement” without due international justice will not only fail to establish sustainable peace, but also reinforce impunity, creating prerequisites for future expansion of the aggression, escalation, and new crimes.
The insufficient response of foreign states and international organizations to the occupation of the Crimean Peninsula and aggressive actions in the east of Ukraine in 2014, as well as numerous crimes by the occupation troops and de facto administration in these territories have instilled a sense of impunity among the Russian leadership. This, in turn, led to the full-scale Russian invasion of Ukraine and mass atrocities against the Ukrainian people on a much larger scale. Statements about the possibility of a ceasefire without addressing the issue of responsibility and security guarantees are dangerous. Russia has already used previous “peace agreements” to regroup and prepare for a new offensive and continued aggression. Since the beginning of the aggression in 2014, it has systematically violated not only the norms of international law, but also its own obligations under signed agreements. There is no reason to hope for any changes in its approach and expect that it would adhere to any new agreements.
Therefore, any cessation of hostilities must be based on the principles of international law, which should include holding those responsible for international crimes accountable.
Inadmissibility of political manipulations regarding elections in Ukraine
We emphasize the inadmissibility of interference in the internal affairs of Ukraine. Any “plans” that envision holding elections in Ukraine as a prerequisite for any “peaceful settlement” constitute a gross violation of Ukraine’s sovereignty. No external force is entitled to impose political decisions on Ukraine, especially in the context of ongoing aggression and occupation of part of its territories. In addition, elections in wartime conditions will endanger the lives of voters, make it impossible for Ukrainian defenders to properly participate in the electoral process, and, as a result, call into question the legitimacy of any authorities elected in this way.
In connection with the above, we call on:
- States and other subjects of international law to refrain from engaging in negotiations without the direct participation of Ukraine, adhering to the principle of “nothing about Ukraine without Ukraine.”
- Other human rights and international organizations to condemn such negotiations without the participation of Ukraine and demand that those responsible for international crimes be brought to justice.
- ICC member states to ensure the execution of arrest warrants for individuals responsible for war crimes and crimes against humanity, including Vladimir Putin.
- Governments of UN member states that adhere to the UN Charter and are interested in preserving the principles of international law to strengthen their support for Ukraine as the only real way to end the war on fair terms.
- Governments of UN member states that adhere to the UN Charter and are interested in preserving the principles of international law to reinforce their sanction pressure on Russia, including additional restrictions on companies that cooperate with the Russian military-industrial complex.
We emphasize that a just and lasting peace is possible only through the restoration of the sovereignty and territorial integrity of Ukraine, as well as through inevitable punishment for those guilty of the most serious international crimes. Any attempts at “reconciliation” without Ukraine and without justice for survivors and victims are not only unacceptable, but also dangerous for the entire international legal order.
— Coalition «Ukraine. 5 AM»
— Truth Hounds
— ZMINA Human Rights Centre
— Crimean Human Rights Group
— Kharkiv Institute for Social Research
— NGO «CrimeaSOS»
— The Reckoning Project
— Almenda Centre for Civic Education
— Legal Advisory Group
— Human Rights Centre «Diya»
— NGO of People with Disabilities «Fight For Right»
— Media Initiative for Human Rights
— CO CF «Stabilization Support Services»
— NGO «Crimean Process»
— NGO «Ukraine Without Torture»
— NGO «Blue Bird»
— NGO «Human Rights Platform»
— Institute of Mass Information (IMI)
— NGO «Digital Security Lab»
— Pylyp Orlyk Institute for Democracy
— NGO «Progressive Group of Frankivtsi»
— NGO «Ukrainian Institute of Media and Communication»
— NGO «Detector Media»
— NGO «Institute of Regional Press Development»
— Ukrainian Legal Advisory Group
— FREERIGHTS
— NGO «Association of Relatives of Kremlin Political Prisoners»
— CSO «Crimea Human Rights House»
— Public Holding «Influence Group»
— CSO «Educational Human Rights House — Chernihiv»
— NGO Centre «Social Action»
— NGO «Institute of Regional Press Development»
— Civil society initiative “Holka”
— NGO «Fundamental Research Support Fund»
— World Organisation Against Torture (OMCT)
— Charitable Organization «Charity Fund «Medical Aid Committee in Zakarpattya»
— Open Space Works Ukraine
— Ukraine Crisis Media Center
— initiative «Maidan, February 18-20. How It Was.»
— NGO «Ukrainian Human Rights Initiatives.»
— «Protection of Prisoners of Ukraine.»
— NGO Donbas SOS
— Netherlands Helsinki Committee
— FILIA Center / Centrul FILIA
— Sinistra per l’Ucraina
— Ukrainian society of the University of Essex
— Ridne Slowo e. V.
— Ukrainian Association of South Africa
We urge our colleagues to support and share this statement. To add your organization to the list of signatories, please fill out a short form: https://forms.gle/rmQWSRo4QsHWm17x9 . The list of organizations that have supported the statement will be updated accordingly.