Позиція правозахисників щодо отримання громадянами України російських паспортів на ТОТ

ПОЗИЦІЯ 

щодо отримання громадянами України російських паспортів на тимчасово окупованих територіях 

Десятий рік триває збройна агресія Російської Федерації проти України. На тимчасово окупованих територіях України продовжують проживати мільйони українців. Країна-агресорка від початку окупації території Криму впроваджує політику нав’язування громадянам України російського громадянства. Таку політику Росія також продовжує реалізовувати на окупованих після 24 лютого 2022 року територіях. 

Питання нав’язування російського громадянства загострилося після 27 квітня 2023 року. Тоді президент Російської Федерації підписав указ, відповідно до якого громадянам України на тимчасово окупованих територіях надають вибір: отримати російський паспорт або документ іноземця (дозвіл від окупаційної влади на проживання на рідній землі). Ба більше, відомо також про знищення представниками окупаційної влади паспортів громадян України та примус до отримання російського документа.

30 квітня 2023 року Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець порадив виїжджати українцям, які перебувають в умовах тимчасової окупації. У разі відсутності такої можливості отримувати російський паспорт задля виживання на ТОТ. Наступного дня Ірина Верещук, віцепремʼєр-міністерка міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, висловила іншу позицію: вона рекомендувала не брати російські паспорти на тимчасово окупованих територіях.

Ми – коаліція організацій, що опікуються захистом прав постраждалих унаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, підтримуємо позицію щодо пріоритетності захисту та збереження життя громадян на тимчасово окупованих територіях. Визнаючи питання отримання паспортів країни-агресорки чутливим, вважаємо за необхідне підкреслити важливість злагодженої публічної комунікації представників державних органів влади України. Це є вкрай важливим в умовах чинної збройної агресії проти України та окупації частини її територій. Мільйони співгромадян перебувають у заручниках на територіях, що тимчасово зайняті ворогом, а також спираються у своїх діях і рішеннях на позицію представників України. 

Від 2014 року Україна послідовна в позиції щодо невизнання російських паспортів, виданих на тимчасово окупованих територіях. Європейський Союз також ухвалив рішення щодо невизнання паспортів РФ, що видані на таких територіях. Політика примусової паспортизації, яку проводить Російська Федерація проти громадян України, є порушенням норм міжнародного гуманітарного права, внаслідок якого чимало громадян України можуть стати жертвами воєнних злочинів, зокрема й примусової мобілізації. 

Від початку тимчасової окупації території АР Крим і міста Севастополь, Російська Федерація послідовно створювала умови, в яких відсутність російського паспорта фактично унеможливлювала життя на тимчасово окупованій території: отримання соціальної допомоги, забезпечення права власності на житло та навіть отримання медичної, соціальної та гуманітарної допомоги можливо лише за умови наявності російського документа. Таку ж політику країна-агресорка провадить і на інших тимчасово окупованих територіях України (в Донецькій, Запорізькій, Луганській і Херсонській областях). 

Наголошуємо, зважаючи на наведені факти: питання отримання або відмови від російських паспортів на тимчасово окупованих територіях потребує злагодженої та уважної комунікації з боку органів державної влади України та їхніх представників. Водночас необхідно брати до уваги ситуацію на територіях, які тимчасово контролює Російська Федерація, а також умови, в яких там перебувають українці.

Громадська організація «Крим СОС»

Центр прав людини «ZMINA»

БО БФ «Стабілізейшен Суппорт Сервісез»

БФ «ВОСТОК SOS»

ГО «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ» 

ГО «Донбас СОС»

Кримська правозахисна група