Права позбавлених волі: презентація результатів дослідження на конференції HDIM

З 10 по 21 вересня у Варшаві відбувається щорічна міжнародна конференція ОБСЄ The Human Dimension Implementation Meeting (HDIM), присвячена виконанню зобов’язань держав-учасниць у сфері дотримання прав і свобод людини. Учасниками конференції є представники держав-членів ОБСЄ, міжнародні експерти, ЗМІ, міжнародні та національні громадські організації. Також участь в заході взяли представники коаліції “Справедливість заради миру на Донбасі”, серед них — Наталія Мельник, експерт з питань порушень прав людини “Донбас СОС”. Члени коаліції з 2014 року документують факти серйозних порушень прав людини в результаті збройного конфлікту на сході України. Протягом 2 тижнів відбуватимуться окремі зустрічі, метою яких є пошук розв’язання проблем насильства, незаконного обмеження волі, засуджених, полонених, дітей у збройних конфліктах тощо, а також порушень прав людини на сході України.

В рамках конференції коаліція “Справедливість заради миру на Донбасі” проведуть два власні заходи. Перший з них відбувся 11 вересня. Його тема: “Злочини і покарання, які виникли в результаті збройного конфлікту на Донбасі”.

Про військові злочини в ОРДЛО: тортури і сексуальне насильство в системі незаконних місць утримання, розповіла Наталія Гриценко, ГО «Східноукраїнський центр громадських ініціатив». Валерій Новіков, ЛОПЦ “Альтернатива” підняв тематику правосуддя на сході України в умовах збройної агресії Російської Федерації. Про стан розслідування злочинів, вчинених під час збройного конфлікту в Донбасі, доповідала Юлія Полехина, ГО «Правозахисний Центр «СІЧ».

Представниця Донбас СОС, Наталія Мельник, та юрист Харківської правозахисної групи Анна Овдієнко представляли на заході спільне дослідження “Права засуджених, які відбувають покарання в пенітенціарних установах в ОРДЛО”. В підготовці якого також брали участь ЛОПЦ «Альтернатива» та ГО «Громадський комітет захисту конституційних прав та свобод громадян» за підтримки міжнародного фонду “Відродження”.

Впродовж тривалого часу Донбас СОС опікується засудженими, що відбувають або відбували покарання на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської обл., брала участь у розробці законопроекту щодо правового статусу таких осіб та тісно співпрацює з органами влади стосовно переведення засуджених з тимчасово окупованої території в установи відбування покарання інших регіонів.

Доповідь стосується правового статусу, захисту прав та умов тримання під вартою в’язнів, що залишилися в установах виконання покарань та СІЗО після окупації окремих регіонів Донецької і Луганської областей. Представниця Донбас СОС повідомила, що станом на листопад 2014 року в установах виконання покарань Донецької та Луганської областей знаходилося 16200 осіб. З того часу за сприяння Уповноваженого ВРУ з прав людини з непідконтрольної території Донецької області було переведено тільки 186 осіб, а з Луганської області — жодної людини. Із початком збройного конфлікту особи, що знаходяться під вартою, зіткнулися з численними проблемами неналежного харчування, медичного забезпечення, тортурами, безпідставного утримання в установах виконання покарань тощо. Окремі установи виконання покарань опинилися в епіцентрі бойових дій, внаслідок чого, серед засуджених та співробітників установ були загиблі та поранені. Більш того, зафіксовано випадки використання установ виконання покарань в якості «живого щита». Важливо повідомити, що 5 липня 2018 року було зареєстровано законопроект №8560 щодо правового статусу осіб, які відбувають або відбували покарання на тимчасово окупованій території, який дозволить врегулювати факт відбуття такими особами покарання на тимчасово окупованих територіях за рішенням суду, врегулювати питання з відновленням матеріалів кримінального провадження або закрити провадження у випадку неможливості відновити матеріали. Але деякі положення викликають і занепокоєння, насамперед відсутність дієвих компенсаційних заходів для осіб, що вимушені були відбувати покарання в неналежних умовах, в умовах пов’язаних з загрозою життю.

Наприкінці докладу Донбас СОС були озвучені такі рекомендації:

Продовжити переведення в’язнів з ОРДЛО на підконтрольну територію. Для забезпечення переведення більшої кількості осіб, інтенсифікувати для цього перемовини, в тому числі в рамках Мінських домовленостей.

Врегулювати законодавчо статус осіб, які відбувають покарання на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей, та осіб, які були переведені на підконтрольну територію, ухваливши законопроект № 8560 від 5 липня 2018 з урахуванням зауваження до окремих норм, які детально описані в доповіді.

Забезпечити доступ представників міжнародних організацій, які працюють на тимчасово окупованих територіях, до засуджених в УВП та СІЗО

Вжити заходів щодо розслідування та притягнення до відповідальності винних у залишенні в’язнів в небезпеці на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, загибелі та пораненні в’язнів.

Більш детально ознайомитися з доповіддю Ви можете за посиланням.

Друга тема для обговорення, яку буде виносити коаліція на заході: «Гуманітарні та соціальні наслідки збройного конфлікту на Донбасі». Яка відбудеться у вівторок 18 вересня. Кімната: Конференц-зал 3. Час: 18:15 — 19:30.


Матеріал написаний при підтримці програмної ініціативи “Права людини та правосуддя” Міжнародного фонду “Відродження”. Позиція Міжнародного фонду “Відродження” може не збігатися з думкою авторів.