За весь період збройного конфлікту на сході України, за даними Служби безпеки України, більше 3200 осіб пройшли через полон незаконних збройних формувань. Кожен з цих людей отримав психологічну травму, піддавався катуванню та утримувався у неналежних умовах. Проте, на рівні національного законодавства, ці категорії постраждалих виявилися зовсім незахищеними.
Протягом п’яти років з’являлися та обговорювалися різні законодавчі ініціативи, які б врегульовували статус військовополонених та цивільних заручників. Частина з них фокусувалася тільки на питаннях соціального захисту, інша ж — пропонувала доповнити законодавство по боротьбі з тероризмом, жодним чином не враховуючи умови збройного конфлікту в країні та норми міжнародного права, які визначають гарантії захисту даної категорії постраждалих. Також, окремі ініціативи стосувались закріплення правової категорії — “особи, які ув’язнені з політичних мотивів” стосовно тих, хто затриманий на території Російської Федерації.
27 березня 2018 р. у Верховній Раді України було зареєстровано законопроект під № 8205 про правовий статус і соціальні гарантії осіб, які незаконно позбавлені волі, заручники, або засуджені на тимчасово окупованих територіях України та за її межами. В одному зі своїх попередніх матеріалів ми вже аналізували текст даного законопроекту та надавали до нього зауваження. Проте, варто зазначити, що саме цей документ, на відміну від інших зареєстрованих законопроектів, підтримують правозахисники та родичі полонених та цивільних заручників.
Наприкінці роботи Верховної Ради України VIII скликання ми отримали добру новину. 11 липня 2019 р. на пленарному засіданні з десятої спроби текст законопроекту № 8205 було ухвалено у першому читанні. Це означає, що вже парламент наступного скликання буде приймати пропозиції до тексту законопроекту, обробляти правки та готувати текст до другого читання та прийняття в цілому. Текст отримав право на життя та питання правового статусу цивільних заручників в ході збройного конфлікту в Україні — шанс на врегулювання.
Тому для того, щоб допрацьований текст мав якісний вигляд, нагадаємо основні зауваження до нього:
- законопроект не відповідає актуальному правовому режиму, який має місце на сході України. Його положення повністю пристосовані під режим антитерористичної операції;
- законопроектом пропонується запровадити правові категорії постраждалих осіб, які не відповідають нормам міжнародного гуманітарного права. Враховуючи той факт, що Україна визнала існування збройного конфлікту на її території, законопроект має передбачати статус для таких категорій, як військовополонені, цивільні заручники, політичні в’язні у розумінні міжнародного гуманітарного права;
- передбачений текстом правовий статус осіб має обмежений характер. Законопроект переважно фокусується на питаннях соціального захисту постраждалих осіб та на формальному порядку отримання ними відповідного статусу. Проте, в першу чергу, він має визначати принципи захисту даних осіб, їх загальний перелік прав та гарантій, які мають надаватися державою щодо їх захисту, у відповідності до норм міжнародного гуманітарного права та прав людини;
- норми законопроекту розширюють повноваження окремих органів. У першу чергу йдеться про Службу безпеки України;
- законопроект не охоплює ряд важливих проблемних питань, пов’язаних з даною категорією постраждалих осіб, зокрема: облік та перевірка відомостей щодо постраждалих осіб, нормативне врегулювання процесів обміну/звільнення та визначення уповноважених осіб, реабілітація постраждалих та психологічна/медична підтримка їх родичів, відновлення документів, врегулювання виплати податків та зборів.
Маємо надію, що Верховна Рада IX скликання невідкладно візьме до розгляду та доопрацювання законопроект № 8205 та ми матимемо в результаті якісний текст, що дозволить захистити постраждалих людей, у найближчому майбутньому.