Також передбачається компенсація наймодавцям частини податку на доходи фізичних осіб та військового збору.
- Хто має право отримати субсидію на найм (оренду) житла;
- Які важливі умови для її отримання;
- Який відсоток орендної плати зможе компенсувати держава;
- Куди звертатися;
- Які є ризики.
Відповіді на ці питання та сам механізм призначення субсидії на найм (оренду) житла читайте в нашій статті.
Документи на призначення субсидії на найм (оренду) житла ВПО зможуть подавати лише з кінця січня 2025 року. Проте вже зараз Мінсоцполітики та ПФУ почали працювати над технічною складовою запровадження субсидії.
Зверніть увагу! Субсидія на найм (оренду) житла ВПО це новий вид допомоги, який не виключає отримання субсидії на відшкодування витрат на оплату вартості житлово-комунальних послуг (житлової субсидії). Тобто, одночасно можна отримувати житлову субсидію та субсидію на найм (оренду) житла.
Порядок реалізації експериментального проекту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб та військового збору (далі — Порядок) затверджено Постановою КМУ від 25.10. 2024 року №1225.
Хто має право отримати субсидію на найм (оренду) житла?
- ВПО, які перемістилися (повторно перемістилися) з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до переліку територій, для яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації;
Важливо! Порядок не встановлює прив’язку до дати переміщення ВПО, а отже отримати субсидію на оренду житла зможуть ВПО, які перемістились починаючи з 2014 року.
- ВПО, в яких житлове приміщення знищено або пошкоджено (до ступеня, непридатного для проживання).
Відомості про знищене/пошкоджене приміщення має бути внесено до Реєстру пошкодженого та знищеного майна (РПЗМ), або щодо такого житла наявний акт комісійного обстеження об’єкта, та/або звіт з технічного обстеження, складені відповідно до визначеного Кабінетом Міністрів Порядку.
Родини ВПО, перелічені вище, матимуть право на субсидію, якщо витрачають на найм (оренду) житла понад 30% своїх сукупних доходів. Якщо родина має доходи менші, ніж 2 прожиткових мінімумів на одну особу (5840 грн станом на 2024 рік), то субсидія покриватиме вищий відсоток вартості оренди.
Важливі умови отримання субсидії для ВПО:
- не отримувати допомогу на проживання ВПО;
- не мати власного житлового приміщення загальною площею більше ніж 13,65 кв. метра на кожну особу із складу домогосподарства, розташованого на території, не включений до переліку територій;
- не мати заборгованості зі сплати аліментів;
- відповідати майновим критеріям (детальніше — нижче);
- власник житла не має отримувати компенсацію за розміщення ВПО по програмі “Прихисток”;
- житло має розташовуватись на територіях, не включених до переліку територій;
- наймодавець (орендодавець) та наймач (особи зі складу його домогосподарства) не пов’язані родинними зв’язками.
Обов’язковою умовою оформлення субсидії є наявність договору між орендодавцем, який здає своє житло в оренду, та орендарями, тобто ВПО, які винаймають житло.
Для спрощення процесу оформлення договору, Порядком закріплено Примірний договір, з яким можна ознайомитись або скачати за посиланням.
Для стимулювання орендодавців заключати офіційні договори найму (оренди), держава буде компенсувати частину сплаченого ними податку на доходи фізичних осіб та військового збору.
Субсидія надається лише на два шестимісячних періоди, тобто максимум на рік.
Розмір субсидії
Для кожної родини (домогосподарства) ВПО розмір субсидії буде розраховуватись індивідуально, та залежатиме від сукупного доходу домогосподарства та розміру орендної плати. Порядком встановлена формула для обрахунку розміру субсидії на найм житла.
Субсидія на найм житла призначається за наявності різниці між розміром граничної вартості найму (оренди) житлового приміщення протягом одного місяця у відповідному населеному пункту та розміром обов’язкового платежу, встановленого для наймача.
Обов’язковий платіж для наймача визначається як добуток середньомісячного сукупного доходу домогосподарства наймача та обов’язкового відсотка платежу.
Обов’язковий відсоток платежу розраховується за такою формулою:
Ро = Кд/Кг × Рг,
де Ро — обов’язковий відсоток платежу (частка доходу), який округлюється до двох знаків після коми;
Кд — коефіцієнт доходу домогосподарства — співвідношення розміру середньомісячного сукупного доходу домогосподарства в розрахунку на одну особу до прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, встановленого на 1 число місяця, з якого призначається субсидія на найм житла наймачу;
Кг — базовий коефіцієнт доходу домогосподарства наймача, що становить два розміри прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць (Кг = 2);
Рг — базова норма плати за найм житлового приміщення, що становить 30 відсотків середньомісячного сукупного доходу домогосподарства наймача (Рг = 30);
Кд/Кг — коригувальний коефіцієнт базової норми плати за найм житлового приміщення, що зменшує або збільшує таку норму залежно від фінансової спроможності домогосподарства наймача.
Середня вартість найму (оренди) однокімнатної квартири загальною площею 35,22 кв. метра визначається на рівні 193,6 гривні за кв. метр (на підставі відомостей Держстату про середню споживчу ціну за січень 2024 р.)
Соціальна норма житла становить 13,65 кв. метра загальної площі на наймача та кожну особу із складу домогосподарства наймача, але не менше ніж 35,22 кв. метра на домогосподарство.
Площа житлового приміщення не може перевищувати:
- 130 кв. метрів для квартир у багатоквартирному будинку;
- 230 кв. метрів для індивідуальних будинків.
Наявні виключення:
- житлові приміщення дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, багатодітних сімей (які мають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування);
- житлові приміщення, на які оформлено два і більше окремих особових рахунків на оплату житлово-комунальних послуг, за умови, що загальна площа частини або окремого житлового приміщення, не перевищує розміру граничної площі;
- житлові приміщення для осіб з інвалідністю, які переміщуються в кріслах колісних.
Також передбачені коригувальні коефіцієнти.
Коригувальні коефіцієнти мають значення для розрахунку граничної вартості найму (оренди) житла, яка визначається шляхом множення показника середньої вартості найму (оренди) 1 кв. метра житлового приміщення на коригувальний коефіцієнт, та показник соціальної норми житла і кількість осіб у складі домогосподарства наймача.
У населених пунктах Луганської та Донецької областей коригувальний коефіцієнт застосовується лише в разі, коли на території таких населених пунктів відсутні бойові дії або вони не перебувають під тимчасовою окупацією рф.
Субсидія на найм житла виплачується наймачу, підпис якого наявний у заяві та договорі найму, або особі, від імені якої їх підписано.Куди звертатися за оформленням субсидії:
- до органів ПФУ, зокрема в разі надсилання їх в електронній формі через Портал електронних послуг ПФУ, мобільний додаток ПФУ з накладеними наймачем та наймодавцем електронними підписами);
- до ЦНАПів (центрів надання адміністративних послуг);
- до уповноважених банків (перелік банків в процесі формування);
- через Соціальний веб-портал електронних послуг Мінсоцполітики (за технічної можливості).
Які документи подавати:
- заява встановленої форми (ознайомитись або скачати можна за посиланням).
- договір найму (оренди) житла. Примірна форма договору закріплена Порядком та доступна за посиланням.
- копії (скановані копії) документів, що підтверджують повноваження законного представника (у разі потреби), прав розпоряджання житловим приміщенням (у разі потреби);
- інші документи, які підтверджують обставини, важливі для призначення субсидії (наприклад, наявність інвалідності у членів домогосподарства, документи, що підтверджують окреме проживання та інші обставини).
Важливо! Наймодавець (орендодавець) та наймач (орендар) при зверненні за оформленням субсидії повинні мати при собі документи, що посвідчують особу (паспорт громадянина України (е-паспорт) або тимчасове посвідчення громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства — паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, посвідку на постійне/тимчасове проживання, посвідчення тощо).
Для призначення субсидії орендодавець та орендар звертаються одночасно, подають заяву та підписують договір найму (оренди) житла.
Якщо органом ПФУ буде прийнято рішення про призначення субсидії на оренду житла наймачу та компенсації наймодавцю (орендодавцю), то інформація про заключений договір вноситься до бази даних договорів найму житлового приміщення.
В заяві про надання субсидії наймач має зазначити склад свого домогосподарства, тобто вказати осіб, які будуть проживати за адресою орендованого житла.
До складу домогосподарства наймача входять усі особи, які з ним проживають в найманому приміщенні і з яким він:
- пов’язаний родинними зв’язками:
- чоловік/дружина,
- діти — рідні, усиновлені, над якими встановлено опіку або піклування, пасинок, падчерка, прийомні діти, діти, які виховуються батьками-вихователями в дитячих будинках сімейного типу;
- діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (зокрема ті, що навчаються в онлайн-режимі) до досягнення ними 23-річного віку і не мають власних сімей;
- повнолітні діти, які не перебувають у шлюбі;
- діти з інвалідністю після досягнення ними 18-річного віку до визнання їх особами з інвалідністю з дитинства I та II групи;
- особи, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи, які проживають разом із батьками;
- непрацездатні батьки чоловіка/дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв’язку з відсутністю власних доходів;
- особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи та доглядає за нею;
- жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім’єю;
- особи, які встановили у судовому порядку факт проживання однією сім’єю.
- не пов’язаний родинними зв’язками (наприклад, неповнолітня дитина, яка не входить до складу сім’ї наймача).
Також домогосподарство може складатися з одного наймача.
До складу домогосподарства наймача не включаються:
- особи, які перебуває на повному державному утриманні;
- особи, які понад три місяці навчаються за денною формою здобуття освіти у закладі загальної середньої або професійної (професійно-технічної), або фахової передвищої або вищої освіти і проживають в гуртожитках;
- особи, які не проживають разом з наймачем, наприклад, перебувають за кордоном, зникли безвісти, депортовані за межі України, перебувають у полоні, проходять військову службу понад 30 днів поспіль на 1 число місяця, з якого призначається субсидія на найм житла.
Зверніть увагу! Факт окремого проживання потрібно підтвердити документально. Це можуть бути такі підтвердні документи:
- довідка, що підтверджує місце перебування особи на території іншої адміністративно-територіальної одиниці у зв’язку з роботою, лікуванням, навчанням, довгостроковим відрядженням, відбуванням покарання;
- довідка про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні (будинку);
- акт обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства, фактичного місця проживання особи за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
- договір найму житла;
- судове рішення, яке набрало законної сили, про розірвання шлюбу, встановлення для подружжя режиму окремого проживання, стягнення аліментів, визначення місця проживання дитини з одним із батьків, якщо таким судовим рішенням встановлено обставину окремого проживання наймача з особою.
Рішення про призначення субсидії або відмову в призначенні чи про виявлені помилки та їх виправлення, а також розрахунок розміру субсидії здійснюється органом ПФУ протягом 10 робочих днів з дати надходження заяви та договору найму.
Субсидія призначається на 6 місяців, але не більше двох 6-ти місячних строків підряд до закінчення строку реалізації експериментального проекту.
Компенсація наймодавцю (орендодавцю)
Експериментальним проектом передбачено виплата власникам житла, які надають своє житло в оренду, компенсації частини сплаченого ними податку на доходи фізичних осіб та військового збору.
Компенсація буде виплачуватися ПФУ щоквартально шляхом перерахування ПФУ коштів на поточний рахунок наймодавця, відкритий в уповноваженому банку, реквізити якого зазначені в договорі найму.
Наймодавець зобов’язаний щокварталу самостійно сплачувати до бюджету в порядку та строки, визначені Податковим кодексом України, податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із фактично отриманої суми доходу від здавання житлового приміщення в найм.
Умови, за яких субсидія не призначається або припиняється:
- виявлення факту непроживання понад місяць наймача-ВПО в найманому житловому приміщенні або невідповідності фактичного складу домогосподарства наймача, зазначеного в заяві;
- розірвано договір найму (оренди) житла;
- наймач або особа із складу домогосподарства наймача не є ВПО або особами, у яких житло знищене/пошкоджене до ступеня непридатного для проживання;
- придбання нового транспортного засобу (з року випуску якого минуло менше ніж п’ять років (крім мопеда та причепа).
Виключення: самостійно зібрані транспортні засоби; транспортні засоби, придбані особою з інвалідністю I та II групи; транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через органи соціального захисту населення або одержані через благодійні організації та інші виключення.
5. покупки на суму що перевищує 100 тис. гривень (купівля земельної ділянки, квартири (будинку), цінних паперів, віртуальних активів.
Виключення: будівельні матеріали, якщо в особи пошкоджено/знищено житло, оплата медичних, освітніх, житлово-комунальних послуг;
6. наймач або особа із складу домогосподарства наймача має заборгованість понад три місяці за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів;
Виключення: стягнення аліментів з яких погашається заборгованість частинами за рішення суду; одинокі непрацездатні особи, з яких аліменти стягуються з мінімального розміру пенсії у максимально можливому розмірі — 50 відсотків.
7. наявність у власності наймача житлового приміщення (частини житлового приміщення), яке розташоване на території, не включеній до переліку територій, загальною площею понад 13,65 кв. метра на кожну особу із складу домогосподарства наймача або більше ніж 35,22 кв. метра на домогосподарство.
Виключення: знищене, непридатне для проживання житло.
8. наявність на рахунку (рахунках) депозиту, що перевищує 100 тис. гривень, або облігації внутрішньої державної позики на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень, строк погашення яких настав або визначений моментом пред’явлення вимоги, що зазначається в заяві;
9. купівля безготівкової та/або готівкової іноземної валюти (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних та/або освітніх послуг), а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень;
10. житло надається у безоплатне користування (за даними, наданими органам Пенсійного фонду України органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами);
11. дві та більше працездатні особи зі складу домогосподарства наймача не мають доходів або за них не сплачено ЄСВ (окрім військовослужбовців та осіб стосовно яких наявна заборгованість роботодавця із сплати ЄСВ, або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати ЄСВ).
Проте субсидія може бути призначена на 6 місяців, якщо ці особи протягом 2-х місяців з дня призначення субсидії сприяли своїй зайнятості — стали на облік в центр зайнятості, працевлаштувались, зареєструвались як ФПО, отримали ваучер на навчання тощо.
Виключення застосовуються в наступних випадках:
- одна з працездатних осіб доглядає за дитиною віком до 14 років або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або дитиною хворою на тяжкі захворювання, має трьох і більше дітей до 18 років і доглядає за ними;
- працездатна особа проживає у домогосподарстві, яке розміщене на території, для якої визначено дату завершення бойових дій, включеній до переліку територій, або на території, що не включена до переліку територій, але в закладах освіти відсутні місця для влаштування дитини або навчання проводиться в онлайн-режимі (повністю або частково);
- особи з тяжкими формами захворювання, зокрема рідкісними (орфанними) захворюваннями, онкологічними, онкогематологічними, тяжкими психічними розладами, цукровим діабетом I типу (інсулінозалежним), гострими або хронічними захворюваннями нирок IV ступеня, тяжкими травмами, які потребують трансплантації органа, паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність, що підтверджено документально (форми первинної облікової документації 027/о та/або 028/о);
- особи з інвалідністю I та II групи;
- особи, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи, або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або особою з інвалідністю I або II групи внаслідок психічного розладу, або особою, яка досягла 80-річного віку;
- фізичної особи, яка надає соціальні послуги з догляду (за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або документів, що підтверджують інвалідність, та акта про встановлення факту здійснення догляду);
- особи, яка навчається за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладі загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти.
Які наявні ризики
Розберемо ризики та питання, які вже надходять до нашої організації у зв’язку з запровадження екпериментального проекту надання субсидії на найм (оренду) житла.
- між наймодавцем (орендодавцем) та наймачем (орендарем) заключено договір за іншою формою, ніж закріплена Порядок.
В цьому випадку договір потрібно заключити новий, а саме такий, що буде відповідати Примірному договору.
2. якщо наймодавець (орендодавець) не буде сплачувати податки, чи зможуть ВПО і надалі отримувати субсидію.
Порядок передбачає, якщо наймачем підтверджено внесення наймодавцю плати за найм житлового приміщення, а наймодавцем не підтверджено сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору, органи Пенсійного фонду України продовжують виплату субсидії на найм житла наймачу, а виплата компенсації наймодавцю припиняється.
Щоб отримати консультацію стосовно вашої ситуації — подзвоніть на Гарячу лінію Донбас СОС 0800309110 (дзвінки безкоштовні), або напишіть нам на месенджери (viber, телеграм, what’s app) по номеру 0935006918.
Ця публікація написана за підтримки Фонду “Партнерство за сильну Україну”, який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Естонії, Фінляндії, Швейцарії та Швеції.