Судовий збір: скільки платити та чи можна не платити взагалі

Звертатися до суду — це дорого? А чи можу я не платити судовий збір? Це правда, що мені потім повернуть кошти? 

Такі та подібні питання часто лунають на нашій Гарячій лінії, коли ми починаємо обговорювати необхідність звернення до суду. Відповімо на ці питання у нашій статті.

Розмір судового збору

Нагадуємо, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, — у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

З 1 січня 2021 року прожитковий мінімум для працездатних осіб складатиме 2270,00 гривень.

Ознайомитись зі ставками судового збору, відповідно  ч. 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» (далі — Закон) можна тут. 

МОЖНА КОНКРЕТНІШЕ?

Розглянемо розміри судового збору за подання деяких категорій заяв.

  1. Встановлення фактів, що мають юридичне значення (наприклад, факт смерті для отримання свідоцтва про смерть).

Більшість судів звільняють від сплати судового збору у такій категорії справ, на підставі п. 21 ст. 5 Закону (чи буде вас звільнено від сплати, необхідно з’ясовувати безпосередньо в суді, до якого буде подано заяву).

Проте, у разі відмови, необхідно буде сплатити збір, відповідно до пп.4 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону, за подання:

заяви у справах окремого провадження; заяви про забезпечення доказів або позову; заяви про перегляд заочного рішення фізичною особою — 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. 

Що становитиме протягом 2021 року: 454,00 грн.

Як бачите, тим самим підпунктом встановлено розмір судового збору за подання заяви про перегляд заочного рішення (наприклад, перегляд заочного рішення у справі про стягнення заборгованості за кредитним договором), а отже розмір судового збору також складатиме 454,00 грн.

  1. У разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення (наприклад, ст. 204-2 КУпАП (порушення порядку в’їзду / виїзду з тимчасово окупованої території), якщо вас не було звільнено від судового збору на підставі ст. 288 КУпАП, необхідно буде сплатити збір, відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону, а саме — 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Що становитиме протягом 2021 року також:  454,00 грн.

Необхідно зазначити, що відповідно до ст. 288 КУпАП, особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита. Але Велика Палата Верховного Суду у постанові від 18 березня 2020 року № 543/775/17 визначила, що за оскарження постанов про накладення адміністративних стягнень необхідно платити судовий збір. Тому краще або сплачувати судовий збір відразу, або уточнювати інформацію про можливість звільнення від сплати від судового збору в суді.

Важливо! У разі сплати судового збору, у позовній заяві необхідно просити стягнути судовий збір з відповідача у зазначеному розмірі. Якщо буде задоволено позовні вимоги, судовий збір буде стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача.

  1. За подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру (наприклад, визнання протиправними дії Пенсійного фонду або органу соціального захисту) фізичною особою, згідно п.3 ч.2 ст.4 Закону, сплачується 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становитиме протягом 2021 року: 908,00 грн. Якщо позовні вимоги буде задоволено, судовий збір також має бути стягнуто на користь позивача.

Враховуючи поганий майновий стан позивача, радимо подавати клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке може бути подано як окремий документ, так і як частина самої заяви (детальніше див. нижче).

  1. Якщо ви подаєте до суду заяву про встановлення судового контролю, звертаємо увагу на те, що, наприклад, у постанові по справі № 440/207/19 від 22 січня 2020 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду дійшов висновку про відсутність підстав для сплати судового збору  за подання заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в порядку ст. 382 КАС України.

При поданні зазначеної заяви, слід посилатися на рішення КАС/ВСУ від 22 січня 2020 року № 440/207/19.

Чи завжди необхідно сплачувати судовий збір?

Ні. Згідно ст. 5 Закону від сплати судового збору під час розгляду справи В УСІХ СУДОВИХ ІНСТАНЦІЯХ звільняються особи, зазначені тут

Наприклад, це позивачі у справах про стягнення аліментів, про поновлення на роботі, особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю, громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Нагадуємо, що наявність самої лише довідки внутрішньо переміщеної особи не дає пільг зі сплати судового збору.

Якщо я не належу до цих категорій, чи можливо відстрочити, розстрочити сплату судового збору, зменшити його розмір або бути звільненим від його сплати?

Так, Рішенням Європейського Суду з Прав Людини у справі «Креуз проти Польщі» (Kreuz v. Poland) від 19.06.2001 року, заява № 28249/95  визначено,що сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.

Для того, щоб гарантувати справедливий баланс між підтримкою нормального функціонування судової системи і захистом інтересів заявника при поданні позову до суду, внутрішньодержавні суди звільняють від сплати державного мита заявників, які можуть підтвердити свій поганий фінансовий стан (п. 111 рішення ЄСПЛ від  20 лютого 2014 року у справі «Шишков проти Росії» («Shishkov v. Russia»).

Отже, необхідно підтвердити свій поганий фінансовий стан, наприклад: довідкою про доходи з податкової, пенсійного фонду або довідкою з органу соціального захисту та подати відповідне клопотання до суду. 

Важливо! Подання зазначених довідок не дає гарантій із задоволення клопотання. 

За умов, зазначених у частині першій  статті 8 Закону, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій  статті 8 Закону.

Сплата судового збору

Для формування квитанції або онлайн сплати, ви можете скористатися сайтом Судової влади України,  для цього необхідно:

  1. Обрати суд, до якого буде подано заяву;
  2. Обрати найменування документа і дії, за які справляється судовий збір;
  3. Заповнити свої дані;
  4. Сформувати квитанцію для оплати у будь-якій касі на підконтрольній території України у готівковій формі або сплатити онлайн.

__________________________________

Робота безкоштовної «гарячої лінії» забезпечується громадською організацією «Донбас СОС» за підтримки Швейцарії через Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва (SDC) та уряду Великої Британії, спільно з Данською Радою у справах біженців – Данською Групою з розмінування (DRC-DDG). Думки і твердження, висловлені в публікації, можуть не співпадати з позицією Швейцарської агенції розвитку та співробітництва, уряду Великої Британії чи DRC-DDG. Відповідальність за зміст несе «Донбас СОС».